Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance onder de Verenigde Staten, Australië, Nieuw-Zeeland, Brazilië en Chili. Internationaal vindt er kruisbestuiving plaats tussen onze relatiemanagers, productspecialisten en kennisleveranciers, zoals Food Agribusiness Research. Zo biedt de Rabobank haar wholesaleklanten toegevoegde waarde op het vlak van financieringen, kapitaalmarkten voor schuldpapier, fusies overnames, strategisch advies en risicomanagementproducten. De Rabobank biedt financieringsdiensten aan internationale grondstofhandelaren in de agrarische keten. Daarnaast leveren we onze Nederlandse en internationale food- en agriklanten kwalitatief hoogstaande, professionele financiële producten en diensten aan voor de financiële markten. Rabo Private Equity Rabo Private Equity is de investeringstak van de Rabobank. Zij biedt diverse mogelijkheden en structuren om ondernemers te helpen met het aantrekken van aanvullend eigen vermogen. Rabo Private Equity is op de Nederlandse markt actief met Rabo Participaties. Die beschikt over een investeringsfonds van ongeveer 200 miljoen euro en treedt daarmee op als aandeel houder in een breed scala aan sectoren. Investeringen worden gedaan voor de lange termijn. Daarnaast investeert Rabo Private Equity in diverse private- equityfondsen, zowel in Nederland als in food- en agrifondsen buiten Nederland. Al deze fondsen passen bij de strategie van de Rabobank om wereldwijd een vooraanstaande speler te zijn in de financiering van de food- en agrisector of zij ondersteunen onze klantbediening in Nederland. Rabo Private Equity heeftop dit moment investeringen in fondsen die actief zijn in Nederland, Engeland, de Verenigde Staten, Polen, Brazilië en India. Internationaal Rural Retail banking Rural banking richt zich op de financiering van agrarische ondernemers in het buitenland. De belangrijkste markten voor rural banking zijn Australië en Nieuw-Zeeland, de Verenigde Staten, Brazilië en Chili. De Rabobank werkt al 25 jaar in Australië en heeft daar een sterke positie met meer dan 60 kantoren en circa 900 medewerkers. In de Verenigde Staten is de Rabobank actief onder de naam Rabo AgriFinance, een onderdeel dat zich volledig richt op de agrisector. In Brazilië richt de Rabobank zich specifiek op de grootste boerenbedrijven die op export zijn gericht. Rabobank Chili bracht haar doelen beter in lijn met het strategisch kader en richt zich op het ondersteunen van de agrarische voedselketen. Geholpen door de waardestijging van vooral de Amerikaanse dollar groeide in 2015 de rurale kredietportefeuille. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 De internationale retailbankingactiviteiten beslaan drie landen: de Verenigde Staten (RNA), Indonesië en Ierland (ACC Loan Management). In de Verenigde Staten steeg de omvang van de portefeuille bij RNA met 1,0 miljard euro tot 9,2 (8,2) miljard euro, mede door valuta-effecten. Rabobank Indonesië bevindt zich momenteel in een strategische transitie: de bank gaat zich volledig richten op de food- en agrisector. Het aantal kantoren wordt fors in omvang teruggebracht; dit ging in 2015 gepaard met het verlies van ongeveer 600 arbeidsplaatsen. ACC Loan Management wordt afgebouwd. Op 31 december 2015 bedroeg de omvang van de kredietportefeuille nog slechts 1,4 (1,9) miljard euro. De aanwezigheid in Polen is met de verkoop van Bank BGZ in 2014 sterk gereduceerd. In april 2015 is de fusie afgerond van Bank BGZ met BNP Paribas Polska. Hierdoor is het nog resterende 10%-belang van de Rabobank in Bank BGZ omgezet in een 7%-belang in de fusiebank BGZ BNP Pari bas. URCB (China) vormt per einde 2015 geen onder deel meer van de Rabobank, we verkochten ons aandeel van 9%. URCB (China) heeft zich in de afgelopen jaren ontwikkeld tot een volwassen bank. Als gevolg hiervan is de invloed van Rabo Development sterk afgenomen. Wij hebben ons aandeel van 9% verkocht. De totale kredietverlening aan rural- en retailklanten steeg in 2015, mede onder invloed van valuta-effecten, met 7% tot 37,6 (35,2) miljard euro. Toevertrouwde middelen stegen met 7% De omvang van de toevertrouwde middelen bij het wholesale- bankbedrijf en internationale rural-en retailbankbedrijf kwam eind 2015 uit op 124,4 (115,8) miljard euro. Daaronder vallen de toevertrouwde middelen van bedrijven, evenals de particuliere spaarmiddelen van Onlinebank RaboDirect in België, Duitsland, Ierland, Australië en Nieuw-Zeeland. De toevertrouwde middelen namen toe doordat institutionele klanten meer geld aan de Rabobank toevertrouwden. De spaartegoeden van RaboDirect bleven in 2015 ongeveer stabiel op 30,5 (30,4) miljard euro. Het aantal klanten van deze internetspaarbanken groeide tot 900.000 (882.000). RaboDirect heeft als strategie om buiten Nederland spaar middelen aan te trekken als alternatief voor Nederlands spaargeld. De spaargelden die klanten aan RaboDirect toe vertrouwen, zetten we in voor de financiering van het inter nationale rural- en retailbankbedrijf en voor andere onderdelen van Rabobank Groep. Door tegoeden aan te trekken in landen buiten Nederland, verbreedt de Rabobank haar fundingbasis. De spaargelden uit RaboDirect-activiteiten bedroegen 22% (21%) van de spaargelden op groepsniveau. 37 Performance

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 38