Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Bijzondere waardevermindering van overige immateriële vaste activa Telkens op de balansdatum beoordeelt de Rabobank of er aanwijzingen zijn voor bijzondere waardeverminderingen van de overige immateriële activa. Is er sprake van dergelijke aan wijzingen, dan wordt een analyse uitgevoerd om te beoordelen of de boekwaarde van de overige immateriële activa volledig realiseerbaar is. Afwaardering vindt plaats wanneer de boek waarde hoger is dan het realiseerbare bedrag. Voor de goodwill en de software in ontwikkeling wordt jaarlijks per balansdatum, of vaker als er een aanwijzing is, een impairmenttest uitgevoerd om vast te stellen of een bijzondere waardevermindering heeft plaatsgevonden. Bijzondere waardeverminderingen en terugboekingen van bijzondere waardeverminderingen van de overige immateriële vaste activa worden in de winst-en-verlies- rekening verantwoord. 2.17 Materiële vaste activa Apparatuur (voor eigen gebruik) wordt verantwoord tegen historische kosten na aftrek van geaccumuleerde afschrijvingen en eventuele bijzondere waardeverminderingen. Vaste activa, terreinen en gebouwen (voor eigen gebruik) bestaan hoofdzakelijk uit kantoren en worden eveneens verant woord tegen kostprijs, na aftrek van geaccumuleerde afschrij vingen en eventuele bijzondere waardeverminderingen. Afschrijvingen worden als volgt lineair berekend ter afwaarde ring van de kostprijs van dergelijke activa tot hun restwaarde over hun geschatte gebruiksduur. Niet - Terreinen afgeschreven - Gebouwen 25-40 jaar Apparatuur, waaronder - Computerapparatuur 1 - 5 jaar - Overige apparatuur en motorvoertuigen 3 - 8jaar De Rabobank beoordeelt jaarlijks of er aanwijzingen zijn voor bijzondere waardeverminderingen van materiële vaste activa. Wanneer de boekwaarde van een actief groter is dan het geschatte realiseerbare bedrag, wordt deze onmiddel lijk afgewaardeerd naar het realiseerbare bedrag. Bijzondere waardeverminderingen en terugboekingen van bijzondere waardeverminderingen van materiële vaste activa worden in de winst-en-verliesrekening verantwoord als Andere beheers kosten'. Winsten en verliezen op afstoting van materiële vaste activa worden bepaald ten opzichte van hun boekwaarde en worden verwerkt bij de bepaling van het bedrijfsresultaat. Herstelwerkzaamheden en instandhouding worden ten laste gebracht van de winst-en-verliesrekening wanneer de uitgave is gedaan. Uitgaven die de voordelen van terreinen en gebouwen Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 verlengen of vergroten ten opzichte van hun oorspronkelijke gebruik, worden geactiveerd en vervolgens afgeschreven. 2.18 Vastgoedbeleggingen Vastgoedbeleggingen, voornamelijk bestaand uit kantoor gebouwen, worden aangehouden voorde langetermijn- huurbaten en worden niet gebruikt door de Rabobank of haar dochterondernemingen. Vastgoedbeleggingen worden verant woord als langetermijnbelegging en opgenomen tegen kost prijs na aftrek van geaccumuleerde afschrijvingen en bijzondere waardeverminderingen. De vastgoedbeleggingen worden afge schreven over 40 jaar. 2.19 Leasing Rabobank is de lessee Leaseovereenkomsten van onroerende zaken en bedrijfs middelen, waarbij nagenoeg alle risico's en voordelen van het eigendom worden overgedragen aan de Rabobank, worden gerubriceerd als financiële leaseovereenkomsten. Financiële leaseovereenkomsten worden geactiveerd bij aanvang van de leaseovereenkomst tegen de reële waarde van de geleasde vaste activa of tegen de contante waarde van de minimale leasebetalingen als de contante waarde lager is. Elke lease betaling wordt zodanig toegerekend tussen de verplichting en financieringskosten dat dit resulteert in een constante rente over het resterende saldo van de verplichting. De corres ponderende huurverplichtingen worden, na aftrek van financieringskosten, opgenomen onder 'Overige schulden'. De rentecomponent van de financieringskosten wordt ten laste gebracht van de winst-en-verliesrekening over de leaseperiode. Onroerende zaken en bedrijfsmiddelen, verworven in het kader van financiële leaseovereenkomsten, worden afgeschreven over de gebruiksduur van het actief of wanneer korter, de lease termijn. Leaseovereenkomsten waarbij een aanzienlijk deel van de risico's en voordelen van het eigendom wordt behouden door de lessor, worden gerubriceerd als operationele leaseovereen komsten. Betalingen uit hoofde van operationele leaseovereen komsten worden (na aftrek van eventuele kortingen door de lessor) lineair ten laste gebracht van de winst-en-verliesrekening over de leaseperiode. Rabobank is de lessor Financiële leaseovereenkomsten Als activa worden geleasd in het kader van een financiële leaseovereenkomst, wordt de contante waarde van de lease betalingen verantwoord als een vordering onder 'Vorderingen op andere banken'of'Kredieten aan cliënten'. Het verschil tussen de brutovordering en de contante waarde van de vor dering wordt verantwoord als onverdiende financieringsbaten. 273 Toelichting op de jaarrekening Rabobank

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 274