Bericht van de voorzitter De Rabobank heeft als coöperatieve bank in 2015 een aantal stappen gezet die cruciaal zijn voor een gezonde toekomst van de bank en voor onze leden en klanten. We vereenvoudigden onze coöpera tieve structuur en maakten deze effectiever, en we bepaalden de marsroute om de meest klantgerichte bank van Nederland te worden én een leidende food- en agribank in de wereld. Hieraan is een grondig besluitvormingsproces vooraf gegaan, waarbij alle bij onze coöperatie betrokken partijen hebben bijgedragen. Dit heeft geresulteerd in een unaniem draagvlak voor de ingezette koers. Dit is iets waar de Rabobank trots op is en het geeft vertrouwen dat wij onze ambities voor onze leden en klanten zullen waarmaken. Wij zijn dankbaar voor de inzet en commitment van al onze medewerkers en stake holders in het afgelopen jaar en wij kijken uit naar hun blijvende intensieve betrokkenheid voor het komende ongetwijfeld weer intensieve jaar. Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 De financiële resultaten van 2015 geven ons een goede uit gangspositie om de ingeslagen weg met succes te vervolgen. De nettowinst van Rabobank Groep over 2015 kwam uit op 2.214 miljoen euro, een stijging van 20% ten opzichte van 2014. In Nederland was de daling van de kosten kredietverliezen bepalend voor het resultaatsherstel bij de lokale Rabobanken. Dankzij de economische groei ging het beter met onze klanten en daardoor ook beter met de Rabobank. Het aantal Nederlandse klanten in bijzonder beheer is met 11% gedaald. Onder invloed van het herstel van de woningmarkt en de lagere kosten kredietverliezen lieten FGH Banken RaboVastgoedgroep eveneens een resultaatsverbetering zien. Ook DLL toonde een sterk resultaat met een groei van de leaseportefeuille. Bij Wholesale, Rural Retail daalde het resultaat door een goodwill impairment voor Rabobank National Association (RNA) in Californië. Innovatie en klanttevredenheid We hebben in 2015 onze klantbediening met succes verbeterd. We hebben volop geïnvesteerd in innovatie. Klanten weten onze online diensten steeds beter te waarderen en denken positiever over onze adviseurs. De klanttevredenheid is gestegen, maar is nog niet op het niveau dat wij nastreven. Onze digitale dienstverlening werd in 2015 nog persoonlijker. Dagelijks benutten 6.000 klanten de zeer succesvolle chat- functie. In 2015 maakten 1,1 miljoen klanten gebruik van het online Rabobank Hypotheekdossier. Hierdoor beschikken we tijdens adviesgesprekken op voorhand over de juiste informatie en kunnen we persoonlijker adviseren. Voor onze beleggende klanten hebben we de Rabo Beleggen App uitgebreid, die klanten nog meer inzicht in hun portefeuille biedt. In het betalingsverkeer introduceerden we Rabo SmartPin, een innovatieve app die het mogelijk maakt om te pinnen aan de voordeur. Ook nieuw is de Rabo Wallet, een digitale porte monnee waarmee onze Nederlandse klanten met hun smart- phone kunnen afrekenen in winkels. Omdat de meeste mobiele telefoons nog niet geschikt zijn om te betalen met de Rabo Wallet, hebben we in 2015 ook een groot deel van onze pin passen voorzien van een chip die contactloos betalen mogelijk maakt. 1,8 miljoen klanten hebben inmiddels zo'n pas waarmee zij bedragen tot 25 euro kunnen betalen zonder een pincode in te toetsen. Nieuw governance model Met ingang van 1 januari 2016 kent de Rabobank aan andere interne besturing. Het nieuwe model leidt tot een betere bank en tot een betere coöperatie. We hebben onze coöperatieve organisatie zo aangepast, dat de lokale Rabobanken zich optimaal op de klanten kunnen richten. Activiteiten die niet direct toegevoegde waarde voor de klant opleveren zullen we centraal in Utrecht gaan uitvoeren. Hiermee anticiperen we tevens op toekomstige wet- en regelgeving.Tegelijkertijd hebben we met ons nieuwe coöperatieve organisatiemodel de invloed van leden versterkt. De leden van alle lokale Rabo banken zijn vertegenwoordigd in de Algemene Ledenraad, het hoogste besluitvormingsorgaan binnen de Rabobank- 2 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 3