Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Overige verplichtingen na uitdiensttreding Sommige onderdelen van de Rabobank bieden hun werk nemers overige tegemoetkomingen na uitdiensttreding aan. Voor het recht op deze uitkeringen is gewoonlijk vereist dat de werknemer tot de pensioenleeftijd in dienst blijft en een minimum aantal dienstjaren heeft. De verwachte kosten van deze uitkeringen worden over de diensttijd opgebouwd, op basis van een systematiek die vergelijkbaar is met toegezegd- pensioenregelingen. Deze verplichtingen worden ieder jaar gewaardeerd door onafhankelijke actuarissen. Variabele beloningen De kosten uit hoofde van variabele beloningen die onvoorwaar delijk en in contanten betaald worden, worden verantwoord in het jaar waarin de werknemer de diensten levert. De kosten met betrekking tot de voorwaardelijke betalingen in contanten worden opgenomen in de winst-en-verliesrekening in de personeelskosten gedurende het dienstverband in het prestatie jaar en de wachtperiode (totaal vier jaar). De verplichting wordt verantwoord in de overige schulden. Op eigenvermogens- instrumenten gebaseerde betalingen worden behandeld in paragraaf 2.22. 2.22 Op eigenvermogensinstrumenten gebaseerde betalingen De vergoeding voor diensten van bepaalde werknemers (iden tified staff) vindt plaats in de vorm van op eigenvermogensin strumenten (vergelijkbaar met en zich gedragend als Rabobank Certificaten) gebaseerde betalingen die in contanten worden afgewikkeld. De kosten van de ontvangen diensten worden bepaald op basis van de reële waarde van de toegekende eigenvermogensinstrumenten per de toekenningsdatum en worden jaarlijks herberekend voor de dan geldende waarde. De kosten met betrekking tot de toegekende eigenvermogens instrumenten worden opgenomen in de winst-en-verlies- rekening in de personeelskosten gedurende het dienstverband in het prestatiejaar en de wachtperiode (totaal vier jaar). De verplichting wordt verantwoord in de overige schulden. 2.23 Belasting Acute belastingvorderingen en -verplichtingen worden gesal deerd als er een wettelijk recht op saldering bestaat en als er de intentie is voor simultane afwerking of verrekening. Uitgestelde belastingvorderingen en -verplichtingen worden gesaldeerd als er een wettelijk recht op saldering bestaat en als zij betrek king hebben op dezelfde belastingautoriteit en voortkomen uit dezelfde fiscale groep. Volledige voorzieningen worden getroffen voor uitgestelde belasting, op basis van de liabilitymethode, op tijdelijke ver- Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 schillen tussen de fiscale waarde van activa en verplichtingen en hun boekwaardes in de jaarrekening. De belangrijkste tijdelijke verschillen komen voort uit afschrij vingen van: onroerende zaken en bedrijfsmiddelen, herwaarde ring van bepaalde financiële activa en verplichtingen inclusief afgeleide contracten, voorzieningen voor pensioenen en overige uitkeringen na uitdiensttreding, voorzieningen voor kredietverliezen en overige bijzondere waardeverminderingen en belastingverliezen en - in verband met overnames - het verschil tussen de reële waarden van de overgenomen netto activa en hun fiscale waarde. De per de balansdatum vigerende of nagenoeg vigerende belastingtarieven worden gehanteerd om de uitgestelde belastingen te bepalen. Bij de verantwoording van uitgestelde belastingvorderingen wordt rekening gehouden met de mate waarin het waarschijn lijk is dat in de toekomst een belastbare winst beschikbaar is voor aanwending van de tijdelijke verschillen. Voorzieningen worden getroffen voortijdelijke verschillen, voortvloeiend uit investeringen in dochterondernemingen, deelnemingen en joint ventures, behalve wanneer de timing van de omkering van het tijdelijke verschil gestuurd kan worden en als het waarschijnlijk is dat het verschil niet in de overzien bare toekomst wordt omgekeerd. Belastingen op de winst worden op basis van de toepasselijke belastingwetgeving in iedere jurisdictie verantwoord als een last in de periode waarin de winst ontstaat. De belasting effecten van verrekenbare compensabele verliezen worden ver antwoord als een actief als het waarschijnlijk is dat toekomstige belastbare winsten beschikbaar zullen zijn voor aanwending van deze verliezen. Voor herwaarderingen van voorverkoop beschikbare financiële activa en kasstroomafdekkingen die direct ten laste often gunste worden gebracht van het eigen vermogen, worden uit gestelde belastingvorderingen of uitgestelde belastingverplich tingen opgenomen. Bij realisatie wordt dit vervolgens, samen met de uitgestelde winst of het uitgestelde verlies, verantwoord in de winst-en-verliesrekening. 2.24 Schulden aan andere banken, toevertrouwde middelen en uitgegeven schuldpapieren (inclusief achtergestelde schulden) Deze opgenomen gelden worden bij eerste opname verant woord tegen reële waarde, dat wil zeggen hun uitgifteprijs na aftrek van direct toerekenbare en incidentele transactiekosten en vervolgens op basis van de geamortiseerde kostprijs inclu sief transactiekosten. Als de Rabobank eigen schuldinstrumenten aankoopt, worden deze uit de balans verwijderd en wordt het verschil tussen de boekwaarde van een verplichting en de betaalde vergoeding verantwoord in de winst-en-verliesrekening. 275 Toelichting op de jaarrekening Rabobank

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 276