Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Ondersteuning nieuwe coöperaties Vanuit onze eigen coöperatieve achtergrond is het de opdracht van de Rabobank om mensen onafhankelijk en volwaardig te laten deelnemen aan de maatschappij. Dat doen we door bij te dragen aan hun ontwikkeling, via het ontsluiten van financiële diensten, kennis en netwerken. Lokale en regionale coöpera tieve initiatieven kunnen daarom bij de Rabobank terecht voor: kennis (bijvoorbeeld sectorkennis voor het mkb of de publieke sector of advies over het oprichten van een coöperatie); toegang tot (zakelijke) netwerken, zoals het in contact brengen met andere lokale of regionale coöperaties; advies, steun in menskracht, sparringpartner; middelen en producten als betalingsverkeer of verzekeringen; het vergroten van bekendheid via online en offline promotie kanalen. Ondersteuning van collectieve lokale maatschappelijke initiatieven is al enige tijd operationeel bij lokale Rabobanken, Rabobank Foundation en Rabo Development. Hierdoor zien we dat de doelen voor 2020 die genoemd zijn in de KPI in Nederland al (ruimschoots) worden behaald en dat er in ont wikkelingslanden 230 coöperaties zijn ondersteund. Dit sterkt de Rabobank in de gedachte dat ze de doelgroep weet te bereiken en de gewenste ondersteuning kan bieden. Een uitda ging op dit gebied is het financieren van nieuwe coöperaties, deze inspirerende initiatieven zijn vaak - bijvoorbeeld wegens gebrek aan eigen vermogen - niet via de traditionele bancaire weg te financieren. Het verbinden van diverse alternatieve financieringsvormen kan hier mogelijk uitkomst bieden. In 2016 willen we daarover meer kennis over beschikbaar stellen. Rabobank Foundation Rabobank Foundation is het maatschappelijke fonds van de Rabobank. Het zet zich al ruim 40 jaar in om wereldwijd kansarme mensen een beter perspectief te bieden door hen zelfredzaam te maken. In Nederland ligt de focus van Rabobank Foundation op participatie van kwetsbare groepen in de samenleving. Er wordt samengewerkt met maatschappelijke organisaties en sociale ondernemingen om onder andere de arbeidsparticipatie van mensen met een afstand tot de arbeids markt te bevorderen, om mensen financieel zelfredzaam te maken en om sport toegankelijk te maken voor mensen met een beperking en voor kinderen die opgroeien in armoede. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 In ontwikkelingslanden in Afrika, Azië en Latijns-Amerika helpt Rabobank Foundation kleine boeren bij het opbouwen van een zelfstandig bestaan. We versterken coöperaties en hun leden en dragen zo ook bij aan de Banking for Food-strategie van de Rabobank. Rabobank Foundation verstrekt leningen voor werkkapitaal en investeringen aan coöperaties. Soms gebeurt dat in de vorm van een garantie via een lokale Rabobank of een partnerbank van Rabo Development. Hierdoor beschikt de coöperatie over middelen om door te lenen aan haar leden tegen eerlijke, marktconforme condities. Eind 2015 ondersteunt Rabobank Foundation in het buitenland 290 projecten bij 230 projectpartners, bestaande uit voorna melijk producentencoöperaties en spaar- en kredietcoöperaties in 26 landen. In Nederland steunt Rabobank Foundation 55 projecten. Eind 2015 heeft Rabobank Foundation meer dan 29 (29) miljoen euro aan leningen en garanties uitstaan. Daar naast is in 2015 is voor een bedrag van meer dan 2 (3,8) miljoen euro aan technische assistentie en kleine donaties goedge keurd. 65 lokale Rabobanken zijn betrokken bij een adoptie project van Rabobank Foundation in het buitenland, 61 lokale Rabobanken zijn aangehaakt bij een project van Rabobank Foundation in Nederland. O Lees hier meer over Rabobank Foundation. Rabo Development Wereldwijd ontbreekt het twee miljard volwassenen aan toegang tot financiële middelen, vooral in rurale gebieden. De landbouwsector, die in veel ontwikkelingslanden een groot aandeel heeft in de nationale economie, is onderbelicht bij financiële instellingen. Toegang bieden tot financiële middelen levert een bewezen positieve bijdrage aan de economische groei en zorgt daarnaast voor een meer gelijkwaardige verdeling van welvaart in ontwikkelingslanden. Rabo Development is toegewijd om de toegang tot finan ciële middelen te verbeteren in ontwikkelingslanden met een substantiële potentie in de landbouw- en voedselsector. Ze gaat daarbij uit van het coöperatieve gedachtegoed en de bancaire kennis van de Rabobank. 58 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 59