Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance baar gerubriceerde financiële activa, worden verantwoord in het eigen vermogen, tenzij het geamortiseerde rente of valuta koersverschillen van monetaire activa betreft. Als de financiële activa worden afgestoten, worden de aanpassingen van de reële waarde opgenomen in de winst-en-verliesrekening. Vreemdvermogensinstrumenten hebben een bijzondere waardevermindering ondergaan als er objectieve aanwijzingen zijn dat de daling van de reële waarde zodanig is dat het niet redelijk is om te veronderstellen dat de waarde in de voorzien bare toekomst zal herstellen tot het niveau van de boekwaarde. Het management beoordeelt op iedere balansdatum of er objectieve aanwijzingen bestaan dat voor verkoop beschikbare activa een bijzondere waardevermindering hebben onder gaan. Objectieve aanwijzingen voor een mogelijke waarde vermindering kunnen zijn: significante financiële problemen bij de emittent; contractbreuk met betrekking tot rentebetalingen of aflos singen; het wegvallen van een actieve markt voor dat financieel actief vanwege financiële moeilijkheden. Als er sprake is van een bijzondere waardevermindering wordt het cumulatieve verlies bepaald als het verschil tussen kost prijs en de huidige reële waarde, verminderd met eventueel eerder verantwoorde bijzondere waardeverminderingen. Dit wordt overgeboekt van de herwaarderingsreserve in het eigen vermogen naar de winst-en-verliesrekening. Wanneer in een periode daarna de bijzondere waardevermindering van vreemdvermogensinstrumenten afneemt en de afname objec tief kan worden toegeschreven aan een gebeurtenis die zich na de afwaardering heeft afgespeeld, wordt de bijzondere waarde vermindering teruggenomen via de winst-en-verliesrekening. Eigenvermogensinstrumenten worden geacht een bijzondere waardevermindering te hebben ondergaan, wanneer de kostprijs de realiseerbare waarde duurzaam overtreft. Dat wil zeggen dat de reële waarde langdurig of significant lager is dan de kostprijs. Voor de investeringen in de vorm van niet-geno- teerde eigenvermogensinstrumenten wordt de realiseerbare waarde bepaald door toepassing van erkende waarderings technieken. Voor genoteerde financiële activa wordt de realiseerbare waarde bepaald aan de hand van de marktprijs. Bijzondere waardeverminderingen op eigenvermogens instrumenten worden later niet teruggenomen via de winst-en- verliesrekening. Alle aankopen en verkopen volgens standaardmarktconven- ties van voor verkoop beschikbare financiële activa worden verantwoord op de transactiedatum. Alle overige aankopen en verkopen worden verantwoord op de datum van afwikkeling. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 2.8 Terugkoopovereenkomsten en omgekeerde terugkoopovereenkomsten (professionele effectentransacties) Financiële activa die zijn verkocht onder voorbehoud van een gerelateerde terugkoopovereenkomst (terugkoopovereen komsten) worden in de jaarrekening opgenomen als 'Voor handelsdoeleinden aangehouden financiële activa' of'Voor verkoop beschikbare financiële activa'. De verplichting ten aanzien van de tegenpartij is opgenomen in 'Schulden aan andere ban ken'of'Toevertrouwde middelen'al naargelang van toepassing. Financiële activa verworven in het kader van terugverkoopover eenkomsten (omgekeerde terugkoopovereenkomsten) worden opgenomen als 'Vorderingen op andere banken'of'Kredieten aan cliënten', al naar gelang van toepassing. Het verschil tussen verkoopprijs en terugkoopprijs wordt verantwoord als rente baten of rentelasten over de duur van de overeenkomsten op basis van de effectieverentemethode. 2.9 Securitisatie en overige regelingen voor verwijdering van de balans De Rabobank securitiseert, verkoopt en onderhoudt verschil lende financiële activa, waarbij sprake kan zijn van een verkoop van deze activa aan special purpose entities (SPE's) die op hun beurt effecten uitgeven aan beleggers. De Rabobank kan een belang houden in de vertitelde en verkochte financiële activa in de vorm van achtergestelde interest-only strips, achtergestelde effecten, spread accounts, servicingrechten, garanties, put- en callopties en overige regelingen. Een financieel actief (of een deel van een financieel actief) wordt van de balans verwijderd als: de rechten op de kasstromen uit het actief aflopen; de rechten op de kasstromen uit het actief en nagenoeg alle risico's en voordelen van het eigendom van het actief worden overgedragen; een verplichting om de kasstromen uit het actief over te dragen verondersteld wordt en nagenoeg alle risico's en voordelen worden overgedragen; niet alle economische risico's en voordelen worden over gedragen of behouden maar de zeggenschap over het actief wordt overgedragen. Een financiële verplichting (of een deel daarvan) wordt van de balans verwijderd als de financiële verplichting tenietgaat, dat wil zeggen wanneer de in het contract vastgelegde verplichting nagekomen of ontbonden wordt, dan wel afloopt. Als de Rabobank de zeggenschap over het actief behoudt maar niet nagenoeg alle risico's en voordelen, wordt het actief verant woord overeenkomstig de mate van de aanhoudende betrok kenheid van de Rabobank. Een gerelateerde verplichting wordt eveneens verantwoord overeenkomstig de mate van aanhou- 269 Toelichting op de jaarrekening Rabobank

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 270