Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance windpark (NOP Agrowind) en het eerste nearshore windpark (Westermeerwind) in het IJsselmeer. Met 339 megawatt dragen deze projecten aanzienlijk bij aan de opschaling van hernieuw- bare-energieopwekking die is afgesproken in het Nederlandse Energieakkoord. In 2015 hebben we een belangrijke bijdrage geleverd aan de verdere groei van hernieuwbare energie in de Nederlandse markt met het financieren van verscheidene wind- en zonne-energieparken. Ook in de VS en Canada lopen we voorop in de wind- en zonne-energiesector. In 2015 hebben we met de vijfde plaats onze toppositie verder versterkt in de Bloomberg New Energy Finance League Table, een inter nationale ranglijst van financiers die wereldwijd het meest actief zijn in hernieuwbare-energieopwekking. Rabo Groen bank In 2015 had Rabo Groen bank een groot marktaandeel in de Nederlandse markt voor groenfinancieringen voor het mkb- en food- en agriklanten. Er werd dit jaar voor 310 miljoen euro aan nieuwe Groenfinancieringen verstrekt. Behalve vooral veel wind- en zonne-energieprojecten financierden we in 2015 ook enkele prachtige circulaire projecten. Daarnaast kregen ook een aantal diepe-aardwarmteprojecten of geothermieprojecten een financiering; ook in deze sector is de Rabobank marktleider. Bio logische boeren en tuinders, ten slotte, vormen eveneens een belangrijk segment voor Rabo Groen bank. Begin 2016 treedt een aangepaste Groenregeling in werking die nieuwe mogelijk heden biedt voor bedrijven op het gebied van biodiversiteit en investeringen in duurzaam wonen. DLL DLL zoekt voortdurend naar innovatieve manieren om winst gevendheid te combineren met maatschappelijke- en milieu voordelen. Life Cycle Asset Management (LCAM) DLL ondersteunt haar partners in de transitie naar een circu laire economie door financiële oplossingen te bieden via haar LCAM-programma. Concreet betekent dit dat DLL haar partners helpt door het financieren van (her)gebruikte en gereviseerde bedrijfsmiddelen en het bieden van op gebruik gebaseerde oplossingen, zoals operational lease. DLL is vooruitstrevend op dit gebied en ziet het als haar verantwoordelijkheid om haar kennis en ervaring te delen via whitepapers, blogs, presentaties, persberichten en gratis webinars. Bij DLL steeg het volume aan nieuwe business van gebruikte bedrijfsmiddelen van 1% in 2013 naar 5% in 2015. De ambitie is een groei naar 20% in 2020. Om dit te verwezenlijken is DLL gestart met enkele pilots in verscheidene industrieën. Zo is de mobiliteitstak van DLL - Athlon - een initiatief gestart om auto's Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 van drie tot vier jaar oud in een fullservice-oplossing te releasen aan nieuwe klanten voor een periode van 12 tot 24 maanden. Daarnaast heeft DLL agrarische bedrijven benaderd om bekend heid met het onderwerp te vergroten en meer gebruikte bedrijfsmiddelen te financieren. Om voortgang in dit domein te monitoren, heeft DLL geïnvesteerd in rapportage-instrumenten. CleanTech Binnen DLL voerde het groepsonderdeel CleanTech in 2015 haar strategie succesvol uit. Zij zag het volume aan nieuwe business met 50% toenemen ten opzichte van vorig jaar, voornamelijk door toenemende vraag in Europa en de VS. Daarnaast is haar portefeuille verder gediversifieerd met activiteiten in hernieuw bare energie, energie-efficiëntie, verlichting, water- en afval- management. Een specifiek Nederlands voorbeeld is het eerste Pharmafilter, een unit voor hernieuwbare energie en water zuivering. Deze deal werd gesloten met een ziekenhuis. Mobility Solutions De markt voor mobiliteit hield in 2015 haar focus op verduur zaming. Mobiliteitstak Athlon van DLL verbreedde in dit kader haar productportfolio. Zo ontwikkelde zij het mobiliteitsbudget, car sharing, fietslease en een flexibel inkomensplan. Om haar klanten op dit terrein verder van advies te kunnen voorzien, is de consultancytak uitgebreid naar Duitsland en Italië, naast de bestaande activiteiten in de Benelux en Frankrijk. Een andere grote trend in de mobiliteit is verstedelijking. Athlon heeft daarom besloten deel te nemen aan 'Smart Cities'-projecten, om zo te leren hoe mobiliteit in de toekomst in verstedelijkte gebieden wordt georganiseerd en hoe Athlon Mobility Solutions hieraan een bijdrage kan leveren. Microleasing DLL en Rabobank Foundation werken al driejaar succesvol samen in het ontwikkelen en aanbieden van de alternatieve financieringsvorm microleasing in Rwanda. Het succesvolle project is nu uitgebreid naar Kenia. DLL heeft daar samen met de Rabobank microleasing geïntroduceerd in samenwerking met verschillende SACCO's (Savings and Credit Co-operatives). Klanttevredenheid Jaarlijks meten we het percentage zakelijke klanten dat aangeeft dat duurzaamheid naar tevredenheid is besproken in het klantgesprek. In Nederland doen we dat voor klanten van de lokale Rabobanken na ieder klantcontact via de zogenaamde lokale klantmonitor. Het percentage zakelijke klanten dat de Rabobank ziet als een goede gesprekspartner over duurzaam ondernemen, varieert tussen 10% en 23%. De cijfers over 2015 zijn een nulmeting. Onze ambitie ligt hoger en we streven naar een jaarlijkse verhoging van dit percentage. Het cijfer is 64 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 65