Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance organisatie. De 106 lokale Rabobanken en Rabobank Nederland zijn gefuseerd tot één coöperatieve Rabobank, die nu opereert met één bankvergunning en één bestuursverslag. De unanieme steun van de lokale Rabobanken weerspiegelt het grote draag vlak binnen de coöperatie voor deze beweging. Strategisch kader 2016 - 2020 Brede steun was er binnen de coöperatie ook voor de strate gische koers die we hebben uitgezet voor de periode tot 2020. Wij richten ons met vastberadenheid op drie prioriteiten: excellente klantbediening, een sterkere balans en een flexibele inzet van de balans, en een verbetering van de financiële resul taten. Onze missie is om als klantgerichte coöperatieve bank een substantiële bijdrage te leveren aan de welvaart en het welzijn van Nederland en aan het duurzaam voeden van de wereld. Met 'Bankieren voor Nederland' en 'Banking for Food' geven we invulling aan onze positie van maatschappelijke, coöperatieve bank. De Rabobank speelt met haar nieuwe strategische koers blijvend in op maatschappelijke ontwikkelingen, zoals veranderend consumentengedrag, technologische ontwikkelingen, financiële innovatie, toegenomen concurrentie, een complex economisch kader en aangescherpte kapitaaleisen. De Rabobank kiest in het licht van deze veranderingen met haar structuurwijziging en strategie vol overtuiging voor een coöperatief klantbedienings- model. Vanwege de maatschappelijke ontwikkelingen zien we een blijvend stevige plaats vooreen coöperatief georganiseerde bank. De Rabobank steunde in 2015 ruim 1.600 lokaal relevante maatschappelijke initiatieven. Klantgerichter en dichterbij De Rabobank versterkt haar positie als bank die het meest dichtbij de klant is en wil een betekenisvolle coöperatie zijn die op lange termijn succesvol is voor leden, klanten, medewerkers en de maatschappij waarin de bank opereert. Een excellente klantbediening door middel van het aanbod van financiering, kennis en ons netwerk staan daarin centraal. We hebben in 2015 veelbelovende experimenten gedaan met het 'nieuwe dichterbij'. Een groot deel van onze klanten kan binnen 24 uur terecht voor een hypotheekgesprek. De Rabobank investeert komend jaar in verschillende nieuwe vormen van contact punten, in aanvulling op de huidige bankkantoren. Hier wordt bijvoorbeeld gebruik gemaakt van mobiele adviespunten, pop-up stores en advies aan huis. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Ondernemerschap stimuleren De Rabobank wil als grootste financier van het Nederlandse bedrijfsleven een bijdrage leveren aan het stimuleren van ondernemerschap. Het accent in onze dienstverlening aan bedrijven verschuift daarbij richting financieel regisseurschap. Zo zijn we in 2015 gestart met een samenwerking met het crowdfunding platform Fundipal. Ook bij institutionele beleggers die geïnteresseerd zijn in investeringen in onze Nederlandse en food- en agriklanten treedt de Rabobank vaker op als intermediair. Ondernemers die willen checken hoe realistisch hun financieringsplan is, kunnen vanaf 2015 de financieringsindicator op www.rabobank.nl gebruiken. Voor onze large corporates en grootzakelijke klanten intro duceerden we in 2015 een nieuwe online omgeving voor corporate banking: Rabo Corporate Connect. Via dit portaal hebben zij toegang tot hun rekeningen, betalingsverkeer en een overzicht van rente- en valutaposities, koersinformatie en andere relevante kennis. Het platform is bedoeld voor klanten die in Nederland zijn gevestigd, internationaal actief zijn of een complexe productbehoefte hebben. De Rabobank is de eerste Nederlandse grootbank die op één corporate klantenplatform financieel inzicht en overzicht aanbiedt. Banking for Food Met Banking for Food willen we bijdragen aan het duurzaam voeden van de wereld. In verschillende food- en agrisectoren heeft een verdere consolidatie in de keten plaatsgevonden. Hierbij heeft de Rabobank haar klanten actief gesteund met advies en financieringsoplossingen. Samen met klanten en partners werken we internationaal aan de vier dimensies van voedselzekerheid: het verbeteren van de beschikbaarheid van voedsel, het verbeteren van de toegang tot voedsel, het stimuleren van gebalanceerde, gezonde voeding en het verbe teren van de stabiliteit van de voedselproductie. Zowel bij het wholesalebankbedrijf als het internationale rural- en retailbank- bedrijf is de klanttevredenheid verder toegenomen. We bieden de mondiale voedselketens financieringen, kennis en onze netwerken, ondersteund door Rabobank Foundation en Rabo Development. Meer dan 2 miljoen kleine boeren hebben een toekomst dankzij toegang tot financiering, kennis en netwerk via Rabo Foundation en Rabo Development. Verlies van arbeidsplaatsen Als gevolg van lopende verbeterprogramma's is het aantal medewerkers in 2015 teruggelopen tot onder de 52.000 (in fte's). Bij de lokale Rabobanken in Nederland was sprake van een afname van het aantal medewerkers. Met het oog op de voor genomen prestatieverbetering zullen alle bedrijfsonderdelen efficiencyverbeteringen doorvoeren. In de periode 2016-2018 3 Bericht van de voorzitter

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 4