Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Excel Ie n te basisdiens tverlening Het fundament voor een excellente klantfocus ligt bij de basisdienstverlening. Klanten hebben behoefte aan financiële oplossingen en goed advies. Vragen moeten snel en in één keer worden afgehandeld en alle dagelijkse bankzaken moeten online beschikbaar zijn. Klanten willen altijd inzicht hebben in hun financiële situatie. Klanten dienen direct antwoord te krijgen op al hun vragen, via het door hen gewenste kanaal. Daarnaast vraagt excellente klantfocus om een aanscherping van de huidige werkwijze en processen. We willen de klant een stap voor zijn. Dit kunnen we alleen bereiken als we weten wat de wensen van onze klanten zijn en als we onze dienstverlening hierop laten aansluiten. Dichter bij onze klanten Excelleren op klantfocus betekent het beter willen doen dan de klant verwacht. Door er op belangrijke momenten voor de klant te zijn, willen we ervoor zorgen dat de klant voor ons blijft kiezen. Het aantal fysieke klantcontactmomenten neemt af. Dat maakt het nog belangrijker om de klantervaring extra bijzonder te maken op die momenten waarop we de klant wél zien. We investeren niet in nieuwe vestigingen, maarzorgen wel in het hele land voor nieuwe fysieke contactpunten. Denk hierbij aan bezoek aan huis of bij het bedrijf van de klant en met aanwezigheid in winkels of online. Financieel regisseurschap bedrijven De Rabobank gaat graag een totaalrelatie aan met de klant. We adviseren ook oplossingen die we niet zelf financieren, maar waarbij we vraag en aanbod bij elkaar brengen. Denk aan de mogelijkheden van crowdfunding. In het belang van de klant treden we op als financieel regisseur en committeren we ons aan de geadviseerde oplossing. Hierbij is het essentieel om nieuwe vormen van dienstverlening en bemiddeling te verkennen. Kredietportefeuille krimpt met 3% De Nederlandse economie groeide in 2015 met 2%. Naast de export leverde de toename van de binnenlandse bestedingen hieraan een belangrijke bijdrage. Het beschikbare inkomen van huishoudens steeg, door een toename van de cao-lonen en een groei van de werkgelegenheid. Ook nam het consumenten vertrouwen verder toe. Het gevolg was een toename van de particuliere consumptie. In vrijwel heel Nederland zette het herstel op de woningmarkt door, met als gevolg een stijging van de gemiddelde verkoopprijs. De werkloosheid daalde, maar bleef met 6,9% in 2015 voor Nederlandse begrippen relatief hoog. Kredietportefeuille naar sector in miljarden euro's 350 300 III 31-12 31-12 31-12 2013 2014 2015 Food en agri HID Particulieren Ondanks de positieve economische ontwikkelingen blijft het herstel van bedrijfsinvesteringen bescheiden. In een aantal sectoren was de krimp tijdens de afgelopen jaren zo groot dat zelfs na een relatief hoge productiegroei in 2015 het volume nog ruim onder dat van 2008 ligt. Daarnaast bleven de extra aflossingen op hypotheken hoog; in 2015 bedroegen deze bij de lokale Rabobanken 3,4 (4,0) miljard euro. Onder invloed van deze ontwikkelingen daalde de kredietportefeuille van het binnenlands retailbankbedrijf met 8,0 miljard euro tot 281,9 (289,9) miljard euro. De kredietverlening aan particulieren bestaat nagenoeg geheel uit woninghypotheken en nam met 2,8 miljard euro af tot 202,7 (205,5) miljard euro. De kredietverlening aan de sectoren handel, industrie en dienstverlening nam met 9% af tot 51,1 (56,0) miljard euro en de kredieten aan de food- en agri- sector met 1%tot 28,2 (28,4) miljard euro. Woninghypotheken De woningmarkt Het herstel van de woningmarkt heeft zich in een hoog tempo voortgezet in Nederland. In elke provincie steeg het aantal woningtransacties ten opzichte van het jaar ervoor. De prijsindex bestaande koopwoningen nam toe in vrijwel alle provincies. Alleen de provincies Zeeland en Flevoland kenden een daling van de index. De meer stedelijke provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht lieten de grootste prijs stijging zien. Voor het jaar 2016 verwachten we een gematigde groei van het aantal woningtransacties en een stijging van de prijsindex bestaande koopwoningen. Deze positieve ontwik- 28 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 29