Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Het vaststellen van objectieve aanwijzingen voor afgenomen kredietwaardigheid en het bepalen van de omvang van het rea liseerbare bedrag maken deel uit van processen, die omgeven zijn door inherente onzekerheden en waarin verschillende aannames en factoren ten aanzien van de kredietwaardigheid van de leners, verwachte toekomstige kasstromen en de waarde van de zekerheden worden betrokken. Commercieel vastgoed Door de verslechterde marktomstandigheden voor zowel woningen als commercieel vastgoed en het beperkte aantal transacties zijn de onzekerheden met betrekking tot de waar dering van vastgoed (grondposities, onderhanden werk, gereed product en vastgoedbeleggingen) en vastgoedfinancieringen toegenomen. De waardering van vastgoed kent verschillende aannames en waarderingstechnieken. Het gebruik van ver schillende aannames en technieken kan, door het subjectieve karakter, tot verschillende uitkomsten leiden. 2.2 Kapitaalbelangen 2.2.7 Dochterondernemingen De dochterondernemingen, dat wil zeggen de ondernemingen en overige entiteiten, inclusief voor een bijzonder doel opgerichte entiteiten - special purpose entities - waarbij de Rabobank, direct of indirect, zeggenschap heeft over het financiële en operationele beleid, zijn gewaardeerd tegen net tovermogenswaarde. Dochterondernemingen worden verwerkt per de datum waarop de effectieve zeggenschap overgaat op de Rabobank en worden niet langer verwerkt per de datum waarop deze zeggenschap eindigt. 2.2.2 Investeringen in geassocieerde deelnemingen en joint ventures Investeringen in geassocieerde deelnemingen en joint ventures worden verantwoord op basis van de nettovermogenswaarde. Hierbij wordt het aandeel van de Rabobank in de winsten of verliezen, met inachtneming van de Rabobank grondslagen, na de verwerving, van deelnemingen verantwoord in de winst-en- verliesrekening, en haar aandeel in de mutaties in reserves na de verwerving wordt verantwoord in reserves. De cumulatieve mutaties na de verwerving worden aangepast in de kostprijs van de investering. Geassocieerde deelnemingen zijn entiteiten waarop de Rabobank invloed van betekenis heeft en waarin ze norma liter tussen de 20% en 50% van de stemrechten houdt, maar waarover ze geen zeggenschap heeft. Een joint venture is een gezamenlijke overeenkomst waarbij de partijen, die gezamen lijke zeggenschap over de overeenkomst hebben, rechten hebben op de nettoactiva van de overeenkomst. Ongerea liseerde winsten op transacties tussen de Rabobank en haar Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 geassocieerde deelnemingen en joint ventures worden geëli mineerd overeenkomstig de omvang van het belang van de Rabobank in de geassocieerde deelnemingen en joint ventures. Ongerealiseerde verliezen worden eveneens geëlimineerd, tenzij de transactie aanwijzingen oplevert voor een bijzondere waardevermindering van het overgedragen actief. De investering van de Rabobank in geassocieerde deel nemingen omvat ook goodwill bij de verwerving. Als het aandeel van de Rabobank in de verliezen van een deelneming gelijk is aan of groter dan haar belang in de deelneming, verantwoordt de Rabobank geen verdere verliezen, tenzij de Rabobank verplichtingen is aangegaan of betalingen heeft gedaan ten behoeve van de deelnemingen. 2.3 Afgeleide financiële instrumenten en hedging 2.3.1 Algemeen Afgeleide financiële instrumenten (derivaten) omvatten over het algemeen vreemdevalutacontracten, valuta- en rente- futures, forward rate agreements, valuta- en renteswaps en valuta- en renteopties (zowel geschreven als verworven). Afgeleide financiële instrumenten kunnen hetzij aan een beurs verhandeld worden of over the counter (OTC) tussen de Rabobank en een cliënt worden verhandeld. Alle derivaten worden gewaardeerd tegen reële waarde. De reële waarde wordt bepaald aan de hand van genoteerde marktprijzen (voor derivaten die genoteerd zijn in euro, Amerikaanse dollar en/of Britse pond sterling geldt een smalle bied-laat bandbreedte en wordt gebruik gemaakt van middenprijzen), door handelaren aangeboden prijzen, modellering van contant gemaakte kas stromen en optiewaarderingsmodellen op basis van de actuele marktprijzen en contractuele prijzen voorde onderliggende instrumenten, en de tijdswaarde van geld, rendementscurves en de volatiliteit van de onderliggende activa of verplichtingen. Derivaten worden opgenomen als activa wanneer hun reële waarde positief is en als verplichtingen wanneer hun reële waarde negatiefis. Derivaten die zijn besloten in overige financiële instrumenten worden als afzonderlijke derivaten behandeld als de risico's en kenmerken ervan niet nauw samenhangen met die van het basiscontract en het basiscontract niet tegen reële waarde is opgenomen, waarbij ongerealiseerde winsten en verliezen in de resultatenrekening worden opgenomen. Niet als afdekking gebruikte instrumenten Wanneer de Rabobank derivaten voor handelsdoeleinden aangaat, worden gerealiseerde en ongerealiseerde winsten en verliezen verantwoord in 'Resultaten uit financiële activa en verplichtingen tegen reële waarde met verwerking van waarde veranderingen in de winst-en-verliesrekening'. 266 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 267