Toelich ting resultaaton twikkeling wholesalebankbedrijfen internationaal retaiibankbedrijf Vooruitblik Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Totale baten daalden met 9% De totale baten van het wholesalebankbedrijfen internati onale rural- en retaiibankbedrijf daalden in 2015 met 9% tot 3.436 (3.793) miljoen euro. Ondanks de groei van de krediet portefeuille daalde de rentewinst. Door de lage rentestand stond de marge onder druk en daarnaast droeg Bank BGZ in 2015 niet meer bij aan de rentewinst. Bank BGZ droeg in 2014 nog ongeveer 9 maanden bij aan het resultaat. De rentewinst daalde met 6% tot 2.270 (2.416) miljoen euro. De verkoop van Bank BGZ droeg ook bij aan de daling van de provisiewinst met 7% tot 513 (552) miljoen euro. Positieve herwaarderingen in de private-equityportefeuille en de afbouw van het belang van de Rabobank in de Agricultural Bank of China hadden een positief effect op de overige resultaten. In 2014 had de afbouw van de illiquide activaportefeuille een positief effect op de resultaten. Per saldo daalden de overige resultaten met 172 miljoen euro tot 653 (825) miljoen euro. Bedrijfslasten daalden met 4% Ondanks de waardedaling van de euro daalden de bedrijfs lasten van het wholesalebankbedrijfen internationale rural- en retaiibankbedrijf in 2015 tot 2.331 (2.417) miljoen euro. Dit hing samen met de verkoop van Bank BGZ in 2014. Het lagere aantal medewerkers droeg bij aan de daling van de personeelskosten met 4% tot 1.123 (1.164) miljoen euro. Vooral bij Rabobank Indonesië en in mindere mate bij RNA en ACC Loan Manage ment slonk de personele bezetting. Onder invloed van lagere kosten voor IT en publiciteit daalden de andere beheerskosten met 6% tot 1.101 (1.166) miljoen euro. Onder invloed van hogere afschrijvingen op software stegen de afschrijvingen met 23% tot 107 (87) miljoen euro. Bijzondere waardevermindering van goodwill Een goodwill impairment drukte het bedrijfsresultaat voor belastingen met 612 (26) miljoen euro. Dit bedrag bestond nagenoeg geheel uit de impairment op de goodwill met betrekking tot RNA in de Verenigde Staten van 604 miljoen euro. De leningenportefeuille binnen RNA ontwikkelde zich in 2015 minder gunstig dan verwacht. Ook de kostenontwikke ling door toegenomen regeldruk maakt dat de vooruitzichten voor RNA gedurende 2015 zijn verslechterd. Beide elementen, gecombineerd met recente sluitingen van enkele onderdelen, gaven aanleiding voor aanpassing van onder meer de groeipa- rameters binnen de impairmenttest op de goodwill. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Kosten kredietverliezen stegen met 25% De kosten kredietverliezen bij het wholesalebankbedrijfen het internationale rural- en retaiibankbedrijf namen in 2015 met 106 miljoen euro toe tot 526 (420) miljoen euro. De stijging kwam vooral voor rekening van het wholesalebankbedrijf, waar de kosten kredietverliezen stegen tot 271 (160) miljoen euro. In Nederland werd voor enkele grote klanten een (aanvul lende) voorziening getroffen vanwege laat-cyclische effecten. Daarnaast werden enkele grotere voorzieningen getroffen voor klanten in Latijns-Amerika en in Azië. In Brazilië werd de algemene voorziening verhoogd vanwege de ontwikkelingen in de suiker- en ethanolsector. Daarnaast had droogte in Chili impact op de kosten kredietverliezen. De kosten kredietver liezen bij ACC Loan Management waren lager dan de laatste jaren en kwamen uit op 138 (190) miljoen euro. De totale kosten kredietverliezen bedroegen 53 (44) basispunten van de gemid delde kredietportefeuille en lagen daarmee nog onder het lang jarig gemiddelde van 59 basispunten. Regulatory capital bleef gelijk Het regulatory capital (de externe vermogenseis) voor het wholesalebankbedrijfen internationale rural- en retaii bankbedrijf bleef in 2015 gelijk met 6,4 (6,4) miljard euro. Het economie capital (de interne vermogenseis) bedroeg 7,7 (7,3) miljard euro. Deze toename is met name het gevolg van het afschaffen van de diversificatie tussen de risico categorieën. Naar verwachting groeit de Nederlandse economie in 2016 en zal ook wereldwijd de economische groei aanhouden. Maar het groeiherstel gaat niet vanzelf. In opkomende landen is een groeivertraging zichtbaar. Een daling van de vraag naar grondstoffen in China zorgt voor een terugval van de grondstof- prijzen. In de Verenigde Staten blijft de groei wel op peil en ook in het eurogebied trekt de groei aan. Voor Nederland is dit goed nieuws; ruim tweederde van de toegevoegde waarde van de Nederlandse uitvoer wordt gerealiseerd in Europa en Noord- Amerika. Lees meer over onze wereldwijde economische voor uitzichten in Visie op 2016: internationale economie. Ook in 2016 richt Wholesale, Rural Retail zich op versterking van haar positie als leidende bank voor Nederlandse wholesale- klanten en op het ondersteunen van de lokale Rabobanken bij hun dienstverlening. Tegelijkertijd versterkt zij wereldwijd onze leidende positie als food- en agribank. Als we de goodwill- 39 Performance

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 40