48 Joint ventures 49 Overdracht van financiële activa en als zekerheid verstrekte financiële activa Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Alle in de tabel genoemde dochterondernemingen worden geconsolideerd. In 2015 zijn er geen dochterondernemingen die significante beperkingen hebben ondervonden voor het uit betalen van dividenden of voor het terugbetalen van leningen en voorschotten. De mogelijkheid van dochterondernemingen om dividend te betalen aan de Rabobank hangt onder andere af van de lokale toezichtsvereisten, wettelijke reserves en finan ciële prestaties. De Rabobank consolideert enkele gestructureerde entiteiten in het segment Wholesale bankbedrijf en internationaal retail- bankbedrijf niet ook al houdt zij meer dan de helft van de stemrechten. Deze gestructureerde entiteiten worden niet geconsolideerd omdat de relevante activiteiten gestuurd worden door een derde partij op basis van een contract. De Rabobank heeft over enkele entiteiten in het segment leasing in het kader van vendorleasing wel zeggenschap ook al houdt zij minder dan de helft van de stemrechten omdat de zeggenschap niet op basis van stemrechten wordt bepaald, maar op basis van managementdeelname. De joint ventures zijn nagenoeg uitsluitend entiteiten van de Rabo Vastgoedgroep, hebben een totale boekwaarde van -39 (2014: -23) en worden gewaardeerd volgens de equity methode. Bij de ontwikkeling van integrale woongebieden, de ont wikkeling van commercieel vastgoed en het uitvoeren van fund en asset managementactiviteiten wordt binnen Rabo Vastgoed- groep vaak gebruik gemaakt van samenwerkingsverbanden. In de meeste gevallen geldt dat iedere deelnemende partij in het samenwerkingsverband een beslissende stem heeft, en dat dan ook alleen met consensus besluiten genomen kunnen worden. Over het algemeen is bij deze samenwerkingsver banden dan ook sprake van een 'joint arrangement', leder samenwerkingsverband kent haar eigen juridische struc tuur, die afhankelijk is van de wensen en eisen van de betrokken partijen. Qua rechtsvorm wordt in de regel gebruik gemaakt van de zogenoemde'CV-BV structuur'of de 'VOF struc tuur', dan wel een afgeleide vergelijkbare structuur hieraan. Bij de CV-BV structuur is het risico van een deelnemende partij in beginsel beperkt tot het gestorte kapitaal en heeft men alleen recht op het netto actief uit de entiteit. Bij een Vennoot schap onder Firma ('VOF') is iedere deelnemende partij in beginsel onbeperkt aansprakelijk en heeft het in beginsel naar rato recht op de activa en kent het verplichtingen ter zake van de passiva van de entiteit. Puur op basis van de rechtsvorm classificeert een CV-BV structuur dan ook als een 'joint venture' en een VOF structuur als een 'joint operation'. De contractuele Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 voorwaarden en overige relevante feiten en omstandigheden kunnen echter tot een andere conclusie leiden. Aangezien er voor elk samenwerkingsverband een aparte juri dische structuur wordt opgezet waarin telkens andere partijen participeren en afzonderlijke projecten niet dusdanig groot zijn, waren er in 2014 en 2015 geen materiële joint arrangements bij Rabo Vastgoedgroep. Resultaten joint ventures 2015 2014 Resultaat uit voortgezette bedrijfsactiviteiten -5 -39 Resultaat na belasting uit beëindigde bedrijfsactiviteiten Nettowinst -5 -39 Niet in winst of verlies opgenomen resultaten Totaal van gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten -5 -39 Niet uit de balans blijkende activa en verplichtingen De joint ventures van Rabo Vastgoedgroep zijn de volgende niet uit de balans blijkende verplichtingen aangegaan. Met betrekking tot vastgoedprojecten zijn per 31 december 2015 voor een bedrag van 17 (2014: 7) verplichtingen aange gaan met derden, waaronder onderaannemers en architecten. Met betrekking tot commercieel-vastgoedprojecten zijn geen (2014:29) verplichtingen aangegaan met onder aannemers en architecten. De voornaamste joint ventures qua omvang van het door de Rabobank aangehouden kapitaalbelang zijn: Per 31 december 2015 Aandelen- belang Stemrecht Nederland Ontwikkelingsbedrijf De Westlandse Zoom CV, Monster 25% 25% Ontwikkelingsbedrijf Waalfront CV, Nijmegen 50% 50% FIRST Rotterdam CV, Rotterdam 50% 50% Reverse repo en effecteninleningen Door de Rabobank aangegane omgekeerde terugkooptransac ties en effecteninleningen zijn opgenomen onder'Vorderingen op andere banken'of'Kredieten aan cliënten'en bedragen per 31 december: in miljoenen euro's 2015 2014 Vorderingen op andere banken 17.271 27.592 Kredieten aan cliënten 20.151 18.295 Totaal omgekeerde terugkooptransacties en effecteninleningen 37.422 45.887 246 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 247