Toelich ting resultaaton twikkeling binnenlands retailbankbedrijf Vooruitblik Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Baten daalden met 3% De totale baten van het binnenlands retailbankbedrijf kwamen in 2015 3% lager uit op 7.050 (7.232) miljoen euro. Door de his torisch lage hypotheekrente losten veel klanten vervroegd hun hypotheek af en sloten een nieuwe hypotheek aftegen een lagere rente. Door de krimp van de kredietportefeuille en de gedaalde marges op nieuwe hypotheken stond de rentewinst onder druk. Dit werd deels gecompenseerd door hogere ont vangsten uit boeterente. Per saldo daalde de rentewinst met 2% tot 5.661 (5.783) miljoen euro. De provisiewinst steeg met 4% tot 1.371 (1.318) miljoen euro, met name door de hogere pro visiewinst op financieren en betalingsverkeer. De overige resul taten daalden met 113 miljoen euro tot 18 (131) miljoen euro. In 2014 werden de overige baten opwaarts beïnvloed dooreen bate uit de verkoop van hypotheken. Bedrijfslasten stegen met 2% De totale bedrijfslasten van het binnenlands retailbankbedrijf kwamen in 2015 2% hoger uit op 4.770 (4.662) miljoen euro. De virtualisering van de dienstverlening, de daling van het aantal lokale Rabobanken en het sluiten van (bij)kantoren hebben gevolgen voor het personeel. Het aantal in- en externe medewerkers bij het binnenlands retailbankbedrijf daalde in 2015 met 8% tot 24.341 (26.475) fte's. Door deze daling kwamen de personeelskosten 168 miljoen euro lager uit op 2.134 (2.302) miljoen euro. De andere beheerskosten stegen met 287 miljoen euro tot 2.520 (2.233) miljoen euro door hogere reorganisatie- en juridische kosten. De innovatiekosten, die samenhangen met de virtualisering van de dienstverlening, lagen in 2015 op ongeveer hetzelfde hoge niveau als in 2014. Deze kosten worden vanuit de groep doorbelast aan de lokale Rabobanken via de andere beheerskosten. Onder invloed van lagere afschrij vingen op immateriële vaste activa daalden de afschrijvingen met 9% tot 116 (127) miljoen euro. Kosten kredietverliezen daalden met 1.079 miljoen euro Het herstel van de economie was duidelijk terug te zien in de ontwikkeling van de kosten kredietverliezen bij het binnenlands retailbankbedrijf in 2015. Er waren in het binnenland weinig nieuwe kredieten waarvoor een voorziening moest worden getroffen. Ook de voorzieningen op bestaande posten bleken toereikend. In het commercieel vastgoed waren de kosten kredietverliezen circa 300 miljoen euro lager. Commercieel Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 vastgoed maakt bij de lokale Rabobanken deel uit van de sector handel, industrie en dienstverlening. Wel blijven er structurele problemen in deze sector bestaan. De kosten kredietverliezen in de glastuinbouw waren in 2015 eveneens lager. Extra informatie uit externe bronnen voor de waardering van specifieke onderpanden en een meer verfijnde manier om toe komstige kasstromen te berekenen, leidden tot een periodieke herziening van managementinschattingen en parameters voor woninghypotheken. Deze herziening had per saldo eveneens een gunstig effect op de kosten kredietverliezen. De kosten kredietverliezen daalden met 1.079 miljoen euro tot 343 (1.422) miljoen euro en bedroegen daarmee 12 (48) basispunten van de gemiddelde kredietportefeuille. De kosten kredietverliezen liggen onder het langjarige gemiddelde van 23 basispunten, ook genormaliseerd voor de effecten van de verfijnde bereke ningswijze. Regulatory capital steeg met 3% Bij de berekening van het regulatory capital (de externe vermogenseis) worden de risico's van uitzettingen aan par ticulieren en bedrijven ingeschat op basis van IRB-modellen en risicomodellen. In 2015 steeg het regulatory capital voor het binnenlands retailbankbedrijf naar 6,7 (6,5) miljard euro, ondanks de daling van de kredietverlening. Het economie capital (de interne vermogenseis) bedroeg 10,1 (8,8) miljard euro. Deze toename is vooral het gevolg van het afschaffen van de diversificatie tussen de risicocategorieën. De economische groei in Nederland is na jaren van crisis, recessie en stagnatie overtuigend teruggekeerd. In 2016 zal de Nederlandse economie naar verwachting groeien met 2,5%, na een groei van 2% in 2015. Deze groei wordt gedragen door export, particuliere consumptie en private investeringen. De hoge werkloosheid blijft een pijnpunt en de exportgroei is omgeven met onzekerheden. Meer over de Nederlandse economische vooruitzichten in onze Visie op 2016: Nederlandse economie. Het binnenlandse retailbankbedrijf richt zich ook in 2016 en daarna op excellente klantfocus, optimalisatie van de balans en verbetering van het rendement. Naar verwachting blijft de hypotheekrente ook in 2016 op een laag niveau en zien we een voortzetting van het hogere verkoopniveau van woningen. 33 Performance

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 34