Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance dende betrokkenheid. De verantwoording van de wijziging in de waarde van de verplichting geschiedt in overeenstemming met de verantwoording van wijzigingen in de waarde van het actief. Wanneer een transactie niet aan de bovenstaande voorwaarden voldoet voor verwijdering van de balans, wordt zij verantwoord als een lening met zekerheidsstelling. Voor zover een overdracht van een financieel actief zich niet kwalificeert voor verwijdering van de balans, worden de contractuele rechten van de Rabobank in verband met de overdracht niet afzonderlijk verantwoord indien derivaten als verantwoording van zowel het afgeleide als het overgedragen actief, danwel de verplichting voortvloeiend uit de overdracht zou resulteren in dubbele verantwoording van dezelfde rechten of verplichtingen. Winsten of verliezen op securitisatie of verkooptransacties hangen vooreen deel af van de vorige boekwaarde van de financiële activa die bij de overdracht zijn betrokken. De boekwaarde van deze activa wordt toegerekend aan de ver kochte en de aangehouden belangen op basis van de relatieve reële waarde van deze belangen op de datum van verkoop. Winsten of verliezen worden verantwoord op het tijdstip van de overdracht en worden verantwoord in het resultaat. De bepaling van de reële waarde van de verkochte en de aan gehouden belangen geschiedt op basis van genoteerde markt prijzen of door bepaling van de contante waarde van verwachte kasstromen op basis van prijsmodellen die rekening houden met verschillende aannames, zoals kredietverliezen, rekenrente, rendementscurves, betalingssnelheid en overige factoren. De Rabobank bepaalt of de SPE in de geconsolideerde jaarre kening moet worden opgenomen. De Rabobank voert daartoe een beoordeling uit van de SPE door een reeks van factoren te overwegen, waaronder de activiteiten, besluitvormings bevoegdheden en de toerekening van voordelen en risico's van de activiteiten van de SPE. 2.10 Geldmiddelen en kasequivalenten Kasequivalenten zijn zeer liquide activa voor de korte termijn, die worden aangehouden om te kunnen voldoen aan korte- termijnverplichtingen in geldmiddelen en niet zozeer voor investeringen of andere doeleinden. De resterende looptijd is minder dan negentig dagen vanaf de aankoopdatum. Ze zijn eenvoudig converteerbaar in vaststaande geldbedragen en onderhevig aan een verwaarloosbaar risico van waarde veranderingen. 2.11 Saldering van financiële activa en verplichtingen Financiële activa en financiële verplichtingen worden gesal deerd en het nettobedrag wordt in de balans opgenomen als er een juridisch afdwingbaar recht is om de verantwoorde bedragen te salderen en als het voornemen bestaat om de ver- Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 wachte toekomstige kasstromen op nettobasis te verrekenen, of tegelijkertijd het actief te realiseren en de verplichting af te wikkelen. Het betreft hier met name saldering van rekening courant en derivaten. De saldering van belastingen wordt behandeld in paragraaf 2.23. 2.12 Vreemde valuta Buitenlandse entiteiten Posten opgenomen in de jaarrekening van elke entiteit in Rabobank Groep worden gewaardeerd op basis van de valuta die het best de economische realiteit van de onderliggende gebeurtenissen en omstandigheden weergeeft die relevant zijn voor die entiteit (de functionele valuta). De geconsolideerde jaarrekening wordt gepresenteerd in euro's, de functionele valuta van de moedermaatschappij. Winst-en-verliesrekeningen en kasstromen van buitenlandse entiteiten worden omgerekend in de presentatievaluta van de Rabobank tegen de koers op transactiedata die te benaderen is door middel van gemiddelde koersen en hun balans wordt omgerekend tegen de wisselkoersen op 31 december. Valuta koersverschillen voortvloeiend uit de omrekening van de netto-investering in buitenlandse entiteiten en van leningen en overige valuta-instrumenten, aangemerkt als hedges van der gelijke investeringen, worden verwerkt in het eigen vermogen. Wanneer een buitenlandse entiteit is verkocht, worden derge lijke valutakoersverschillen verantwoord in de winst-en-verlies- rekening als deel van de winst of verlies op verkoop. Goodwill en reëlewaardeaanpassingen, voortvloeiend uit de overname van een buitenlandse entiteit, worden verantwoord als activa en verplichtingen van de buitenlandse entiteit en omgerekend tegen de slotkoers. Transacties in vreemde valuta Transacties in vreemde valuta worden omgerekend in de waar deringsvaluta op basis van de wisselkoersen op de transactie datum. Omrekeningsverschillen die ontstaan bij afwikkeling van dergelijke transacties en bij omrekening van monetaire activa en verplichtingen, luidend in buitenlandse valuta, worden verantwoord in de winst-en-verliesrekening. Omrekenings verschillen die kwalificeren als netto-investeringsafdekkingen worden verantwoord in het eigen vermogen. Omrekeningsverschillen op schuldpapieren en overige mone taire financiële activa gewaardeerd tegen reële waarde worden opgenomen onder valutakoerswinsten en verliezen. Omreke ningsverschillen op niet-monetaire posten, zoals voor handels doeleinden aangehouden eigenvermogensinstrumenten, worden verantwoord als deel van reëlewaardewinsten of-ver liezen. Omrekeningsverschillen op voor verkoop beschikbare niet-monetaire posten worden opgenomen onder de herwaar deringsreserve in het eigen vermogen. 270 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 271