Performance Wholesalebankbedrijf en internationaal retailbankbedrijf Resultaatsdaling door impairment op goodwill RNA Het nettoresultaat van het Nederlands en internationaal wholesalebankbedrijf en internationale rural- en retailbankbedrijf over 2015 kwam uit op een verlies van 333 miljoen euro. Dit is een daling van 1.091 miljoen euro ten opzichte van 2014. De belangrijkste oorzaak hiervoor was de impairment op de goodwill met betrekking tot Rabobank National Association (RNA) in de Verenigde Staten van 604 miljoen euro. Daarnaast stegen de kosten kredietverliezen met 106 miljoen euro tot 526 miljoen euro of 53 basispunten van de gemiddelde kredietportefeuille. Ook de bijdrage aan het nationale resolutiefonds drukte het brutoresultaat met 66 miljoen euro. Net als bij de lokale Rabo- banken nam de personele bezetting af bij Wholesale, Rural Retail. Dit zal de komende jaren bijdragen aan de benodigde rendementsverbetering. Vooral door valuta-effecten nam de kredietportefeuille toe met 3,6 miljard euro tot 98,8 miljard euro. Het aandeel food en agri in de totale kredietportefeuille kwam uit op 61%. Dat is een stijging van 3 procentpunt ten opzichte van eind 2014. De toevertrouwde middelen stegen met 7% tot 124,4 miljard euro. Het gezamenlijke spaartegoed van de internetspaarbanken in België, Duitsland, Ierland, Australië en Nieuw-Zeeland was ongeveer stabiel en bedroeg 30,5 miljard euro. Het belang van de Rabobank in de Agricultural Bank of China werd in 2015 met 93% afgebouwd. Ook werd in het verslagjaar de omvang van de illiquide activa verder verkleind. Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Strategie Het Nederlands en internationaal wholesalebankbedrijf en internationaal rural en retailbankbedrijf vormt de internationale spil in onze strategie Banking for Food. Onze strategie 'Banking for Food'gaat zowel over onze bijdrage om de wereld duur zamer te voeden als over de individuele economische doelen van onze food- en agriklanten. Daarnaast tonen we leiderschap met evenementen als de Food 20 Summit en met Rabobank Foundation en Rabo Development. Het wholesalebankbedrijf in Nederland levert een belangrijke aan onze Bankieren voor Nederland strategie. Zo leveren we een aandeel aan duurzame welvaart en welzijn in Nederland. Meer hierover staat in het hoofdstuk Strategie. Banking for Food Onze visie is dat we voor de Rabobank een rol weggelegd zien op het gebied van mondiale voedselzekerheid. De wereld bevolking groeit snel en de wereldwijde voedselproductie kan daarbij niet achterblijven.Tegelijkertijd ontstaan beperkingen in de beschikbaarheid van land en natuurlijke hulpbronnen. Als internationaal leidende bank in food en agri wil de Rabobank bijdragen aan de uitdaging om meer en duurzaam te produceren met minder grondstoffen. Samen met klanten, partners en collega's wereldwijd gaan we aan de slag met de vier dimensies van voedselzekerheid: het verbeteren van de beschikbaarheid van voedsel, het verbeteren van de toegang tot voedsel, het stimuleren van gebalanceerde, gezonde voeding en het verbeteren van de stabiliteit van de voedselproductie. De Rabobank wil nu en in de toekomst ondernemers in de landbouw- en voedselketen ondersteunen door toegang te bieden tot financiering, kennis en netwerken. Met haar aanwezigheid in Noord-Amerika, Zuid-Amerika, Europa, Azië, Afrika, Australië en Nieuw-Zeeland is Wholesale, Rural Retail uitstekend gepositioneerd om wereldwijd een onderscheidende rol te spelen op het gebied van food en agri. Het jaaroverzicht gaat nader in op Banking for Food, de visie van de Rabobank op voedselzekerheid en de rol van de bank hierin. Klantfocus Met behulp van haar kennis en netwerk brengt Wholesale, Rural Retail sleutelmomenten in kaart waarop ze kan excelleren in klantfocus. Belangrijk daarbij is dat we op zulke momenten 35 Performance

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 36