Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Coöperatief dividend in miljoenen euro's 2015 2014 2013 2012 2011 Coöperatiefondsen (lokale Rabobanken)1 38,1 36,8 44,5 44,2 38,8 Donaties Rabobank en overige groepsonderdelen 6,9 8,0 8,0 4,6 5,2 Rabobank Foundation (binnen- en buitenland) 16,3 19,5 16,4 19,8 15,7 Overig 0,8 0,9 0,8 0,7 2,3 Totaal maatschappelijke fondsen en donaties 62,2 65,2 69,7 69,3 62,0 In Nederland hebben alle lokale Rabobanken op deze manier belangrijke investeringen gedaan in hun werkgebieden. Dat leverde nieuwe samenwerkingsverbanden en innovatieve projecten op. Om nog meer impact en zichtbaarheid te bereiken, koppelen we deze lokale activiteiten aan drie thema's: duurzaamheid, economische vitaliteit en leefbaarheid. Het online platform 'Rabo Versterkt'toont deze maatschappe lijke initiatieven en projecten op een interactieve landkaart van Nederland. Eind 2015 stonden er meer dan 1.700 lokale maat schappelijke initiatieven van onze lokale Rabobanken geregis treerd. De voorbeelden die we laten zien (veelal in de vorm van korte films) hebben te maken met thema's als duurzaamheid, economie, wonen, zorg en sponsoring. De site geeft een beeld van onze bijdrage aan de lokale samenleving en daarmee aan heel Nederland. De Rabobank heeft speciale aandacht voor een aantal klant groepen: jongeren, ouderen en starters. Jongeren Onderzoek van het Nibud lijkt erop te wijzen dat educatie op jonge leeftijd op het gebied van omgang met geld kan helpen om later financiële problemen te voorkomen. Daarom helpt de Rabobankjongeren om verantwoord met geld om te gaan. Zo organiseren we elk jaar de Week van het Geld, samen met andere banken en de Nederlandse Vereniging van Banken. De week is bedoeld om sparen en verantwoord omgaan met geld onder kinderen te stimuleren. Dit doen de banken onder andere met het lesprogramma 'Bank voor de klas', voor leer lingen uit groep zes, zeven en acht. Bankmedewerkers treden in die week op als gastdocent. Verder sponsort de bank diverse leerzame evenementen en creëert zij kansen voor jongeren om een plek in de maatschappij te veroveren. Uiteraard gaat dit in dialoog met jongeren zelf. (Bekijk hier alle voorbeelden.) 1 De berekening van donaties uit coöperatiefondsen is in 2015 aangepast en voor alle gerapporteerde jaren gecorrigeerd. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Ouderen Ouderen hebben soms hulp nodig om aansluiting te houden met nieuwe vormen van bankieren, via mobiel en internet. Daar helpt de Rabobank hen bij. (Zie ook Samen Bankieren op pagina 66.) Voorbeelden zijn te vinden op onze corporate website. Starters Een vernieuwend idee kan de drijvende kracht zijn achter de economie of een impuls voor nieuwe werkgelegenheid. Daarom steunt de Rabobank beginnende ondernemers met kennis, geld en netwerken. Ook haalt de bank regelmatig inspi ratie uit de frisse plannen die entrepreneurs hebben voor de toekomst van het bankwezen. Nederland kent veel incubators, verzameld in 'kennisclusters' rond kennisinstituten als universi teiten, hogescholen en onderzoekscentra. Een incubator is een broedplaats voor talent in de wereld van innovatieve onder nemers. Startende bedrijven krijgen er toegang tot werkruimte, diensten, netwerken en kapitaal. Stimuleer je kennisclusters, dan stimuleer je economische groei. De Rabobank wil toonaan gevend zijn op het gebied van innovatie en ondernemerschap. Incubators en kennisclusters passen bovendien perfect bij de coöperatieve gedachte. We zijn daarom betrokken bij verschil lende van deze initiatieven, zoals Holland Fintech. de Herman Wijffels Innovatieprijs en The Next Entrepreneur. Sponsoring De Rabobank neemt haar verantwoordelijkheid voor een vitalere samenleving, onder andere via haar sponsorbeleid. Hockey, paardensport en wielrennen zijn de belangrijkste sporten die we steunen: van amateurs tot de wereldtop. Eind 2015 maakte de Rabobank bekend dat ze vanaf 2017 haar accenten in sportsponsoring verschuift. De focus komt dan meer te liggen op lokale sponsoring, om nog dichter bij onze klanten te komen. Deze verschuiving betekent dat de aflopende contracten met de KNWU, KNHS, het Rabo Development Team en het RaboLiv damesteam niet worden verlengd. De Rabobank is Partner in Sport van het NOC*NSF. Ook zijn we erkend 1 fairshare-partner; dat is een regeling waarbij het bedrijfsleven wordt gevraagd om 1% boven op hun totale sportsponsoringbudget te investeren in de gehandicapten sport. Daarnaast steunen we het Jeugdsportfonds, dat arme kinderen in staat stelt zich bij een club aan te sluiten. In 2015 ging in totaal bijna 40 (2014:46) miljoen euro naar sponsoring. O Lees hier meer over dit onderwerp. 57 Maatschappelijk verslag

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 58