Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Economic capital naar groeps- onderdelen ultimo 2015 Binnenlands retail bankbed rijf 38% Wholesalebankbedrijf en internationaal retailbankbedrijf 29% I Leasing 8% Vastgoed 5% Overige 20% Bail-in en minimum requirement for own funds and eligible liabilities (MREL) Nieuwe regelgeving voorziet erin dat het in de toekomst eenvoudiger wordt om ver liezen af te wentelen op schuldeisers van een bank, als de desbetreffende bank in de problemen komt. Dit wordt een bail-in van schuldeisers genoemd. De Rabobank wil dit risico zo veel mogelijk beperken door een flinke buffer eigen en achtergesteld vreemd vermogen te vormen, die als eerste wordt aangesproken. Pas daarna zullen niet-achter- gestelde schuldeisers, van wie vorderingen niet zijn gedekt door zekerheden, moeten gaan meebetalen. Deze zogeheten bail-in-buffer, gemeten volgens onze eigen defi nitie, bestaat uit ingehouden winsten, overige reserves, Rabobank Certificaten, hybride en achtergestelde schuldinstrumenten en andere schuldinstrumenten (de zogeheten Senior Contingent Notes). De bail-i n-buffer is in 2015 toegenomen van 51,5 miljard euro naar 57,5 miljard euro. Dit komt overeen met ongeveer 27% (24%) van de risi- cogewogen activa. De toename van deze buffer is voornamelijk het gevolg van de uitgifte van tier 1- en tier 2-papier in 2015 en van het ingehouden resultaat. Bail-in-buffer in miljarden euro's 31-12-2015 31-12-2014 Ingehouden winsten en overige reserves 25,7 24,9 Rabobank Certificaten 5,9 5,9 Hybride kapitaalsinstrumenten 9,1 7,6 Achtergestelde schulden 15,5 11,9 Senior Contingent Notes 1,3 1,2 Bail-in-buffer 57,5 51,5 Risicogewogen activa 213,1 211,9 Bail-in-buffer/risicogewogen activa 27,0% 24,3% Regulatory capital, de externe vermogenseis Eind 2015 kwam het regulatory capital, de externe vermogenseis, voor Rabobank Groep uit op 17,0 (16,9) miljard euro. Van het totale regulatory capital heeft 86% betrekking op krediet- en transferrisico, 12% op operationeel risico en 2% op marktrisico. Het regulatory capital steeg met 0,1 miljard euro. Deze beperkte stijging werd voor namelijk veroorzaakt door een toename van het vereiste kapitaal voor operationeel risico. Economic capital naar risicocategorie ultimo 2015 Rabobank Groep berekent het regulatory capital voor kredietrisico voor nagenoeg de gehele kredietportefeuille op basis van de door de prudentiële toezichthouder goedgekeurde geavanceerde interne ratingbenadering (IRB). De standaardbenadering wordt, in samenspraak met de toezichthouder, toegepast voor portefeuilles die qua uitstaand bedrag relatief klein zijn en op enkele kleinere buitenlandse portefeuilles waarvoor de geavanceerde IRB niet voorhanden is. Voor operationeel risico vindt de berekening plaats aan de hand van het door de toezichthouder goedgekeurde interne model dat gebaseerd is op de geavanceerde meetbenadering (Advanced Measurement Approach). Wat betreft marktrisico, heeft de Rabobank toestemming van de toezichthouder om het algemene en specifieke positierisico te berekenen op basis van haar interne Value at Risk (VaR)-modellen, gebaseerd op de CRR. Krediet- en transferrisico 54% Operationeel en bedrijfsrisico 19% Rente- en marktrisico 17% Overige risico's 10% 22 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 23