Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 In het verslagjaar verbeterden we de toegang tot duurzaam heidskennis voor onze zakelijke klanten. We hebben geïn vesteerd in kennis voor alle sectoren in het in Nederland. Deze kennis wordt benut in de advisering en kredietverlening. Via sociale media verspreiden we wekelijks zakelijke nieuws feiten over duurzaamheid. Duurzaamheidsprestaties klanten van lokale Rabobanken in Nederland (obligo 7 miljoen euro) aantallen klanten per sector totaal A B C D+ D Food en agri 15.999 472 14.951 555 14 7 Handel, industrie en dienstverlening (HID) 20.067 719 17.643 1.642 20 43 Overig en niet geclassificeerd 17.837 834 15.885 1.060 20 38 Totaal in aantallen 53.903 2.025 48.479 3.257 54 88 Totaal in% 100% 4% 90% 6% 0% 0% vorderingen op klanten in miljoenen euro's totaal A B C D+ D Totaal leningen en kredieten 42.522 2.337 38.218 1.931 10 25 Totaal in% 100% 5% 90% 5% 0% 0% 1 gebaseerd op de stand per ultimo november. Categorie Criteria A Een klant zit in de hoogste categorie als hij ten opzichte van zijn branchegenoten tot de actiefste bedrijven op het gebied van duurzaamheid behoort. Deze klanten zijn (pro)actief bezig met het verduurzamen van hun kernactiviteiten en kijken daarbij ook naar innovatieve oplossingen. B De meerderheid van onze klanten behoort tot deze categorie. Zij erkennen dat duurzaamheid een onderwerp is waar ze rekening mee moeten houden in hun bedrijfsvoering en spelen hier reactief op in naar aanleiding van vragen van klanten of vanuit de markt. Het werken aan verduurzaming van de kernactiviteit(en) gebeurt voor een belangrijk deel uit economisch oogpunt. Ze zoeken bijvoorbeeld een evenwicht tussen investeren en terugverdientijden op kortere termijn. C Klanten in deze categorie zien duurzaamheid als een noodzakelijke verplichting die via (inter)nationale wet- en regelgeving aan ze wordt opgelegd. Duurzaamheid wordt gezien als kostprijsverhogend en daarom alleen bij bewezen nut of aangepaste regelgeving toegepast. D+ Deze klant voldoet (nog) niet aan het duurzaamheidsbeleid van de Rabobank op één of meerdere punten of heeft op essentiële vragen geen adequaat antwoord. Wel zijn specifieke afspraken gemaakt over een oplossingsrichting en zijn tijdlijnen vastgelegd. Zodra de klant aan het duurzaamheidsbeleid van de Rabobank voldoet, wordt hij ingedeeld in categorie A, B of C. D De klant voldoet niet (meer) aan het duurzaamheidsbeleid van de Rabobank op één of meerdere punten of wil geen inzage geven. Hierover zijn geen specifieke afspraken binnen afgekaderd tijdsbestek te maken of de klant komt zijn afspraken niet na. Financieringen aan prospects in de categorie D worden niet geaccordeerd. De relatie met bestaande klanten in categorie D wordt afgebouwd. Toelichting Dienstverlening aan duurzame koplopers Duurzaam ondernemen willen we graag extra stimuleren. Daarom heeft de Rabobank eind 2015 samen met de Europese Investeringsbank (EIB) de Rabo Impactlening geïntroduceerd, een zakelijke lening met rentekorting, speciaal voor duurzame bedrijven. Bedrijven die voldoen aan geselecteerde duurzaam heidskeurmerken komen bij een nieuwe financiering in aanmer king vooreen rentekorting; afhankelijk van de looptijd kan deze oplopen tot 1,20%. De Rabobank is de eerste Nederlandse bank die klanten financieel beloont voor hun duurzame inzet met een rentekorting via de EIB. De Rabo Impactlening start met een budgetomvang van 50 miljoen euro, gefaciliteerd door de EIB. De Rabo Impactlening is inzetbaar voor leningen van 250.000 euro tot 2,5 miljoen euro. In 2015 is er voor 11,6 miljoen euro aan leningen geaccepteerd door de klant. De Rabobank heeft eind 2015 de eerste impact lening verstrekt aan De Verspillingsfabriek. In De Verspillings- fabriek ontstaan nieuwe producten uit restproducten. Het bedrijf heeft een onderscheidende positieve impact op mens, milieu en maatschappij. De Rabo Impactlening draagt bij aan onze dienstverlening met een positieve maatschappelijke impact. Het totaal bedroeg 22,2 miljard euro aan het einde van 2015. Dat is een groei van 3,2% ten opzichte van 2014. Koploper in financiering hernieuwbare-energieprojecten Het Nederlands en internationaal wholesalebankbedrijf adviseert, structureert en arrangeert financiële maatwerk oplossingen voor hernieuwbare-energieprojecten. Zo financieren we windmolenparken, maar ookzonne-energie en biomassa projecten. In Nederland is de Rabobank een van de koplopers in het financieren van zulke projecten. De Rabobank financiert onder andere de constructie van het grootste onshore 63 Maatschappelijk verslag

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 64