7 0 Derivaten en overige handels verplichtingen Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Binnen de Rabobank worden derivaten ingezet voor het (gedeeltelijk) mitigeren van de structurele risico's die voort komen uit de verschillende activiteiten van de bank.Te denken valt aan renteswaps die worden gebruikt voor het afdekken van renterisico dat voortkomt uit het verschil in duration tussen de activa en passiva. Een ander voorbeeld zijn cross currency swaps die worden gebruikt voor het afdekken van het valuta risico dat de bank loopt als gevolg van het uitgeven van schuld instrumenten in vreemde valuta. Het afdekkingsbeleid is er op gericht de inkomsten van de bankte optimaliseren binnen de vastgestelde risk appetite. Naast het gebruik van derivaten voor hedging-doeleinden worden derivaten afgesloten ten behoeve van klanten van de bank. 10.1 Door de Rabobank gebruikte derivaattypen Valuta- en rentetermijncontracten zijn contractuele verplich tingen tot ontvangst dan wel betaling van een nettobedrag op basis van veranderingen in valutakoersen of rentetarieven oftot (ver)koop van vreemde valuta of een financieel instru ment op een datum in de toekomst tegen een gespecificeerde, in een georganiseerde financiële markt vastgestelde prijs. Aangezien de termijncontracten door liquide middelen of courante effecten van zakelijke zekerheid worden voorzien en waardeveranderingen van termijncontracten dagelijks worden vereffend, voornamelijk via een centrale tegenpartij clearing instelling, is het kredietrisico laag. Het kredietrisico voorde Rabobank vertegenwoordigt de potentiële vervangingskosten van de swapcontracten als tegenpartijen hun verplichtingen niet nakomen. Dit risico wordt voortdurend bewaakt aan de hand van de actuele reële waarde, een deel van de nominale waarde van de contracten en de liquiditeit in de markt. Bij de beheersing van het kredietrisiconiveau hanteert de Rabobank dezelfde technieken voor het beoordelen van tegenpartijen als voor het beoordelen van haar eigen kredietverlenings activiteiten. Forward rate agreements zijn individueel afgesproken rente termijncontracten, waarbij het verschil tussen een contractueel vastgelegd rentetarief en het actuele markttarief op een datum in de toekomst in contanten moet worden vereffend op basis van een fictieve hoofdsom. Valuta- en renteswaps zijn verplichtingen om een groep kas stromen te ruilen tegen een andere. Swaps resulteren in een economische ruil van valuta's of rentetarieven (bijvoorbeeld, vaste rente tegen variabele rente) of een combinatie daarvan (dat wil zeggen cross-currency renteswaps). Behalve bij bepaalde valutaswaps vindt geen uitwisseling van de hoofdsom plaats. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Valuta-en renteopties zijn contractovereenkomsten waarbij de verkoper (writer) de koper (holder) het recht geeft, maar niet de plicht, om uiterlijk op een vastgestelde datum of in een vastgestelde periode een specifiek, in vreemde valuta luidend bedrag of een financieel instrument tegen een van tevoren bepaalde koers te kopen (calloptie) ofte verkopen (putoptie). Ter vergoeding voor het op zich nemen van het valuta- of renterisico ontvangt de verkoper een premie van de koper. Opties kunnen op de beurs of tussen de Rabobank en een klant worden verhandeld (OTC). De Rabobank loopt alleen krediet risico bij gekochte opties en dan alleen voor de boekwaarde ervan, die tevens de reële waarde is. Credit default swaps (CDS) zijn instrumenten waarbij de verkoper van de CDS verplicht is de koper een bedrag te betalen. Dat bedrag is gelijk aan het verlies dat als gevolg van een specifiek omschreven 'credit event' (het al dan niet optreden van een risico) zou worden geleden bij aanhouding van een onderliggend referentieactief. De koper is niet verplicht om het onderliggende referentieactief aan te houden. De koper betaalt de verkoper een kredietbeschermingsvergoeding die wordt uitgedrukt in basispunten en waarvan het bedrag afhan kelijk is van de kredietspreiding van het referentieactief. 10.2 Voor handelsdoeleinden aangehouden of uitgegeven derivaten De voor handelsdoeleinden aangehouden of uitgegeven deri vaten betreffen derivaten die als afdekking van economische risico's dienen die geen hedge-accountingverantwoording krijgen en derivaten die corporate klanten afsluiten met de Rabobank voor het afdekken van bijvoorbeeld rente- en valutarisico's. De exposures die hieruit voortvloeien worden grotendeels gemitigeerd door het aangaan van tegengestelde posities met andere professionele tegenpartijen, binnen de vastgestelde handelslimieten. 10.3 Voor afdekkingsdoeleinden aangehouden derivaten De Rabobank gaat verschillende financiële derivaten aan die als afdekking van economische risico's dienen, waaronder rente risico en valutarisico, die kwalificeren als een reëlewaardehedge, kasstroomhedge of netto-investeringshedge. Reëlewaardehedge De reëlewaardehedge van de Rabobank bestaat in hoofdzaak uit rente- en cross-currency renteswaps die dienen ter bescher ming tegen een potentiële mutatie van de reële waarde van vastrentende financiële activa en passiva in zowel lokale als vreemde valuta's. De netto reële waarde van de renteswaps per 31 december 2015 is -9.374 (2014: -12.869). De netto reële waarde van de cross-currency swaps per 31 december 2015 is 2.190 (2014: 3.900). 221 Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening

RABN | 2015 | | pagina 222