3 Solvabiliteit en kapitaalbeheer Rabobank Groep Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance 2.25 Rabobank Certificaten De opbrengst van de emissie van de Rabobank Certificaten staat perpetueel ter beschikking van Rabobank Groep en zijn achtergesteld ten opzichte van andere schulden en ten opzichte van deTrust Preferred Securities en de Capital Secu rities. Omdat de betaling van de beoogde vergoedingen volledig discretionair is, wordt de opbrengst van de emissie van de Rabobank Certificaten verantwoord als 'Eigen vermogen'. In verband hiermee worden de vergoedingen verantwoord als onderdeel van het eigen vermogen. 2.26 Capital Securities De Capital Securities worden verantwoord als 'Eigen vermogen' omdat er geen formele verplichting bestaat tot (terug)betaling van de hoofdsom en de vergoeding. De vergoedingen op deze instrumenten worden verantwoord als onderdeel van het eigen vermogen. 2.27 Financiële garanties Financiële garantiecontracten zijn contracten die vereisen dat de uitgever de houder vooreen bepaald bedrag schadeloos stelt voor een verlies dat zich voordoet omdat een specifieke debiteur niet aan zijn verplichtingen voldoet, conform de voorwaarden van een schuldbewijs. Zulke financiële garanties worden bij eerste verwerking tegen reële waarde verant woord en vervolgens gewaardeerd tegen de waarde van de verdisconteerde verplichting. Onder de garantie of hogere waarde bij eerste verwerking wordt dit verminderd met het bedrag van het reeds verantwoorde cumulatieve resultaat om zo de opbrengstgrondslagen weer te geven. 1 Deze buffers faseren in de jaren 2016-2019 in. De anticyclische buffer kan maximaal 2,5% bedragen. In de meeste landen, waaron der Nederland, is de anticyclische buffer voor het jaar 2016 op 0% vastgesteld. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Elieronder zijn de ratio's van Rabobank Groep opgenomen. De Rabobank wil over een adequate solvabiliteitspositie beschikken. Hierbij stuurt zij op een aantal solvabiliteitsratio's. De belangrijkste hierbij zijn de common equity tier 1-ratio (CETI de tier 1 -ratio, de totale kapitaalratio en de equity capital- ratio. De Rabobank hanteert intern doelstellingen die boven de minimale eisen van de toezichthouders liggen. Zij houdt rekening met marktverwachtingen en ontwikkelingen in wet- en regelgeving. De Rabobank streeft naar een onderschei dende positie in vergelijking tot andere financiële instellingen. Elet beheer van de solvabiliteitspositie vindt plaats op basis van beleidsdocumenten. De solvabiliteitspositie en de te hanteren doelstellingen staan periodiek op de agenda's van de Risico Management Commissie en de Balans Management Commissie, van de raad van bestuur en van de raad van commissarissen. De 'Capital Requirements Regulation (CRR)'en 'Capital Require ments Directive (CRD IV)'vormen tezamen de Europese imple mentatie van het Basel kapitaal- en liquiditeitsakkoord van 2010. Vanaf 1 januari 2014 zijn deze regels effectief en van toepassing voor de Rabobank. De Rabobank moet voldoen aan een aantal wettelijk bepaalde minimale solvabiliteitsposities. De solvabiliteitspositie wordt bepaald aan de hand van ratio's. Deze ratio's vergelijken het toetsingsvermogen (totale kapitaalratio), het tier 1-vermogen (tier 1 -ratio) en het kernvermogen (common equity tier 1 -ratio) van de bank met het totaal van de naar risicogewogen activa. Vanaf 1 januari 2014 zijn de minimaal vereiste percentages vastgesteld aan de hand van CRD IV/CRR. Voor 2015 geldt voor het toetsingsvermogen, het tier 1-vermogen en het kern vermogen een minimum van respectievelijk 8%, 6% en 4,5%. Vanaf 2016 zijn onderstaande wettelijke buffers van toepassing. Deze buffers worden geleidelijk tot het jaar 2019 verhoogd. In haar kapitaalsplanning houdt de Rabobank hier reeds rekening mee. In de onderstaande tabel worden de minimum wettelijke buffers weergegeven gebaseerd op de geplande eindsituatie van CRD IV/CRR. Minimum kapitaalbuffer CETI Tier 1 Totaal kapitaal Minimum 2015 4,5% 6,0% 8,0% Kapitaalconserveringsbuffer1 2016-2019 2,5% 2,5% 2,5% Minimum kapitaal conserveringsbuffer 7,0% 8,5% 10,5% Anticyclische buffer1 2016-2019 0% - 2,5% Systeemrisicobuffer1 2016-2019 3,0% 3,0% 3,0% 276 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 277