Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance zal het aantal arbeidsplaatsen met 9.000 dalen, hoofdzakelijk in de back-office en ondersteunende diensten van de bank. Deze reductie vindt plaats in aanvulling op de bestaande programma's, waarmee in 2016 nog een resterende daling van bijna 3.000 arbeidsplaatsen gemoeid is. De reductie van arbeidsplaatsen is enerzijds het gevolg van strategische prioriteitenstelling, anderzijds is het de consequentie van technologische ontwikkelingen. Cultuurverandering De Rabobank heeft in 2015 veel werk gemaakt van cultuur verandering. Het klantbelang is een belangrijk onderdeel van het bankbrede cultuurprogramma Culture Collective. We streven naar een transparante cultuur waarin klantgericht heid, slagvaardigheid en vertrouwen de sleutelwoorden zijn. Een cultuur waarin medewerkers verantwoordelijkheid kunnen en durven nemen en daarmee in hun kracht staan. Voor de zomer van 2015 hebben onze medewerkers in Nederland de Bankierseed afgelegd.Tijdens 'de Week van Waarden' gingen collega's met elkaar in dialoog over hun normen, waarden en gedrag. Dit initiatief zal in 2016 een vervolg krijgen. Duurzaamheid Ook in 2015 hebben we prioriteit toegekend aan duurzaam heid. De Circular Economy Challenge is een programma waarin drie bedrijven uit de voedingsindustrie en vijf bedrijven uit de automotive industrie een jaar lang de uitdaging zijn aangegaan om een businesscase te ontwikkelen op het gebied van circulair ondernemen. Het fenomeen circulaire economie begint steeds meer voet aan de grond te krijgen in de Nederlandse economie en de Rabobank wil daarin een voortrekkersrol nemen. Rabo Brazilië ontving twee aansprekende awards als meest duurzame bank. IJzersterke bank De financiële targets die de Rabobank zichzelf stelt om een ijzersterke bank te zijn en te blijven hebben betrekking op het rendement van de bank, de solvabiliteit en de liquiditeit. Onder invloed van de hogere nettowinst verbeterde het ren dement op het tier 1-vermogen met 1,3 procentpunt tot 6,5%. De solvabiliteit wordt gemeten aan de hand van de common equity tier 1 -ratio en de kapitaalratio. De common equity tier 1 -ratio kwam uit op 13,5% en onze totale kapitaalratio hebben we verder versterkt tot 23,2%. De loan-to-depositratio verbeterde tot 1,25. Als gevolg van nieuwe regelgeving zoals Basel IV, MREL en TLAC zullen de kapitaaleisen toenemen. De doelstelling voor de common equity tier 1-ratio bedraagt minimaal 14% en voor de kapitaalratio is deze verhoogd naar minimaal 25% eind 2020. De mate waarin de targets boven dit minimum uitkomen is Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 mede afhankelijk van de definitieve vaststelling van de nieuwe regelgeving. In een uiterst scenario kan de bovengrens voor beide ratio's oplopen tot 17% respectievelijk 30%. Om deze doelstellingen te behalen moet het rendement van de bank omhoog. Ook het flexibiliseren en beperken van de balans moet bijdragen aan het bereiken van hogere vermogens- ratio's. Balansoptimalisatie streven we na door delen van onze kredietportefeuille door te plaatsen naar externe partijen en door een lagere liquiditeitsbuffer aan te houden. De Rabobank zal door een flexibele inzet van de balans meer klanten kunnen bedienen. Door hypothecaire en zakelijke leningen aan beleggers door te verkopen kunnen meer kredieten worden verleend. Daarnaast kijken we kritisch naar activiteiten die niet of onvoldoende bijdragen aan onze ambities van de Rabobank. De maatregelen zullen leiden tot een potentiële balansreductie van maximaal 150 miljard euro in de periode tot 2020. Resultaatsverbetering noodzakelijk De financiële resultaten die we in 2015 behaalden vormen een basis voor een verdere verbetering van onze prestaties. We hebben een forse prestatieverbetering nodig. Alleen dan kunnen we het benodigde rendement van 8% op het geïnves teerde vermogen behalen, rekening houdend met de conse quenties van hogere kapitaaleisen. Het verbeteringsprogramma dat wij zijn gestart beoogt een stijging van het brutoresultaat met 2,1 miljard euro in 2020 (exclusief de effecten van de balansreductie op onze resultaten), te realiseren door kosten besparingen en opbrengstenverhogingen. Onze effïciencyratio exclusief toezichtsheffïngen zal hierdoor dalen in de richting van 50%, hetgeen meer in lijn is met andere marktpartijen. In 2015 kwam deze ratio uit op 63% en inclusief toezichts heffïngen op 65%. Vooruitzicht De groei van de Nederlandse economie is in 2015 overtuigend teruggekeerd en deze zal in 2016 aanhouden. De werkloosheid daalt in 2016 in geringe mate en blijft voor Nederlandse begrippen tamelijk hoog. De particuliere consumptiegroei trekt dit jaar verder aan en de investeringen van het Nederlandse bedrijfsleven nemen dit jaar verder toe. Het economische herstel is voor veel bedrijven echter nog te pril om te investeren. De investeringsgroei blijft daardoor in historisch perspectief nog beperkt. De woningmarkt maakte in 2015 een tweede jaar van sterk herstel door, met een flinke toename van het aantal woning verkopen en een gematigde stijging van het gemiddelde prijsniveau. Door de toegenomen krapte op de koopwoning markt zal de gemiddelde huizenprijsstijging in 2016 iets hoger uitkomen dan vorig jaar. 4 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 5