43 Vaste activa aangehouden voor verkoop 44 Transacties tussen verbonden partijen Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank De vaste activa aangehouden voor verkoop ter waarde van 155 (2014: 327) betreffen voornamelijk verschillende soorten vastgoed (waaronderwoningen en winkelcentra), gevestigd in verschillende landen en verantwoord in het segment Vastgoed. Naar verwachting zal de boekwaarde worden gerealiseerd door verkoop en niet door het voortgezette gebruik. Het vastgoed geclassificeerd als aangehouden voor verkoop betreft veelal unieke objecten. Een actieve markt voor soortgelijk vastgoed op dezelfde locatie en in dezelfde staat is dan ook vaak niet aanwezig. Bij de taxaties wordt een groot aantal parameters gebruikt, die zoveel mogelijk afkomstig zijn van bestaande con tracten en marktgegevens. Een zekere mate van beoordeling en schatting is over het algemeen onvermijdelijk. Als gevolg hiervan zijn alle vaste activa geclassificeerd als aangehouden voorverkoop als categorie 3 geclassificeerd. Voor de bepaling van de reële waarde worden, afhankelijk van het soort vastgoed, onder andere de volgende parameters gebruikt: de huidige en verwachte toekomstige markthuur per m2, huidige en verwachte toekomstige leegstandpercentages, locatie van het vastgoed, courantheid van het vastgoed, de gemiddelde disconteringsvoet, het ontwikkelbudget en eventuele krediet risico's. Partijen worden geacht verbonden te zijn als de ene partij zeg genschap over de andere partij heeft of aanzienlijke invloed op de andere partij heeft bij het nemen van financiële of operatio nele besluiten. In het kader van de normale bedrijfsuitoefening gaat de Rabobank uiteenlopende transacties met gelieerde ondernemingen aan, waaronder uiteenlopende leningen, deposito's en transacties in vreemde valutatransacties tussen verbonden partijen omvatten ook transacties met geassocieerde deelnemingen, pensioenfondsen, joint ventures, de raad van bestuur en de raad van commissarissen. Deze transacties worden op commerciële voorwaarden en tegen markttarieven gedaan. Conform IAS 24.4 wordt in de geconsolideerde jaarrekening geen melding gemaakt van transacties binnen Rabobank Groep. In het kader van de normale bedrijfsuitoefening wordt met verbonden partijen een aantal banktransacties aangegaan. Deze omvatten ook leningen, deposito's en transacties in vreemde valuta. Deze transacties zijn op commerciële voor waarden en tegen markttarieven gedaan. De volumes van trans acties tussen verbonden partijen, per jaareinde uitstaande saldi en daarmee verband houdende inkomsten en uitgaven over het jaar, zijn in de volgende tabel opgenomen. De transacties met, en uitstaande saldi van de raad van bestuur en de raad van commissarissen zijn opgenomen in hoofdstuk 47. De transacties met pensioenfondsen zijn opgenomen in hoofdstuk 25. in miljoenen euro's Kredieten Uitstaand begin van het jaar Verstrekt gedurende het jaar Afgelost gedurende het jaar Overig Kredieten per 31 december Geassocieerde deelnemingen 2015 2014 360 9 361 490 14 -144 360 Overige verbonden partijen 2015 2014 -57 11 11 Schulden aan bankiers en toevertrouwde middelen Uitstaand aan het begin van het jaar Ontvangen gedurende het jaar Terugbetaald gedurende het jaar Overig Schulden per 31 december 6.822 829 -382 6.544 573 -295 Overige verplichtingen Door de Rabobank afgegeven garanties/kredietverplichtingen Baten Rentebaten Provisiebaten Handelsresultaten Overig Totaal baten uit transacties tussen verbonden partijen Lasten Rentelasten Provisielasten Bijzondere waardevermindering Totaal lasten uit transacties tussen verbonden partijen 39 28 10 234 244 25 372 23 37 84 234 2 320 20 378 243 Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 244