Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank voornamelijk actiefin Nederland. Ze financiert niet alleen beleggingen in commercieel vastgoed, maar ook nieuwbouw-, renovatie- en transformatieprojecten. Daarnaast speelt FGH Bank voor de lokale Rabobanken een prominente rol als centraal expertise centrum voor vastgoedfinancieringsvraagstukken. BPD BPD is in Nederland marktleider. In Frankrijk is de organisatie actief onder de naam BPD Marignan en in Duitsland als BPD Immobilienentwicklung. Herstel op de Nederlandse woningmarkt In 2015 zette de ingezette verbetering op de Nederlandse woningmarkt verder door. Het aantal woningtransacties in Nederland groeide fors. Dit was het gevolg van de gedaalde woningprijzen in combinatie met de lage hypotheekrente en het herstelde vertrouwen in de woningmarkt. Ook de hogere economische groei en de toege nomen koopkracht droegen bij aan het gestegen aantal transacties. De toename van de huizenverkopen en de afname van de onverkochte woningvoorraad zorgden voor een minder ruime koopmarkt. Dat resulteerde in een hogere gemiddelde huizenprijs in 2015. Het herstel werd enigszins gedrukt doordat kopers minder konden lenen dan voorheen als gevolg van de strengere verstrekkingsnormen. Daarnaast werd op 1 juli 2015 de grens voor de Nationale Hypotheek Garantie verder verlaagd van 265.000 euro naar 245.000 euro. Niettemin zijn de verwachtingen voor 2016 dat de woningmarkt verder groeit en er meer nieuwbouwwoningen zullen worden verkocht. Meer nieuwbouwwoningen verkocht De positieve ontwikkelingen op de Nederlandse woningmarkt waren terug te zien in de gestegen verkopen van nieuwbouwwoningen. In Nederland steeg het aantal woningtransacties van BPD met 11% tot 4.407 (3.985). Daarnaast groeide vooral in Frankrijk het aantal woningtransacties. Huizenkopers zijn minder afwachtend en ook de markt voor particuliere beleggers trekt weer aan. Deze ontwikkelingen resul teerden in een stijging van het aantal transacties tot 2.791 (1.939). De woningmarkt in Duitsland bleef onverminderd goed, het aantal transacties steeg tot 1.173 (1.126). Behalve in Nederland, Frankrijk en Duitsland vonden nog enkele woningtransacties plaats in andere landen, waardoor het totale aantal transacties van BPD in 2015 uitkwam op 8.386 (7.064). BouwfondsIM Beheerd vermogen daalt met 2% Bouwfonds IM heeft in 2015 diverse vastgoedacquisities gedaan namens de verschil lende fondsen. Het Bouwfonds European Residential Fund, het Individual Mandate en het European Student Housing Fund werden uitgebreid door de aankoop van het voormalige Philips Lighting hoofdkantoor in Eindhoven. Hiermee investeerden de drie fondsen voor de tweede maal samen in één locatie. Daarnaast werd het Bouw fonds European Residential Fund uitgebreid met woningportefeuilles in Duitsland en Denemarken. Voor het tweede Bouwfonds Dutch Private Parking Fund kwam een eerste succesvolle plaatsing tot stand. Bouwfonds IM richt zich op de sectoren commercieel vastgoed, woningen, parkeer garages, communicatie-infrastructuur en landbouw boerderijen. In 2015 werden de niet-strategische activiteiten verder afgebouwd. Hierdoor daalde het totaal beheerde vermogen met 0,1 miljard euro tot 6,3 (6,4) miljard euro. Aantal verkochte woningen per land ultimo 2015 Nederland Frankrijk Duitsland 53% 33% 14% Beheerd vermogen Bouwfonds IM in miljarden euro's 31-12 31-12 2014 31-12 2015 47 Performance

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 48