- 50 Gestructureerde entiteiten Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance In het kader van omgekeerde terugkooptransacties (reverse repo) en effecteninleningen verkrijgt de Rabobank zakelijke zekerheid op voorwaarden die haar in de gelegenheid stellen om de zakelijke zekerheid aan derden te herverpanden ofte herverkopen. De reële waarde van de op deze voorwaarden geaccepteerde effecten was 37.853 per 31 december 2015 en 47.540 per 31 december 2014. Krachtens de overeenkomst is een deel als zakelijke zekerheid herverpand of verkocht. Deze transacties zijn aangegaan onder de voorwaarden die gebruikelijk zijn bij standaard kooptransacties met terugkoop verplichting en effecteninleningen. De effecten worden niet in de balans opgenomen, aangezien nagenoeg alle risico's en voordelen aan de tegenpartij toekomen. Een vordering wordt opgenomen voor het bedrag dat is gestort als onderpand. Repo en effectenuitleningen Door de Rabobank aangegane terugkooptransacties (repo) en effectenuitleningen zijn opgenomen onder 'Schulden aan andere banken'of'Toevertrouwde middelen'en bedragen per 31 december: in miljoenen euro's 2015 2014 Schulden aan andere banken 581 708 Toevertrouwde middelen 488 2.025 Totaal terugkooptransacties en effectenuitleningen 1.069 2.733 Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 blijven de activa opgenomen op de balans van Rabobank Groep, voornamelijk onder 'Kredieten aan cliënten'. De gesecu- ritiseerde activa worden gewaardeerd conform de waarderings grondslagen in paragraaf 2.15. De boekwaarde van deze financiële activa bedraagt 81.023 (2014: 79.940) en de daaraan gerelateerde verplichting bedraagt 80.925 (2014: 80.341). Circa 72% (2014: 71%) van de overgedragen activa is intern gesecuritiseerd voor liquiditeits doeleinden. Boekwaarde van financiële activa die als zekerheid zijn verstrekt voor (voorwaardelijke) verplichtingen Onderstaande activa zijn als zekerheid verstrekt voor (voor waardelijke) verplichtingen (met uitzondering van repo's, effectenuitleningen en securitisaties) met als doelstelling het verschaffen van zekerheid ten behoeve van de tegenpartij. Als de bank in gebreke blijft, kan de tegenpartij het onderpand gebruiken om de schuld te vereffenen. in miljoenen euro's 2015 2014 Geldmiddelen en kasequivalenten 54 Vorderingen op andere banken 5.186 7.289 Kredieten aan cliënten 13.838 10.905 Voor verkoop beschikbare financiële activa 2.563 2.575 Totaal 21.641 20.769 Per 31 december 2015 en 2014 zijn rentedragende waarde papieren met een boekwaarde van respectievelijk 1.075 en 2.757 in onderpand gegeven in het kader van terugkoop- en soortgelijke overeenkomsten. Deze effecten kunnen in het algemeen door de tegenpartij worden verkocht of herverpand. Deze transacties zijn aangegaan onder de voorwaarden die gebruikelijk zijn bij standaard terugkooptransacties en effecten uitleningen. Als de waarde van de effecten wijzigt, dan is het mogelijk dat de Rabobank effecten of geldmiddelen als onder pand verschaft of ontvangt. Aangezien nagenoeg alle risico's en voordelen toekomen aan de Rabobank, inclusief krediet- en marktrisico, worden de effecten niet van de balans verwijderd. Een schuld wordt opgenomen voor het bedrag dat is ont vangen als onderpand. Securitisaties In het kader van de financieringsactiviteiten en het liquiditeits- management van Rabobank Groep en de vermindering van het kredietrisico, worden de kasstromen uit bepaalde finan ciële activa aan derden overgedragen (true sale transacties). De financiële activa die onderwerp zijn van deze transacties betreffen voornamelijk hypotheek- of andere kredietporte feuilles, die worden overgedragen aan een special purpose vehicle dat vervolgens wordt geconsolideerd. Na securitisatie Geconsolideerde gestructureerde entiteiten Een gestructureerde entiteit is een entiteit die zodanig is opgezet dat stemrechten of vergelijkbare rechten niet de dominante factor zijn bij het uitmaken wie zeggenschap over de entiteit uitoefent. De Rabobank gebruikt gestructureerde entiteiten om hypotheek- of andere kredietportefeuilles te secu- ritiseren in het kader van financieringsactiviteiten, liquiditeits- management en vermindering van het kredietrisico. De leningen worden daadwerkelijk overgedragen aan gestructureerde entiteiten. Own asset securitisatie wordt gedaan door RaboAgri Finance (Harvest), Obvion (STORM en STRONG), DLL (LEAP) en Athlon (Highway). De Rabobank heeft liquiditeitsfaciliteiten ver strekt en is swap-tegenpartij in alle own asset securitisaties. De Rabobank treedt als sponsor op in Nieuw Amsterdam Receivables Corporation. Nieuw Amsterdam geeft ABCP uit in verschillende valuta en voorziet klanten van de Rabobank toegang tot liquiditeiten via de commercial paper markt. De Rabobank adviseert en leidt het programma, plaatst ABCP op de markt, verstrekt liquiditeitsfaciliteiten en/of credit risk enhancements en overige faciliteiten voor de onderliggende transacties en het programma zelf. 247 Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 248