Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance De Rabobank test de hedge-effectiviteitaan de hand van statis tische regressie analyse modellen, prospectief en retrospectief. De hedge-relaties waren zeer effectief per ultimo 2015 binnen de door IAS 39 gestelde bandbreedte. De IFRS-ineffectiviteit over het jaar eindigend op 31 december 2015 bedraagt 130 (2014: -164). Het resultaat op het afdekkings instrument bedraagt 1.466 (2014: -5.242) en het resultaat op de afgedekte positie, toe te rekenen aan het afgedekte risico, bedraagt-1.336 (2014:5.078). Kasstroomhedge De kasstroomhedges van de Rabobank bestaan in hoofdzaak uit cross-currency renteswaps die dienen ter bescherming tegen een potentiële mutatie in kasstromen van variabel rentende financiële passiva in vreemde valuta's. De Rabobank test de hedge-effectiviteitaan de hand van statis tische regressie analyse modellen, prospectief en retrospectief. De hedgerelaties waren zeer effectief per ultimo 2015 binnen de door IAS 39 gestelde bandbreedte. De netto reële waarde van de cross-currency renteswaps, aangemerkt als kasstroomaf dekking per 31 december 2015, is -707 (2014: -2.660). In 2015 heeft de Rabobank een bedrag van 659 (2014: 548) na belasting in het eigen vermogen verantwoord als effectieve ver anderingen in reële waarde van derivaten in kasstroomhedges. In 2015 is een bedrag van -709 (2014: -586) na belasting van kasstroomhedgereserve naar de winst-en-verliesrekening gere- classifïceerd. De kasstroomhedgereserve in het eigen vermogen bedraagt per 31 december 2015 -39 (2014:11) na belasting. Dit bedrag fluctueert met de reële waarde van de derivaten in de kasstroomhedges en wordt in het resultaat verantwoord over de looptijd van de afgedekte posities als handelsresultaat. De kasstroomhedgereserve heeft betrekking op een groot aantal derivaten en afgedekte posities met verschillende loop tijden. De maximale looptijd bedraagt 26 jaar, met de grootste concentraties boven vijfjaar. De IFRS-ineffectiviteit over het jaar eindigend op 31 december 2015 bedraagt 181 (2014:185). Netto-investeringsafdekkingen De Rabobank dekt door middel van valutatermijncontracten een deel van het valutaomrekeningsrisico van netto-investeringen in buitenlandse entiteiten af. De netto reële waarde van deze valutatermijncontracten per 31 december 2015 was 4 (2014:8). Per 31 december 2015 waren termijncontracten met een nominaal bedrag van 657 (2014:1.797) bestemd als netto- investeringsafdekkingen. Deze leidden tot een valutaresultaat Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 van -6 over het jaar (2014: -87), die in het eigen vermogen uitgesteld zijn. Tijdens het jaar is 22 aan het eigen vermogen onttrokken (2014:106). Over het jaar eindigend op 31 december 2015 verantwoordt de Rabobank geen ineffectiviteit als gevolg van de netto-investeringsafdekkingen. 10.4 Nominale waarde en reële waarden De nominale waarde van bepaalde typen financiële instru menten verschaft een basis voor vergelijking met instrumenten die op de balans worden verantwoord, maar geeft niet nood zakelijkerwijs de bedragen van de betreffende toekomstige kasstromen of de actuele reële waarde van de instrumenten aan en dus niet de blootstelling van de Rabobank aan krediet- of koersrisico's. De nominale waarde is het bedrag van het onderliggende actief, referentietarief of-index van een derivaat en vormt de basis waarop waardeveranderingen van derivaten worden gemeten. Het geeft een indicatie van het volume van de door de Rabobank verrichte transacties, maar is geen risico maatstaf. Sommige derivaten zijn qua nominaal bedrag en afwikkelingsdatum gestandaardiseerd en zijn bestemd om in actieve markten te worden gekocht of verkocht (op de beurs verhandeld). Andere derivaten zijn specifiek voor individuele klanten samengesteld en worden niet op de beurs verhandeld, al kunnen zij tegen door onderhandeling tot stand gekomen prijzen tussen tegenpartijen worden gekocht en verkocht (OTC-instrumenten). De positieve reële waarde vertegenwoordigt de kosten die de Rabobank zou moeten maken om alle transacties met een te ontvangen bedrag te vervangen als alle tegenpartijen in gebreke zouden blijven. Deze methode is de industriestandaard voor de berekening van het actuele kredietrisico. De negatieve reële waarde vertegenwoordigt de kosten van alle transac ties van de Rabobank met een verplichting als de Rabobank in gebreke zou blijven. De totale positieve en negatieve reële waarden worden afzonderlijk in de balans opgenomen. De derivaten worden gunstig (actief) of ongunstig (passief) als gevolg van schommelingen in marktrentetarieven of valuta koersen ten opzichte van hun contractwaarden. De totale con tractwaarde of de nominale waarde van aangehouden financiële derivaten, de mate waarin instrumenten gunstig of ongunstig zijn en dus de totale reële waarde van afgeleide financiële activa en verplichtingen kunnen soms aanzienlijk fluctueren. De tabel op de volgende pagina vermeldt de nominale waarde en de positieve en negatieve reële waarden van de derivaat transacties. 222 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 223