37 Personeelskosten Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance in miljoenen euro's 2015 2014 Lonen en salarissen 3.194 3.331 Sociale premies en verzekeringskosten 394 424 Pensioenkosten - toegezegdebijdrageregelingen 500 532 Pensioenkosten - toegezegdpensioenregelingen 9 32 Overige tegemoetkomingen na uittreding -65 54 Overige personeelskosten 754 713 Totaal personeelskosten 4.786 5.086 Het gemiddelde aantal interne en externe werknemers omge rekend naar fulltime-equivalenten van de Rabobank gedurende het jaar was 52.885 (2014: 58.408). In 2011 is naar aanleiding van de implementatie van Basel lil en de regeling beheerst beloningsbeleid binnen Rabobank Groep een gewijzigd beloningsbeleid vastgesteld: het Groepsbreed Beloningsbeleid. Dit beleid wordt geregeld geactualiseerd en is vanaf 1 januari 2015 verder aangepast aan de bepalingen uit de Wet beloningsbeleid financiële ondernemingen (Wbfo). Voor zover medewerkers in Nederland nog in aanmerking komen voor variabele beloning, bedraagt deze nooit meer dan (gemiddeld over de groep medewerkers) 20% van het vaste inkomen. Buiten Nederland bedraagt eventuele varia bele beloning nooit meer dan 100% van het vaste inkomen. Voor zover identified staff (medewerkers die een materiële invloed kunnen uitoefenen op het risicoprofiel van Rabobank Groep) in aanmerking komen voor variabele beloning, geldt dat de uitbetaling van de variabele beloning plaatsvindt over een zodanige periode dat adequaat rekening wordt gehouden met risico's die verbonden zijn aan de onderliggende onder nemingsactiviteiten. Een significant deel van de variabele beloning wordt dan ook uitgesteld betaald. Het directe deel van de variabele beloning wordt onvoorwaardelijk toegekend; het uitgestelde deel van de variabele beloning wordt voorwaarde lijk toegekend. Het uitgestelde deel wordt onvoorwaardelijk na een periode van driejaar, wanneer voldaan is aan de gestelde voorwaarden. Daarbij wordt onder andere vastgesteld of er sprake is van een significante teruggang in financiële prestaties of van een significante breuk in het risicomanagement van Rabobank Groep of het bedrijfsonderdeel, die een ander licht werpen op de omstandigheden zoals deze zijn beoordeeld op het moment dat de betreffende variabele beloning is toe gekend. Het recht op de voorwaardelijk toegekende beloning komt in principe te vervallen als de dienstbetrekking van de medewerker eindigt. Van zowel het directe als van het uitgestelde deel van de varia bele beloning wordt 50% toegekend in contanten. De contante component van het directe deel wordt direct na toekenning Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 uitgekeerd. De contante component van het uitgestelde deel wordt pas na het onvoorwaardelijk worden (na een periode van driejaar) uitgekeerd aan de medewerker. Van zowel het directe als van het uitgestelde deel van de variabele beloning wordt 50% toegekend in de vorm van een instrument (instrumentencomponent), te weten de Deferred Remuneration Note (DRN). De waarde van een DRN is gekop peld aan de koers van de Rabobank Certificaten (RC), zoals genoteerd aan de NYSE Euronext. De instrumentencomponent wordt omgezet in DRN's op het moment van toekenning na afloop van het prestatiejaar. Het aantal DRN's wordt vastgesteld aan de hand van het gemiddelde van de slotkoersen in Rabobank Certificaten zoals deze op de NYSE Euronext tot stand kwamen op de eerste vijf handelsdagen van februari in ieder jaar. Dit betreft dus zowel de instrumentencomponent van het directe als het uitgestelde deel van de variabele beloning. Het definitieve aantal DRN's dat betrekking heeft op het uitge stelde deel wordt vastgesteld bij het onvoorwaardelijk worden (dus na een periode van driejaar). De uitbetaling van de instrumentencomponent is onderhevig aan een retentieperiode van één jaar. Na afloop van de retentie periode ontvangt de medewerker voor elke gehouden DRN (of een gedeelte daarvan) een bedrag in contanten dat overeen komt met de waarde van de DRN op dat moment. De uitbetaling van de contante component van de variabele beloning wordt gewaardeerd conform IAS 19 Personeelsbelo- ningen, de betaling van de DRN's wordt gewaardeerd conform IFRS 2 Op aandelen gebaseerde betalingen. Het directe deel van de variabele beloning wordt verantwoord in het prestatie jaar, het uitgestelde deel in de jaren voorafgaand aan het jaar van onvoorwaardelijk worden van het uitgestelde deel van de variabele beloning. Voor de non-identified staff wordt in grote lijnen dezelfde systematiek gehanteerd, zij het dat voor de eerste 100.000 geen uitstelbeleid geldt en zowel voor het directe deel als het uitgestelde deel de uitbetaling geheel in contanten plaatsvindt en dus geen DRN's worden toegekend. De kosten uit hoofde van de op eigenvermogensinstrumenten gebaseerde betalingen per 31 december 2015 bedragen 8 (2014:10). Per 31 december 2015 is een verplichting opge nomen van 26 (2014: 23). De kosten uit hoofde van variabele beloningen die in contanten betaald worden, bedragen 91 (2014: 97). In de volgende tabel is het aantal uitstaande DRN's opgenomen. in duizenden 2015 2014 Beginsaldo 1.014 952 Toegekend gedurende het jaar 249 348 Uitbetaald gedurende het jaar -126 -166 Aanpassingen voorgaand jaar -100 -120 Eindsaldo 1.037 1.014 241 Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 242