Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance jaarverslag, infographics, publicaties en periodieke gesprekken. We gaan de dialoog met hen aan en stellen mede op basis hiervan periodiek onze doelen bij. Dit moet ertoe leiden dat we in 2020 door onafhankelijke ratingbureaus op het gebied van duurzaamheid worden gerekend tot de duurzaamste mondiaal opererende algemene banken. Voor onze vijf duurzaamheids doelen zijn veertien groepsbrede duurzaamheids-KPI's vast gesteld. Vanaf hoofdstuk 3 gaan we nader in op deze KPI's en de scores in 2015. O Lees hier achtergrondinformatie over het duurzaamheids- beleid van de Rabobank. O Lees hier het volledige document met onze duurzaamheidsambities. Management en organisatie Met de nota Samen Duurzaam Sterker heeft de Rabobank in 2014 bekrachtigd dat duurzaamheid een onderdeel wordt van alle relevante beleidsprocessen en producten en diensten. De voortgang van de implementatie van de nota is periodiek onderdeel van de besprekingen van de raad van bestuur, de raad van commissarissen, de jaarplannen van de eenheden, de in- en externe rapportages en het performancemanagement. De doelen worden vertaald naar ieder groepsonderdeel en zijn integraal onderdeel van de managementcyclus. Binnen de raad van bestuur is de verantwoordelijkheid voor duurzaamheid belegd bij Berry Marttin. De raad van commissarissen heeft zich gedurende het verslagjaar (in de voltallige raad dan wel in de commissies) gebogen over diverse aan duurzaamheid gerela teerde thema's en over de uitvoering van de strategie Samen Duurzaam Sterker. leder groepsonderdeel is op managementniveau verantwoor delijk voor de implementatie van Samen Duurzaam Sterker en heeft doelstellingen vastgelegd. Bij de lokale Rabobanken is ieder directielid verantwoordelijk voor duurzaamheid binnen zijn portefeuille. In 2015 zijn de groepsonderdelen van de Rabobank gestart of verdergegaan met het opstellen van plannen en het uit voeren van activiteiten die bijdragen aan de doelen uit de nota Samen Duurzaam Sterker. De voortgang wordt gerap porteerd aan de raad van bestuur en de Commissie voor Coö peratieve Aangelegenheden (CCA). Onderdelen als DLL en de afdeling Particulieren Private Banking zijn voortvarend van start gegaan en hebben al concrete programma's uitgerold. Zoals Life Cycle Asset Management (pagina 64) en het pro gramma Samen Bankieren (pagina 66). Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Andere onderdelen hebben zich eerst toegelegd op de inven tarisatie van mogelijkheden en het benoemen van toekomstige activiteiten. De lokale Rabobanken hebben naast centrale pro jecten zoals de klantfoto (pagina 65) ook zelfactiviteiten geor ganiseerd, zoals twintig Slim Verbouwen-markten, waar klanten met een eigen huis kennis konden maken met zakelijke klanten uit het werkgebied die oplossingen bieden voor energie besparende maatregelen. Deze evenementen worden in 2016 bij meer lokale Rabobanken georganiseerd. Op basis van de huidige duurzaamheidsprestaties gerappor teerd in dit verslag liggen we op koers om de duurzaamheids doelen in 2020 te bereiken. Punten van aandacht zijn nog het tempo van de implementatie van de doelen uit Samen Duurzaam Sterker en de consistentie tussen onderdelen ervan. In 2016 zullen de plannen van de onderdelen worden geactua liseerd om een stap dichter bij de genoemde doelen voor 2020 te komen. Voor de komende periode liggen er enkele uitdagingen voor de implementatie van onze duurzaamheidsambities. Een uitdaging voor alle groepsonderdelen is dat de implementatie van onze duurzaamheidsambities samenvalt met ingrijpende strategi sche beleidsbeslissingen. De nieuwe strategie waarvan Samen Duurzaam Sterker onderdeel is onderstreept het belang van duurzaamheid voor de Rabobank. Voorts gaan we aan de slag met het verder ontwikkelen van initiatieven die in 2015 zijn opgestart. Een voorbeeld daarvan is de klantfoto. Die is voor de lokale Rabobanken al operationeel, maar de datakwaliteit moet nog omhoog, zodat de klantfoto nog beter ingezet kan worden voor gesprekken met klanten over duurzaamheid. Voor de buitenlandse kantoren ligt een uitdaging in het afronden van het technische implementatie proces van de klantfoto en het vullen van de klantfotosystemen met gegevens over de duurzaamheidsprestaties van klanten. Daarnaast liggen er uitdagingen in het reduceren van de C02- uitstoot perfte op groepsniveau. Met minder mensen en een toenemende virtualisering zijn de geformuleerde ambities voor 2020 erg ambitieus. Tot slot moeten de KPI-rapportageprocessen verder verbeterd worden. Voor de KPI's waarvoor we betere gegevens willen hebben, ontwikkelen we nieuwe rapportageprocessen. Dat geldt bijvoorbeeld voor de meting van duurzaamheid in het werving- en selectieproces en de aanscherping van de meting over duurzaamheid in het klanttevredenheidsonderzoek bij zakelijke klanten. 53 Maatschappelijk verslag

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 54