Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance De Rabobank is blootgesteld aan het effect van fluctuaties in de valutakoersen op haar financiële positie en kasstromen. In de handelsomgeving wordt het valutarisico, net als andere marktrisico's, beheerst op basis van door de raad van bestuur vastgestelde Value at Risk (VaR) limieten. In de bankomgeving is sprake van valutarisico in de bankboeken en translatierisico. Valutarisico in de bankboeken is het risico dat zich manifes teert op het moment dat vorderingen en verplichtingen niet zijn afgedekt, waardoor valutaschommelingen een negatief effect kunnen hebben op de financiële resultaten van de bank. De Rabobank heeft het valutarisico in de bankboeken volledig afgedekt. Translatierisico uit zich bij het opstellen van de geconsoli deerde balans en resultaten van de bank, waarbij alle posten in vreemde valuta moeten worden gewaardeerd in euro's. Hierdoor zijn de financiële cijfers gevoelig voor valutakoers schommelingen.Translatierisico manifesteert zich op twee manieren binnen de bank: Veranderingen in vreemde valuta kunnen invloed hebben op de waarde van geconsolideerde entiteiten, waarvan de functionele valuta niet gelijk is aan euro's. Valutakoersschommelingen kunnen invloed hebben op de solvabiliteitsratio's van de bank als gevolg van verschillen in de valutasamenstelling van het kapitaal en de risico gewogen activa. Translatierisico en valutarisco's in de bankboeken worden bewaakt en beheerst door een beleid dat als voornaamste doel heeftom de Common Equity Tier 1 ratio te beschermen tegen negatieve effecten van valuta volatiliteit. 4.6 Liquiditeitsrisico De Rabobank is blootgesteld aan liquiditeitsrisico, dat wil zeggen het risico dat de bank niet tijdig aan alle (terugbeta lingsverplichtingen kan voldoen, maar ook het risico dat de bank de activa op enig moment niet, of niet tegen een redelijke prijs, kan (her)fïnancieren. Deze situatie kan optreden wanneer klanten, of professionele tegenpartijen, plotseling meer geld opvragen dan verwacht, terwijl de bank niet genoeg geld in kas heeft en ook het verkopen of belenen van activa of het lenen van geld bij derden geen uitkomst biedt. Binnen de Rabobank is liquiditeitsrisico reeds lang onderkend als een belangrijk risicotype. Het beleid binnen de Rabobank is dan ook dat de looptijd van de funding is afgestemd op de looptijd van de verstrekkingen. Langlopende kredietverlening dient te worden gefinancierd met toevertrouwde middelen van klanten, of langetermijnfunding van de professionele markten. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 De beheersing van het liquiditeitsrisico is gebaseerd op een drietal pijlers. De eerste pijler stelt strikte limieten aan uitgaande kasstromen binnen het wholesalebankbedrijf. Onder meer wordt er dagelijks gemeten en gerapporteerd welke inko mende en uitgaande kasstromen de eerste twaalf maanden te verwachten zijn. Ook is hierop een limietenraamwerk van toe passing. Om voorbereid te zijn op mogelijke crisissituaties zijn er gedetailleerde contingency funding plannen (CFP's) opge steld. Deze CFP's zijn opgenomen in interne testprocedures. Via de tweede pijler wordt een omvangrijke buffer van liquide activa aangehouden. Naast de tegoeden aangehouden bij centrale banken, kunnen deze activa worden aangewend om te belenen bij centrale banken, om te gebruiken in repotransacties of om direct te verkopen in de markt, om op deze wijze onmid dellijk liquiditeiten te genereren. De hoogte van de liquiditeits buffer hangt samen met het risico dat de Rabobank op haar balans loopt. Verder heeft de Rabobank een gedeelte van de leningenportefeuille intern gesecuritiseerd, waardoor deze beleenbaar is bij de centrale bank en daarmee functioneert als extra liquiditeitsbuffer. Omdat dit interne securitisaties betreft, alleen bedoeld voor liquiditeitsdoeleinden, zijn deze niet zicht baar op de bedrijfseconomische balans maar tellen deze wel mee in de aanwezige liquiditeitsbuffer. Als derde pijler wordt het liquiditeitsrisico beperkt door het voeren van een prudent fundingbeleid, dat erop gericht is om tegen aanvaardbare kosten te voorzien in de financierings behoefte van de groepsonderdelen. Hierbij spelen de diversi ficatie van financieringsbronnen en valuta's, de flexibiliteit van de gebruikte fundinginstrumenten en een actieve investor relationsfunctie een belangrijke rol. Hierdoor wordt voorkomen dat de Rabobank te veel afhankelijk is van één bepaalde finan cieringsbron. Daarnaast worden maandelijks, door middel van scenario analyses, de mogelijke gevolgen van een breed scala aan stressscenario's doorgerekend. Hierbij worden niet alleen marktspecifieke scenario's, maar ook Rabobankspecifieke en een combinatie van deze scenario's, geanalyseerd. Ook wordt er maandelijks gerapporteerd aan DNB over de groepsbrede liquiditeitspositie, op basis van door de toezichthouder opgestelde richtlijnen. 4.7 Marktrisico in de handelsomgeving Bij marktrisico in de handelsomgeving gaat het om verande ringen in de waarde van het handelsboek als gevolg van onder andere veranderingen in de rentes, credit spreads, vreemde valuta's en aandelenprijzen. Analyses van het marktrisico in het bankboekzijn opgenomen onder paragraaf 4.3 'Renterisico in de bankomgeving'en paragraaf 4.5 'Valutarisico in de bank omgeving'. 281 Toelichting op de jaarrekening Rabobank

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 282