Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Op geconsolideerd niveau wordt het risico weergegeven door de Value at Risk (VaR), de basispuntgevoeligheid en het event risk. De raad van bestuur stelt jaarlijks de risicobereidheid en de daarbij behorende limieten vast. Deze limieten zijn door vertaald naar limieten op boekniveau, en worden dagelijks bewaakt door de marktrisicomanagementafdelingen. Naast de VaR-, basispuntgevoeligheid en limieten voor event risk geldt een zeer uitgebreid stelsel van handelscontroles per boek, zoals rotatierisico (risico dat de rentecurve kantelt), deltalimieten per bucket, nominale limieten en maximum aantal contracten. De risicopositie wordt dagelijks gerapporteerd aan het senior management en maandelijks in de diverse risicomanagement- commissies besproken. De VaR geeft, op basis van één jaar historische marktontwik kelingen, aan wat het maximale verlies is bij een gegeven betrouwbaarheidsniveau en horizon onder 'normale' markt omstandigheden. Het interne VaR-model is een integraal onder deel van het risicomanagementraamwerk van de Rabobank. Dit interne model is ook goedgekeurd door DNB voor het bepalen van de solvabiliteitseis voor marktrisico in het handels- boek. De Rabobank heeft gekozen voor het hanteren van een VaR op basis van historische simulatie, waarbij één jaar histo rische data wordt gebruikt. De VaR wordt berekend over een tijdshorizon van zowel één dag als van tien dagen. Voor het interne risicomanagement heeft de Rabobank gekozen voor het hanteren van een betrouwbaarheidsniveau van 97,5%. Daarnaast wordt ook de VaR met een betrouwbaarheid van 99% dagelijks berekend. Het grote voordeel van een VaR-model op basis van historische simulatie is dat er geen veronderstellingen hoeven te worden gedaan met betrekking tot verdelingen van mogelijke waarde- mutaties van de diverse financiële instrumenten. Een nadeel is dat een keuze gemaakt moet worden met betrekking tot de periode van historische marktbewegingen, die van invloed kan zijn op de hoogte van de berekende VaR. Op basis van de eisen van de toezichthouder en na eigen onderzoek is gekozen voor het gebruik van een historische periode van één jaar. Door middel van backtesting worden de daadwerkelijke uitkomsten regelmatig getoetst om de validiteit van de bij de VaR-berekening gehanteerde aannames en parameters/factoren vast te stellen. 4.8 Operationeel risico De Rabobank definieert operationeel risico als het risico van verliezen veroorzaakt door ontoereikende of falende interne processen, mensen en systemen of door externe gebeurtenissen. Bij de beoordeling en behandeling van operationeel risico worden ook mogelijke juridische en reputatierisico's meegenomen. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Voor het meten en managen van operationele risico's gebruikt Rabobank Groep de meest geavanceerde Basel li-benadering, de Advanced Measurement Approach. Qua inrichting hanteert de Rabobank het door de EBA voorgeschreven, 'three lines of defense model' bij het managen van operationele risico's. Het operationeel risicobeleid is gebaseerd op het principe dat de primaire verantwoordelijkheid voor het management van operationeel risico bij de eerste lijn ligt en verweven moet zijn in de strategische en dagelijkse besluitvorming. Het doel van operationeel risicomanagement is het identificeren, meten, mitigeren en monitoren van operationele risico's. Kwantifïcatie van risico's ondersteunt het verantwoordelijke management bij het prioriteren van te nemen acties en het toewijzen van mensen en middelen. Binnen Rabobank Groep vormen de afdelingen betrokken bij de primaire processen van de bank de 'first line of defence', deze zijn volledig verantwoordelijk voorde dagelijkse risicoaccep tatie en voor integraal risicomanagement en -mitigatie binnen de vastgestelde risicobereidheid. De risicomanagementfuncties binnen de groepsonderdelen en binnen Risk Management zijn samen onderdeel van de 'second line of defence'. De risicoma nagementfuncties hebben een monitoring rol op het gebied van risico's en beoordelen de 'first line of defence'op de wijze waarop zij risico's managen. Daarnaast rapporteren zij onafhan kelijk van de eerste lijn over het risicoprofiel aan het manage ment en aan het bestuur. Internal audit vormt de 'third line of defence'. Op groepsniveau is de Non-Financial Risk Committee (NFRC) verantwoordelijk voor het vaststellen van het beleid en de kaders. Daarnaast rapporteert Risk Management per kwartaal over de ontwikkeling van de operationele risico's op groepsniveau aan de NFRC. Binnen de groepsonderdelen zijn risicomanagementcommissies ingesteld die onder andere operationele risico's (inclusief systeemcontinuïteitsrisico's en frauderisico's) van het betreffende onderdeel bewaken. De jaarlijkse risicomanagement cyclus bestaat onder andere uit een groepsbrede Risk Self Assessment waarbij de belangrijkste operationele risico's geïnventariseerd en, indien risico's buiten de risicobereidheid vallen, mitigerende maatregelen geïden tificeerd worden en uit scenarioanalyses met senior managers van de volledige Rabobank Groep, waardoor inzicht wordt ver kregen in het risicoprofiel van de groep. 4.9 Juridische- en arbitrageprocedures Rabobank Groep is actief in een juridische- en regulatoire omgeving die haar bloot stelt aan aanzienlijke litigation risico's. Als gevolg daarvan is Rabobank Groep betrokken bij rechtszaken, arbitrages en regulatoire procedures en onder zoeken in Nederland en in andere landen, waaronder de 282 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 283