Vooruitblik Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Afschrijvingen Door hogere afschrijvingen op apparatuur, software en imma teriële vaste activa stegen de afschrijvingskosten met 1% tot 443 (437) miljoen euro. Bijzondere waardevermindering van goodwill Onder invloed van een goodwill impairment werd het bedrijfs resultaat voor belastingen met 623 (32) miljoen euro gedrukt. Dit bedrag had voor 604 miljoen euro betrekking op de goodwill impairment voor Rabobank National Association (RNA) in de Verenigde Staten. Meer hierover bij de toelichting van de resultaatontwikkeling van het segment wholesale- en internati onale rural- en retailbankbedrijf. Kosten kredietverliezen bedroegen 24 basispunten De kosten kredietverliezen van Rabobank Groep daalden in 2015 met 1.600 miljoen euro tot 1.033 (2.633) miljoen euro. Gerelateerd aan de gemiddelde kredietportefeuille bedroegen de kosten kredietverliezen 24 (60) basispunten, bij een langjarig gemiddelde van 36 basispunten. De AQR leidde in 2014 tot een last van 448 miljoen euro. Deze last kwam met name tot uiting in de cijfers van het binnenlands retailbankbedrijf (lokale Rabo- banken) en in de cijfers van het segment vastgoed (FGH Bank). Verschillende sectoren konden profiteren van de economische groei en de bijbehorende hogere consumptieve bestedingen en export. Daarnaast leidden incidentele gebeurtenissen en eenmalige aanpassingen tot een daling van de kosten kredietverliezen bij deze onderdelen. Ondanks de structurele problemen in het commercieel vastgoed, de glastuinbouw en de scheepvaart bleven ook in deze sectoren de kosten krediet verliezen beperkt. Bij DLL daalden eveneens de kosten krediet verliezen. Enkel bij Wholesale, Rural Retail namen de kosten kredietverliezen toe, onder andere als gevolg van laatcyclische effecten. Er moesten aanvullende voorzieningen worden getroffen voor klanten in Latijns-Amerika en Azië en daarnaast voor enkele grote Nederlandse klanten. Het hogere voorzieningenniveau in 2014, als gevolg van AQR, reflecteerde de toepassing van voorzichtigere en verscherpte verliesindicatoren. In 2015 is er gevolg gegeven aan de bevin dingen voortvloeiend uit de AQR. Daarmee wordt beoogd de toepassing van voorzichtigere en verscherpte verliesindicatoren te verankeren in reguliere processen en informatiesystemen. RAROC steeg met 0,5 procentpunt Het gebruik van de Risk Adjusted Return On Capital (RAROC), het naar risicogewogen rendement op kapitaal, zorgt ervoor dat opbrengsten en risico's consequent tegen elkaar worden afge wogen. Ook gebruiken we de RAROC voor de prijsstelling op transactieniveau en in het kredietfïatteringsproces. De RAROC Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 wordt berekend door de nettowinst te relateren aan het gemid delde economie capital in het desbetreffende jaar. Als gevolg van een stijging van de nettowinst steeg de RAROC na belas tingen met 0,5 procentpunt tot 8,3% (7,8%). Economic capital naar segmenten Bedragen in miljarden euro's RAROC Economie Capital 2015 2014 31-12 2015 31-12 2014 Binnenlands retailbankbedrijf 13,0% 5,8% 10,1 8,8 Wholesalebankbedrijfen internationaal retailbankbedrijf -4,3% 10,2% 7,7 7,3 Leasing 27,4% 31,2% 2,0 1,5 Vastgoed 11,8% -15,5% 1,4 1,5 Rabobank Groep 8,3% 7,8% 26,7 23,4 We verwachten dat de economische groei in Nederland en erbuiten door zal zetten in 2016. In Nederland stijgt het beschikbare inkomen van huishoudens en hierdoor zullen de consumptieve bestedingen groeien. Ook de huizenprijzen en het aantal woningtransacties zullen naar verwachting verder stijgen in 2016 onder invloed van de lage rente en het hoge consumentenvertrouwen. In lijn met het Strategisch Kader 2016-2020 wordt in 2016 opnieuw een lichte balanskrimp verwacht. De investeringen van bedrijven zullen in 2016 nog slechts voorzichtig toenemen en de aflossingen op woninghypotheken blijven op een hoog niveau. Daarnaast zullen de eerste resultaten van onze actieve sturing op een kleinere balans zichtbaar zijn. De verdere infasering van Basel lil heeft begin 2016 een negatieve invloed op de vermogensratio's. De beoogde balansreductie in combinatie met de nagestreefde perfor manceverbetering zullen daarentegen positief bijdragen aan de ontwikkeling van deze ratio's. Door de realisatie van Visie 2016 en Mars zullen de reguliere bedrijfslasten van de Rabobank in 2016 lager zijn. Wel verwachten we licht hogere kosten kredietverliezen, ondanks het economische herstel. Dit is het gevolg van incidentele gebeurtenissen en eenmalige aanpassingen die de kosten kredietverliezen in 2015 drukten. Daarnaast zal de bijdrage aan het nationale resolutiefonds hoger zijn dan in 2015 en houden we rekening met een bijdrage aan de vorming van het ex-ante gefinancierde depositogarantiestelsel. De bankenbelasting ligt naar verwachting op ongeveer hetzelfde niveau als in 2015. 26 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 27