Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Bijzondere waardeverminderingen De regels voor bijzondere waardeverminderingen zijn van toepassing op financiële activa tegen geamortiseerde kostprijs en FVOCI, alsook leasevorderingen, bepaalde kredietverstrek kingsverplichtingen en financiële garanties. Bij eerste boeking wordt een voorziening gevormd ter grootte van de verwachte kredietverliezen uit mogelijke wanbetaling in de komende 12 maanden ('12-maands ECL'). Als het kredietrisico significant toeneemt, wordt een voorziening vereist ter grootte van de verwachte kredietverliezen uit mogelijke wanbetaling tijdens de verwachte looptijd van het financieel actief ('looptijd ECL'). Bij het bepalen van de omvang van deze voorzieningen gaat IFRS 9 uit van verwachte toekomstige kredietverliezen terwijl IAS 39 alleen uitgaat van bijzondere waardeverminderingen waarvoor reeds nu het objectief bewijs bestaat. Hierdoor zullen naar verwachting de bijzondere waardeverminderingen zich procyclisch bewegen en dus zorgen voor grotere uitslagen (zowel positief als negatief). Daarbij zal de omvang van de voorzieningen groter zijn, omdat onder IFRS 9 naast de huidige voorziening voor posten die reeds in default zijn ook voor alle overige financiële activa een voorziening ter grootte van de 12-maands ECL of looptijd ECL wordt gevormd. Hedge accounting De hedge-accountingregels beogen hedge accounting te vereenvoudigen door een nauwer verband met de risico managementstrategie te leggen en een breder scala aan afdek kingsinstrumenten en af te dekken risico's toe te staan. IFRS 9 gaat niet expliciet in op macro-hedge accounting; dit wordt beschouwd als een apart project. Om een mogelijk conflict tussen de bestaande praktijk van macro-hedge accounting en de nieuwe hedge-accountingregels te vermijden, voorziet IFRS 9 in een optie om de huidige bepalingen in IAS 39 inzake macro-hedge accounting te blijven hanteren. Toepassing De regels voor classificatie, waardering en bijzondere waardeverminderingen worden retrospectief toegepast door aanpassing van de beginbalans per 1 januari 2018. Er bestaat geen verplichting om de vergelijkende cijfers aan te passen. De hedge-accountingbepalingen worden prospectief toege past per 1 januari 2018. Verwacht effect De Rabobank heeft de voorbereidingen voor de implementatie in gang gezet. De belangrijkste impact zal naar verwachting liggen bij de kredietvoorzieningen. Op dit moment is nog geen betrouwbare schatting te maken van de potentiële impact. Naar verwachting kan daarover in de jaarrekening 2016 meer duidelijkheid gegeven worden. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Overige standaarden uitgegeven door de IASB, maar nog niet bekrachtigd door de Europese Unie IFRS 14 Regulatory Deferral Accounts IFRS 15 Revenue from Contracts with Customers Wijzigingen in IFRS 10 en IAS 28: Sale or Contribution of Assets between an Investorand its Associate or Joint venture Hoewel deze nieuwe vereisten momenteel geanalyseerd worden en de impact nog niet bekend is, verwacht de Rabobank niet dat de invoering van deze overige standaarden een significant effect zal hebben op het resultaat en het eigen vermogen. Oordelen en schattingen Deze jaarrekening is opgesteld op basis van continuïteit en er zijn geen aanwijzingen waaruit geconcludeerd zou moeten worden dat dit anders wordt. Het opstellen van de jaarrekening vereist dat het management schattingen doet en aannames hanteert die van invloed zijn op de gerapporteerde bedragen van activa en verplichtingen, op de rapportering van voorwaar delijke activa en verplichtingen op de datum van de jaarreke ning en op de gerapporteerde bedragen van baten en lasten gedurende de verslagperiode. Enkele waarderingsgrondslagen vereisen kritische schattingen die gebaseerd zijn op oordelen en het gebruik van aannames. Hoewel deze schattingen worden gedaan op basis van de meest zorgvuldige beoordeling door het management van actuele gebeurtenissen en acties op basis van beschikbare financiële gegevens en informatie, kunnen de daadwerkelijke resultaten afwijken van deze schattingen. De volgende waar deringsgrondslagen zijn geïdentificeerd als de grondslagen die een hoge mate van oordeels- en schattingsonzekerheid met zich meebrengen: Voorzieningen voor kredietverliezen Voorzieningen voor kredietverliezen worden opgenomen als er objectieve aanwijzingen zijn dat de Rabobank niet alle ingevolge de oorspronkelijke contractuele bepalingen ver schuldigde bedragen zal kunnen innen. De bepaling van de voorziening vereist een aanzienlijke mate van oordeelsvorming, gebaseerd op de evaluatie door het management van risico's in de leningenportefeuille, huidige economische omstan digheden, kredietverliezen over de afgelopen jaren alsook ontwikkelingen in kredietverlening, bedrijfstakken, concentra tievorming en geopolitiek. Wijzigingen in de oordeelsvorming alsook nadere analyses kunnen leiden tot wijzigingen in de omvang van voorzieningen voor kredietverliezen door de tijd. 265 Toelichting op de jaarrekening Rabobank

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 266