Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance keling is vooral het gevolg van het grote consumentenver trouwen, de historisch lage hypotheekrente en het economisch herstel. De restschuldproblematiek en de aanscherping van de kredietnormen zetten daarentegen wel een beperkte rem op deze groei. Marktaandeel Het marktaandeel van Rabobank Groep op de Nederlandse hypotheekmarkt is in 2015 uitgekomen op 19,7% (21,5%) van de nieuwe hypotheekproductie. De marktaandelen van de lokale Rabobanken en Obvion zijn gedaald tot respectievelijk 15,5% (16,3%) en 4,2% (5,2%). Verzekeraars en pensioenfondsen hebben in de afgelopen jaren hun marktaandeel in de nieuwe hypotheken juist fors uitgebreid. Marktaandeel hypotheken in 30 lil 31-12 31-12 31-12 2013 2014 2015 Hypotheekportefeuille De extra aflossingen op hypotheken bleven ook in 2015 relatief hoog. Zolang de spaarrente laag is, zal een deel van de huis houdens ervoor blijven kiezen om een deel van hun hypotheek versneld af te lossen. Per saldo is de Nederlandse hypotheek portefeuille van Rabobank Groep in 2015 gekrompen tot 201,5 (205,0) miljard euro. De hypotheekportefeuille bestond voor 21,4% (21,1%) uit financieringen met Nationale Hypotheek Garantie (NHG). Door de herziening van de fiscale behandeling van de eigen woning (per 1 januari 2013) stijgt het aandeel annuïtaire en lineaire leningen in de hypotheekportefeuille. Hypotheken met kapitaalopbouw en aflossingsvrije financieringen zijn door de wijziging van het fiscale regime minder aantrekkelijk geworden. Eind 2015 bedroeg het aandeel van klanten met een volledig aflossingsvrije financiering 23,9% (24,6%) van de hypotheekportefeuille. De gewogen gemiddelde geïndexeerde loan-to-value (LTV) van de hypotheekportefeuille is in 2015 verbeterd tot 73% (78%). Dit komt door (extra) aflossingen, een toename van verpande spaargelden en een stijging van de Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 gemiddelde prijs van bestaande koopwoningen. Van ongeveer 13% (18%) van de hypotheekportefeuille exclusief NHG was de LTV hoger dan 100%. Zorg voor betaalbaarheid De Rabobank wil betalingsproblemen bij klanten zoveel mogelijk voorkomen. Het begint uiteraard met goede advise ring en dus een passende hypotheek. Gedurende de looptijd toetst de Rabobank regelmatig of de hypotheek nog past bij de persoonlijke situatie.Toch komt het voor dat een klant niet meer aan zijn betalingsverplichtingen kan voldoen. De Rabobank wil bij (dreigende) achterstand graag zo vroeg mogelijk met de klant in gesprek om naar oplossingen te zoeken. In de meeste gevallen komen de klant en de bank gezamenlijk tot een oplossing en kan de klant in zijn woning blijven wonen. In 2015 is voor 0,48% (2014: 0,40%) van de hypo theekklanten herstel niet meer mogelijk gebleken en was er geen perspectief om de hypotheek op bestendige wijze voort te zetten. In deze gevallen is overgegaan tot verkoop van de woning. Bij voorkeur gebeurt dit in samenwerking met de klant via een onderhandse verkoop. In uitzonderlijke gevallen gaan we over tot openbare verkoop. 0 Lees hier meer over klanten in het nauw. Kosten kredietverliezen en afboekingen Twee eenmalige veranderingen beïnvloeden de kosten kredietverliezen en de voorzieningen van woninghypotheken. De Rabobank heeft een nieuw kapitaalmodel ontwikkeld voor woninghypotheken; dit model wordt ook gebruikt om het voorzieningenniveau te bepalen. Daarnaast heeft de Rabobank er voor gekozen om de kredietverliezen op woninghypotheken van ondernemers uit het zakelijke domein te halen en volledig te verantwoorden in het particuliere domein. Deze verande ringen hebben 161 miljoen euro aan extra kosten kredietver liezen tot gevolg, waarvan 134 miljoen euro eenmalig. Ook de stand van de voorzieningen is daardoor hoger. De totale kosten kredietverliezen bedroegen 286 (112) miljoen euro. Het nieuwe kapitaalmodel voor hypothekenl houdt beter rekening met gedragsfactoren dan het oude model. Met het nieuwe model worden default-situaties eerder herkend. De eenmalige modelimpact bedroeg 83 miljoen euro. 1 Het nieuwe kapitaalmodel, dat het interne validatie- en goedkeurings traject volledig heeft doorlopen, is voor de kapitaalberekening nog niet toegepast in afwachting van de uitkomsten van het externe validatietraject door de ECB. 29 Performance

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 30