Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Afdekkingsins trum en ten De Rabobank maakt tevens gebruik van afgeleide financiële instrumenten als onderdeel van haar balansbeheer om renterisico's, kredietrisico's en valutarisico's te beheersen. De Rabobank maakt gebruik van de mogelijkheden die de EU heeft geboden door de carve-out in IAS 39. Door de carve-out kan op bepaalde posities wel fair value portfolio hedge accoun ting worden toegepast. Op de datum dat zij een afgeleid contract aangaat, kan de Rabobank bepaalde derivaten aanwijzen als (1) een afdekking van de reële waarde van een op de balans opgenomen actief of verplichting (reëlewaardeafdekking); (2) een afdekking van een toekomstige kasstroom toe te rekenen aan een op de balans opgenomen actief of verplichting, een verwachte transactie of vaste verplichting (kasstroomafdekking); of (3) een afdekking van een netto-investering in een buitenlandse entiteit (netto- investeringsafdekking). Hedge accounting kan, voor op deze wijze aangewezen derivaten, worden gebruikt als aan bepaalde criteria is voldaan. De criteria waaraan een afgeleid financieel instrument moet voldoen voor verantwoording als afdekkingsinstrument omvatten ook: formele documentatie van het afdekkingsinstrument, de afgedekte positie, de doelstelling van de afdekking, de stra tegie en de afdekkingsrelatie wordt opgesteld voordat hedge accounting wordt toegepast; de afdekking is naar verwachting effectief (binnen een band breedte van 80% tot 125%) in het bereiken van compensatie van aan het afgedekte risico toe te rekenen veranderingen in reële waarde of kasstromen van de afgedekte positie gedu rende de hele verslagperiode; de afdekking is vanaf het begin continu effectief. Wijzigingen in de reële waarde van derivaten die wordt aan gemerkt als reëlewaardehedge en die effectief blijken in relatie tot het afgedekte risico, worden opgenomen in de winst-en- verliesrekening, samen met de overeenkomstige wijziging in reële waarde van de afgedekte activa of verplichtingen die worden toegerekend aan die specifieke afgedekte risico's. Wanneer de afdekking niet langer voldoet aan de criteria voor hedge accounting (reëlewaardehedgemodel), worden de cumulatieve reële waarde wijzigingen van een afgedekt rente dragend financieel instrument geamortiseerd ten gunste often laste van de winst-en-verliesrekening over de periode tot einde van de looptijd van de rentetypische looptijd van het financieel instrument. Bij een hedge van een netto-investering in een buitenlandse entiteit wordt het derivaat gewaardeerd tegen reële waarde, waarbij de reëlewaardeveranderingen voor zover deze effec tiefzijn, in het eigen vermogen worden verwerkt. De mutatie Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 van het afgedekte eigenvermogensinstrument als gevolg van wisselkoerswijzigingen wordt tevens verantwoord in het eigen vermogen tot de afstoting van het eigenvermogensinstrument. Wijzigingen in de reële waarde van derivaten die worden aangemerkt en kwalificeren als kasstroomafdekkingen en die effectief blijken in relatie tot het afgedekte risico, worden ver antwoord in de afdekkingsreserve in het eigen vermogen, het niet-effectieve deel van wijzigingen in de reële waarde van de derivaten wordt verantwoord in de winst-en-verliesrekening. Als de verwachte transactie of de vaste verplichting resulteert in de verantwoording van een niet-fïnancieel actief of een niet-financiële verplichting, worden winsten en verliezen die voorheen uitgesteld waren in het eigen vermogen over gedragen uit het eigen vermogen en opgenomen in de initiële waardering van de kostprijs van het actief of de verplichting. Voor het overige worden in het eigen vermogen uitgestelde bedragen overgebracht naar de winst-en-verliesrekening en gerubriceerd als baten of lasten in de periodes waarin de afge dekte vaste verplichting of de verwachte transactie van invloed is op de winst-en-verliesrekening. Bepaalde afgeleide transacties, die weliswaar als economische afdekkingen fungeren in het kader van de risicobeheersposities van de Rabobank, kwalificeren zich niet voor hedge accounting volgens de specifieke regels in IFRS en worden dus behandeld als voor handelsdoeleinden aangehouden derivaten. In het kader van risicomanagement worden verschillende risico's, waaronder rente- en liquiditeitsrisico's, verbonden aan verstrekte hypotheken en aangetrokken spaargelden, bij de lokale Rabobanken door middel van intercompany leningen en derivaten doorgegeven aan de Rabobank. De Rabobank sluit ter dekking van deze risico's derivaten af met externe partijen en past hiervoor in de geconsolideerde jaarrekening hedge accounting toe. Deze risico's staan door de overdracht in diverse vormen op de balans van de Rabobank. Deze vormen tezamen het hedged item voor de hedge in de enkelvoudige jaarreke ning waarvoor hedge accounting plaatsvindt in overeenstem ming met RJ 290. 2.3.4 Handelsverplichtingen Handelsverplichtingen bestaan voornamelijk uit alle negatieve reële waarden van derivaten en leveringsverplichtingen uit shortverkopen van effecten. Effecten worden short verkocht om winst te genereren uit hoofde van kortetermijnprijsschom- melingen. De effecten benodigd voor de afwikkeling van shortverkopen worden verkregen door effectenuitlenings- overeen komsten of effectenterug koopovereen komsten. Short verkochte effecten worden opgenomen tegen reële waarde per balansdatum. 267 Toelichting op de jaarrekening Rabobank

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 268