Controleverklaring van de onafhankelijke accountant Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Aan: de algemene ledenraad van Coöperatieve Rabobank U.A. Verklaring over de geconsolideerde jaarrekening 2015 Ons oordeel Wij hebben de geconsolideerde jaarrekening 2015 van Coöperatieve Rabobank U.A. (hierna: Rabobank) te Amsterdam gecontroleerd. Naar ons oordeel geeft de geconsolideerde jaarrekening een getrouw beeld van de grootte en de samenstelling van het vermogen van de Rabobank op 31 december 2015 en van het resultaat en de kasstromen over 2015, in overeenstemming met International Financial Reporting Standards zoals aanvaard binnen de Europese Unie (EU-IFRS) en met Titel 9 Boek 2 BW. De geconsolideerde jaarrekening bestaat uit: de geconsolideerde balans per 31 december 2015; de volgende overzichten over 2015: de geconsolideerde winst-en-verliesrekening, het geconsolideerd overzicht van gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten, het geconso lideerd vermogensoverzicht en het geconsolideerd overzicht van kasstromen; en de toelichting met een overzicht van de belangrijke grond slagen voor financiële verslaggeving en overige toelichtingen. De basis voor ons oordeel Wij hebben onze controle uitgevoerd volgens het Nederlands recht, waaronder ook de Nederlandse controlestandaarden vallen. Onze verantwoordelijkheden op grond hiervan zijn beschreven in de sectie 'Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de geconsolideerde jaarrekening'. Wij zijn onafhankelijk van de Rabobank zoals vereist in de Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij assurance-opdrachten (ViO) en andere voorde opdracht rele vante onafhankelijkheidsregels in Nederland. Verder hebben wij voldaan aan de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants (VGBA). Wij vinden dat de door ons verkregen controle-informatie vol doende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Materialiteit Materialiteit EUR 150 miljoen Toegepaste 5% van het bedrijfsresultaat vóór belastingen (afgerond), benchmark Nadere Wij hebben het bedrijfsresultaat vóór belastingen als toelichting benchmark toegepast omdat deze benchmark een belangrijke maatstaf voor de financiële prestaties van Rabobank is. Wij houden ook rekening met afwijkingen en/of mogelijke afwijkingen die naar onze mening voor de gebruikers van de jaarrekening om kwalitatieve redenen materieel zijn. Wij zijn met de raad van commissarissen overeengekomen dat wij aan de raad tijdens onze controle geconstateerde resultaat afwijkingen boven EUR 7,5 miljoen rapporteren alsmede kleinere afwijkingen die naar onze mening om kwalitatieve redenen relevant zijn. Reikwijdte van de groepscontrole Rabobank staat bezien vanuit verslaggevingsregels aan het hoofd van een groep van entiteiten. De financiële informatie van deze groep is opgenomen in de geconsolideerde jaar rekening van Rabobank. Onze groepscontrole heeft zich met name gericht op de significante onderdelen betreffende retail banking en wholesale banking wereldwijd alsmede de leasing en vastgoed activiteiten, alsmede betreffende de verzekeringsactiviteiten van een geassocieerde deelneming. Wij hebben: gebruik gemaakt van andere EY accountants bij de controle van onderdelen in het buitenland en voor de controle van de vastgoedactiviteiten; gebruik gemaakt van andere accountants bij de controle van de activiteiten in Ierland en de leasing- en verzekerings activiteiten; zelfcontrolewerkzaamheden uitgevoerd op andere groeps- entiteiten in scope. Al deze entiteiten vertegenwoordigen 87% van het gecon solideerde bedrijfsresultaat vóór belastingen en 97% van het balanstotaal. Dit gaf ons voldoende zekerheid benodigd voor ons oordeel over de jaarrekening als geheel. De overige enti teiten werden beschouwd als immaterieel. 250 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 251