Assurance-rapport van de onafhankelijke accountant Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Aan: de raad van bestuur en de raad van commissarissen van Coöperatieve Rabobank U.A. Reikwijdte Wij hebben opdracht gekregen om te rapporteren over de effectiviteit van de interne beheersing van de geconsolideerde financiële verslaggeving van Coöperatieve Rabobank U.A. (hierna: Rabobank) per 31 december 2015. De interne beheersing door een onderneming van haar financiële verslaggeving is een proces dat is gericht op het verkrijgen van een redelijke mate van zekerheid omtrent de betrouwbaarheid van de financiële verslaggeving en het opmaken van de gecon solideerde jaarrekening overeenkomstig algemeen aanvaarde grondslagen voor financiële verslaggeving. De interne beheer sing door een onderneming van haar financiële verslaggeving heeft betrekking op haar grondslagen en procedures, die: 1. zien op het voeren van een administratie die, met een redelijke mate van detaillering, een juist en getrouw beeld geeft van de transacties en de beschikking over de activa van die onderneming; 2. een redelijke mate van zekerheid bieden dat transacties zodanig worden vastgelegd dat de geconsolideerde jaar rekening kan worden opgesteld in overeenstemming met International Financial Reporting Standards zoals aanvaard binnen de Europese Unie en met Titel 9 Boek 2 van het in Nederland geldende Burgerlijk Wetboek (BW) en dat de ontvangsten en uitgaven van de onderneming uitsluitend worden verricht met goedkeuring van het management van die onderneming; en 3. een redelijke mate van zekerheid bieden dat de ongeoor loofde verwerving en aanwending van, dan wel beschikking over activa van de onderneming die van materiële invloed zou kunnen zijn op de geconsolideerde jaarrekening, wordt voorkomen dan wel tijdig wordt gesignaleerd. Verantwoordelijkheden de raad van bestuur Het is de verantwoordelijkheid van de raad van bestuur van Rabobank te zorgen voor een effectieve interne beheersing van de financiële verslaggeving en voor de beoordeling van de effectiviteit van de interne beheersing van de financiële verslaggeving. De mededeling van de raad van bestuur met betrekking tot haar beoordeling van de effectiviteit van de interne beheersing van financiële verslaggeving is opgenomen op pagina 103. Verantwoordelijkheden van de accountant Onze verantwoordelijkheid is, het geven van een oordeel betreffende de effectiviteit van de interne beheersing door Rabobank van de geconsolideerde financiële verslaggeving per 31 december 2015, op basis van de werkzaamheden die in het kader van onze assurance-opdracht zijn verricht. We hebben onze opdracht uitgevoerd overeenkomstig Nederlands recht, waaronder Standaard 3000 Assurance- opdrachten anders dan opdrachten tot controle of beoordeling van historische financiële informatie gebruikmakend van de criteria zoals die zijn vastgesteld in Internal Control - Integrated Frameworkuitgegeven door de Committee of Sponsoring Organizations of theTreadway Commission (2013 raamwerk) (de COSO-criteria). Dit vereist dat wij voldoen aan de voor ons geldende ethische voorschriften en onze werkzaamheden zodanig plannen en uitvoeren dat een redelijke mate van zekerheid wordt verkregen over de vraag of, in alle van mate rieel belang zijnde aspecten, sprake is geweest van effectieve beheersing van de financiële verslaggeving. Een assurance-opdracht omvat onder meer het verwerven van inzicht in de interne beheersing van de financiële verslag geving, een evaluatie van de beoordeling door de raad van bestuur van Rabobank, het testen en evalueren van opzet en werking van de interne beheersingsmaatregelen en het ver richten van alle overige werkzaamheden die wij gezien de omstandigheden noodzakelijk achtten. Wij zijn van mening dat de door ons verkregen assurance-informatie voldoende en geschikt is om een onderbouwing voor ons oordeel te bieden. Inherente beperkingen Interne beheersingsmaatregelen van de financiële verslag geving kunnen, vanwege hun aard, niet alle fouten of omissies voorkomen of ontdekken. Bovendien is de projectie van een eventuele evaluatie van de effectiviteit naar toekomstige ver slagperiodes onderhevig aan het risico dat interne beheersings maatregelen inadequaat kunnen worden offalen. 255 Assurance-rapport van de onafhankelijke accountant

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 256