10 1 Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Vermogenseisen ultimo 2015, in miljarden euro's 60 50 40 30 20 Regulatory Economie Toetsings- capital capital vermogen Overige risico's Operationeel en bedrijfsrisico Rente- en marktrisico Krediet- en transferrisico Economic capital, de interne vermogenseis Naast het regulatory capital hanteert Rabobank Groep een interne vermogenseis op basis van een raamwerk van het economie capital. Het belangrijkste verschil met het regulatory capital is dat in de berekening van het economie capital rekening wordt gehouden met alle materiële risico's waarvoor kapitaal moet worden aangehouden. Ook gaan we daarbij uit van een hoger betrouwbaarheidsniveau (99,99%) dan bij het regulatory capital (99,90%). Op een consistente manier wordt een breed palet aan risico's gemeten om inzicht te krijgen in die risico's en om risico en rendement rationeel tegen elkaar te kunnen afwegen. Een serie modellen is ontwikkeld om risico's van Rabobank Groep in te schatten. Het gaat hierbij om krediet-, transfer-, operationeel, bedrijfs-, rente- en marktrisico. Het marktrisico is onderverdeeld in handelsboekrisico, private-equityrisico, valuta-, vastgoed- en restwaarderisico. Het economie capital steeg in 2015 tot 26,7 (23,4) miljard euro. De stijging werd met name veroorzaakt door het afschaffen van de diversificatie tussen de risicocategorieën. De ontwikkelingen van het economie capital voor kredietrisico, marktrisico en operati oneel risico zijn in lijn met de ontwikkelingen van het regulatory capital. Toetsingsvermogen Het aanwezige toetsingsvermogen van 49,5 (45,1) miljard euro, dat de bank aanhoudt om eventuele verliezen op te vangen, lag ruimschoots boven zowel het totale externe als het interne vereiste vermogen. Deze omvangrijke buffer onderstreept de soliditeit van Rabobank Groep. 23 Performance

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 24