Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance 4.4 Kredietrisico Krediet risico is het risico dat een tegenpartij niet in staat is om een financiële of andere contractuele verplichting aan een bankte voldoen. Kredietrisico is inherent aan het verlenen van kredieten. Posities in verhandelbare activa, zoals obligaties en aandelen, zijn eveneens onderhevig aan kredietrisico. De Rabobank beperkt het kredietrisico door het stellen van limieten op de kredietverlening aan een individuele tegenpartij of aan een groep van tegenpartijen en op de kredietverlening aan landen. Een belangrijk uitgangspunt bij de kredietverlening is het vier-ogen-principe. Over de grotere kredietaanvragen wordt in commissieverband besloten. Er is een structuur aange bracht van commissies op diverse niveaus, waarbij de hoogte van de financiering bepalend is voor de vraag welke commissie bevoegd is. Over de grootste financieringsaanvragen besluit de raad van bestuur zelf. Het kredietrisico op afzonderlijke leningnemers kan verder worden beperkt door sublimieten die al dan niet op de balans verantwoorde risico's afdekken en dagelijkse leveringslimieten in relatie tot handelsposten zoals valutatermijncontracten. De resulterende posities worden merendeels dagelijks getoetst aan de limieten. Nadat een krediet is verstrekt, vindt doorlopend kredietbeheer plaats waarbij nieuwe, (niet-)financiële informatie wordt beoor deeld. Waar nodig worden de kredietlimieten aangepast. Bij de kredietverlening verkrijgt de Rabobank veelal zekerheden of garanties. Het maximale kredietrisico dat op balansdatum wordt gelopen, ingeval tegenpartijen hun verplichtingen uit hoofde van finan ciële instrumenten niet nakomen, zonder rekening te houden met de reële waarde van verkregen onderpanden is 473.394 (2014:490.627). 4.4.7 Derivaten De Rabobank hanteert stringente limieten op open afgeleide posities, zowel qua bedrag als qua looptijd. Als ISDA (Inter national Swaps and Derivatives Association) van toepassing is of een gelijkwaardige overkoepelende overeenkomst met de tegenpartij en als de jurisdictie van de tegenpartij saldering toestaat, dan wordt de netto open positie bewaakt. Dit kredietrisico wordt beheerst als onderdeel van de algehele lening limieten ten aanzien van cliënten. Waar nodig verkrijgt de Rabobank zekerheden of overige waarborgen voor krediet risico's bij deze transacties. Het kredietrisico vertegenwoordigt de actuele reële waarde van alle uitstaande afgeleide con tracten met een positieve marktwaarde, rekening houdend met in rechte afdwingbare masternettingovereenkomsten. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 4.4.2 Zekerheden en kredietbeheersingstechnieken Het kredietrisico dat de Rabobank loopt wordt mede beperkt doordat de bank daar waar nodig zekerheid heeft verkregen. De aard en de omvang van de vereiste zekerheden hangen mede af van de beoordeling van het kredietrisico van de finan ciering aan de tegenpartij. De Rabobank hanteert richtlijnen ten aanzien van de acceptatie en waardering van de verschillende soorten zekerheden. De belangrijkste verkregen zekerheden zijn: Hypothecaire zekerheid op woonhuizen; Hypothecaire zekerheid op onroerend goed, verpanding van roerende zaken, voorraden en vorderingen voor voornamelijk zakelijke kredietverstrekkingen; Geldmiddelen en waardepapieren voor voornamelijk 'securi ties lending'-activiteiten en kooptransacties met terugkoop verplichting. Het management houdt de marktwaarde van de verkregen zekerheden in beeld en vereist wanneer nodig aanvullende zekerheid. De bank gebruikt eveneens kredietderivaten om het kredietrisico te managen. De Rabobank beperkt kredietrisico verder door masternettingovereenkomsten aan te gaan met tegenpartijen voor een aanzienlijk volume aan transacties. Masternettingovereenkomsten resulteren over het algemeen niet in een saldering van op de balans opgenomen activa en verplichtingen, aangezien transacties gewoonlijk op bruto basis worden afgewikkeld. Het kredietrisico wordt in zoverre verminderd door een masternettingovereenkomst dat wanneer een gebeurtenis of uitval plaatsvindt, alle bedragen met die tegenpartij worden beëindigd en op netto basis worden afge wikkeld. Het totale kredietrisico voor de Rabobank op afgeleide financiële instrumenten waarop salderingsovereenkomsten van toepassing zijn, kan aanzienlijk wijzigen door het aangaan van nieuwe transacties, vervallen van bestaande transacties en fluctuaties van marktrentetarieven en wisselkoersen. 4.4.3 Niet op de balans opgenomen financiële instrumenten De garanties en stand by letters of credit die de Rabobank verleent aan derden voor het geval dat een cliënt niet aan zijn verplichtingen aan deze derden voldoet, zijn aan kredietrisico onderhevig. Bij documentaire en commerciële kredietbrieven en schriftelijke toezeggingen door de Rabobank namens een cliënt wordt een derde geautoriseerd om wissels te trekken op de Rabobank tot een vastgesteld bedrag in het kader van specifieke voorwaarden. Deze transacties worden afgedekt door de onderliggende leveringen van goederen waarop zij betrek king hebben en zijn dus aan minder risico onderhevig dan een directe lening. 279 Toelichting op de jaarrekening Rabobank

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 280