Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance 2.13 Rente Rentebaten en -lasten worden op basis van het toerekenings- beginsel verantwoord in de winst-en-verliesrekening voor alle rentedragende instrumenten waarbij de effectieverente- methode wordt gehanteerd. Rentebaten omvatten mede coupons met betrekking tot vastrentende financiële activa en voor handelsdoeleinden aangehouden financiële activa en geaccumuleerd agio en disagio op schatkistpapier en overige contant gemaakte instrumenten. Wanneer leningen onderhevig zijn aan bijzondere waardevermindering, worden zij afgewaar deerd tot hun realiseerbare bedragen. Rentebaten worden vervolgens verantwoord op basis van het oorspronkelijke rente tarief dat is gehanteerd om de toekomstige kasstromen contant te maken om het realiseerbare bedrag te bepalen. De rente op derivaten aangehouden voor economische afdekkingsdoel einden wordt afzonderlijk gepresenteerd onder de rentebaten. 2.14 Provisies Inkomsten uit hoofde van vermogensbeheeractiviteiten bestaan voornamelijk uit unit trust, fondsenbeheer en administratie. Baten uit vermogensbeheer en assurantiebemid deling worden verantwoord als verdiend wanneer de dienst is geleverd. Provisies worden verantwoord op basis van het toerekenings- beginsel. Provisies voortvloeiend uit het onderhandelen of deelnemen aan het onderhandelen van een transactie voor een derde, bijvoorbeeld de overname van leningen, aandelen of overige effecten of de aankoop of verkoop van ondernemingen, worden verantwoord bij afronding van de onderliggende transacties. 2.15 Kredieten aan cliënten en vorderingen op andere banken Kredieten aan cliënten en vorderingen op andere banken zijn niet-afgeleide financiële activa met vaste of bepaalbare beta lingen, die niet op een actieve markt zijn genoteerd. Als uitzon dering hierop gelden dergelijke activa die door de Rabobank geclassificeerd zijn als aangehouden voor handelsdoeleinden of bij eerste opname in de balans aangemerkt zijn als gewaar deerd tegen reële waarde met verwerking van waarde veranderingen in de winst-en-verliesrekening of als beschikbaar voorverkoop. Kredieten aan cliënten en vorderingen op andere banken worden initieel gewaardeerd tegen reële waarde inclu sief transactiekosten en vervolgens op basis van de geamorti seerde kostprijs inclusief transactiekosten. De leningen worden onderworpen aan een individuele of een collectieve impairmentanalyse. Een waarderingscorrectie, voorziening voor verwachte verliezen op leningen, wordt gemaakt als er objectieve aanwijzingen zijn dat de Rabobank niet alle ingevolge de oorspronkelijke contractuele bepalingen Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 verschuldigde bedragen zal kunnen innen. Het bedrag van de voorziening is het verschil tussen de boekwaarde en het rea liseerbare bedrag, zijnde de contante waarde van verwachte kasstromen. Hierin zijn - naast de verwachte rente-inkomsten en aflossingen - de bedragen opgenomen, die realiseerbaar zijn uit garanties en waarborgen en contant gemaakt zijn tegen het oorspronkelijke (gemiddelde) effectieve rentetarief van leningen. De voorziening voor leningen omvat verliezen wanneer er objectieve aanwijzingen zijn dat er op de balansdatum sprake is van verliezen in onderdelen van de leningenportefeuille. Objectieve aanwijzingen voor een mogelijke waarde vermindering kunnen zijn: significante financiële problemen bij de kredietnemer; in gebreke blijven of nalatigheid van kredietnemers bij de betaling van interest en/of aflossing; heronderhandeling van een lening; kans op faillissement of financiële reorganisatie bij de krediet nemer; veranderende betalingsstatus van kredietnemers; veranderingen in economische omstandigheden die aanlei ding kunnen geven tot het in gebreke blijven van de krediet nemer. Bij elk afzonderlijk bedrijfsonderdeel worden de verliezen geschat op basis van de kredietwaardigheidsbeoordeling van de leners en de waarde van de zekerheden die zijn ondergezet ten behoeve van de bank, waarbij rekening wordt gehouden met de actuele economische omstandigheden waarin de leners hun activiteiten ontplooien. De boekwaarde van de leningen wordt verminderd door gebruik te maken van een voorzie ningenrekening, gebaseerd op het door de bank meest waar schijnlijk geachte scenario, en het bedrag van het verlies wordt verantwoord in de winst-en-verliesrekening. Afboekingen van voorzieningen voor verwachte verliezen op leningen vinden plaats zodra het uitwinningsproces is beëindigd, de gestelde zekerheden te gelde zijn gemaakt en er vrijwel geen andere verhaalsmogelijkheid meer is en bij een formele schuldkwijt schelding. Alsnog geïnde bedragen worden ten gunste gebracht van de post 'Kosten kredietverliezen' in de winst-en- verliesrekening. Zodra het continuïteitsperspectief is hersteld en achterstanden conform afspraak zijn ingelopen, wordt de lening niet langer als impaired (onvolwaardig) beschouwd. Het management beoordeelt continu deze heronderhandelde leningen om er zeker van te zijn dat aan alle criteria is voldaan en dat de toekomstige kasstromen naar verwachting plaatsvinden. Niet-presterende leningen (non-performing loans) zijn leningen die voldoen aan minstens een van de volgende criteria: Het zijn materiele leningen meteen achterstand groter dan 90 dagen; 271 Toelichting op de jaarrekening Rabobank

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 272