Vooruitblik Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Kosten kredietverliezen 86% lager De kosten kredietverliezen van het segment vastgoed daalden met 566 miljoen euro tot 90 (656) miljoen euro. Met name de kosten kredietverliezen voor commercieel vastgoed zijn substantieel lager dan in dezelfde periode vorig jaar. Door het economische herstel verbeterde de situatie in de verhuurmarkt van woningen, terwijl in de vastgoedbeleggingsmarkt buiten landse beleggers hun opwachting maakten. De vraag van vastgoedgebruikers naar kantoren blijft in historisch perspectief echter laag, terwijl het beschikbare aanbod stijgt. Verder wordt bij winkelvastgoed een toenemende en hoge leegstand waar genomen. Ook regionaal zijn er behoorlijke verschillen. Een en ander zorgt voor een duidelijke tweedeling in de markt, die heeft geresulteerd in zowel de vrijval van voorzieningen als in de toevoeging eraan. De kosten kredietverliezen bedroegen 56 (364) basispunten van de gemiddelde kredietportefeuille, bij een langjarig gemiddelde van 89 basispunten. Regulatory capital nam af In 2015 daalde het regulatory capital (de externe vermo- genseis) voor het segment vastgoed naar 1,1 (1,3) miljard euro. Het kredietrisico daalde als gevolg van de afbouw van non-core activa. Het economie capital (de interne vermogenseis) daalde beperkt tot 1,4 (1,5) miljard euro. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Naar verwachting blijft de Nederlandse economie zich in 2016 goed ontwikkelen. De binnenlandse woningmarkt zal in lijn daarmee verder herstellen. Bevorderend voor dat herstel zijn de lage renteniveaus en een groeiend consumenten vertrouwen door onder meer koopkrachtverbetering en aan trekkende werkgelegenheid. Ook in de kernlanden Duitsland en Frankrijk verwachten wij een positieve beweging van onze activiteiten en resultaten bij BPD. Bouwfonds IM verwacht een gematigde groei van het beheerde vermogen, met name in woningbeleggingen. Het resultaat van Rabo Vastgoedgroep zal, naar verwachting, een verder herstel laten zien, onvoorziene omstandigheden voorbehouden. Bij FGH Bank staat 2016 in het teken van de integratie in de Rabobank. Hoewel de vastgoed- exposure zal afnemen, blijven vastgoedfinancieringsactiviteiten een wezenlijk onderdeel uitmaken van de activiteiten van de Rabobank op de Nederlandse markt. Het resultaat van het segment vastgoed zal naar verwachting verder verbeteren. 50 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 51