Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Verenigde Staten. De naar huidige inzichten meest relevante wettelijke en regulatoire claims waaruit voor Rabobank Groep aansprakelijkheden (kunnen) ontstaan worden hieronder beschreven. Indien op basis van verslaggevingscriteria van toepassing, zijn op basis van huidige inzichten voorzieningen opgenomen; gelijksoortige zaken worden gegroepeerd en sommige zaken bestaan uit een aantal claims. Het geschatte verlies voor iedere individuele zaak (waarvoor het mogelijk is dat een dergelijke schatting kan worden gemaakt) is niet toe gelicht, omdat Rabobank Groep van mening is dat kan worden verwacht dat een dergelijke toelichting nadelig kan zijn voor de uitkomst in deze individuele zaken. Bij het bepalen bij welke van de claims de mogelijkheid van een uitstroom van middelen groter is dan vijftig procent, en het vervolgens schatten van het verlies in verband met deze claims, houdt Rabobank Groep rekening met een aantal factoren, waar onder (maar niet beperkt tot) de aard van de claim en de onder liggende feiten, de procedurele houding en geschiedenis van elk geval, uitspraken van gerechtelijke en arbitrage instanties, de ervaring van Rabobank Groep en de ervaring van derden in soortgelijke gevallen (voorzover bekend), voorafgaande schikkingsgesprekken, schikkingen door derden in soortgelijke gevallen (voorzover bekend), beschikbare vrijwaringen en de adviezen en gezichtspunten van juridische adviseurs en andere deskundigen. De geschatte mogelijke verliezen, evenals de gemaakte voor zieningen, zijn gebaseerd op de huidige beschikbare informatie en zijn voor een groot deel onderhevig aan oordelen en een verscheidenheid aan veronderstellingen, variabelen en bekende en onbekende onzekerheden. Deze onzekerheden kunnen onjuistheden in- of onvolledigheid van de tot Rabobank Groep beschikbare informatie omvatten (met name in het begin stadium van zaken). Daarnaast kunnen veronderstellingen van Rabobank Groep met betrekking tot toekomstige uitspraken van gerechtelijke- of andere instanties of de waarschijnlijke acties van- of standpunten ingenomen door toezichthouders of partijen staande tegenover Rabobank Groep onjuist blijken. Bovendien, schattingen van mogelijk verlies met betrekking tot juridische geschillen zijn vaak niet vatbaar voor het gebruik van statistische of andere kwantitatieve analyse-instrumenten die vaak worden gebruikt bij het maken van beoordelingen en schattingen. Ze zijn dan ook onderhevig aan een nog grotere mate van onzekerheid dan in veel andere gebieden waar de groep oordelen dient te vellen en schattingen dient te maken. De groep van zaken waarvoor Rabobank Groep vaststelt dat de mogelijkheid van een toekomstig[e] uitstroom van middelen groter is dan vijftig procent zal veranderen van tijd tot tijd, net als de zaken waarvoor een schatting kan worden gemaakt en het geschatte mogelijke verlies voor dergelijke zaken. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Daadwerkelijk behaalde resultaten kunnen aanzienlijk hoger of lager uitvallen dan de schatting van het mogelijke verlies in die zaken waarin een dergelijke schatting gemaakt kon worden. Bovendien kunnen zich verliezen voordoen in die zaken waarvan Rabobank Groep inschatte dat de mogelijk hiertoe klein was. Rabobank Groep kan rechtszaken of regulatoire procedures of onderzoeken schikken voorafgaand aan een (onherroepelijk) vonnis of vaststelling van aansprakelijkheid. Zij kan dit doen om kosten, managementinspanningen op dit vlak of andere negatieve zakelijke gevolgen en/of regulatoire- en reputati- onele gevolgen van voortzetting van het betwisten van aan sprakelijkheid te vermijden, zelfs wanneer Rabobank Groep van mening is dat zij argumenten heeft ter verdediging van dergelijke aansprakelijkheid. Zij kan dit ook doen wanneer de potentiële gevolgen van het niet winnen in een zaak dispropor tioneel zouden zijn in verhouding tot de kosten van een schik king. Bovendien kan Rabobank Groep, om dezelfde redenen, derden vergoeden voor hun verliezen, zelfs in situaties waarin Rabobank Groep niet gelooft dat het wettelijk verplicht is om dat te doen. Libor/ Euribor Gedurende de laatste jaren heeft de Rabobank verzoeken tot het afgeven van documenten en andersoortige informatie ontvangen van toezichthouders uit verschillende landen met betrekking tot verschillende kwesties, waaronder kwesties gerelateerd aan het doen van opgaven ten behoeve van het vaststellen van rentetarief benchmarken. De Rabobank werkt mee, en zal blijven meewerken, met de toezichthouders en autoriteiten die zijn betrokken bij deze wereldwijde onder zoeken. Op 29 oktober 2013 is de Rabobank schikkingsovereenkomsten aangegaan met verschillende autoriteiten in verband met hun onderzoeken naar de historische Libor en Euribor inzendings processen van de Rabobank. Nadere informatie is beschikbaar op de corporate website. Alle verschuldigde bedragen in verband met deze schikkingsovereenkomsten zijn volledig betaald en verantwoord door de Rabobank in 2013. Daarnaast vereisten bepaalde van deze schikkingsovereenkomsten dat de Rabobank (i) verbeteringsmaatregelen zou nemen of door zou gaan met deze te implementeren en (ii) doorlopend mede werking zou verlenen met betrekking tot eventueel lopende onderzoeken naar het gedrag van de Rabobank en haar huidige en voormalige werknemers en vertegenwoordigers (inclusief managers en directeuren) in relatie tot manipulatie, poging tot manipulatie of coördinatie tussen banken onderling van opgaven ten behoeve van het vaststellen van rentetarief bench marken. De Rabobank blijft zich houden aan al haar verplich tingen onder deze schikkingsovereenkomsten. 283 Toelichting op de jaarrekening Rabobank

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 284