Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance ondergaat, zullen de effecten van de berekende waarde veranderingen op het IFRS-vermogen grotendeels beperkt blijven tot een impact via het renteresultaat. In 4.3.1 en 4.3.2 wordt een nadere toelichting gegeven op de income at risk en equity at risk ontwikkeling. 4.3.1 Income at Risk De income at risk wordt maandelijks berekend op grond van een standaard rentewinstgevoeligheid analyse. Deze analyse toont de grootste afwijking, in negatieve zin, van het verwachte renteresultaat in de eerstkomende twaalf maanden ten gevolge van een scenario waarin een geleidelijke stijging van alle geld- en kapitaalmarktrentes met 2 procentpunten optreedt en van een scenario waarin zich een geleidelijke daling van alle geld- en kapitaalmarktrentes met 2 procentpunten voordoet. Het verwachte renteresultaat is gebaseerd op een scenario waarin alle rentes en tarieven gelijk blijven. In 2015 was de rentewinst van de Rabobank gedurende het hele jaar beperkt gevoelig voor een rentedaling. Op 31 december 2015 beliep de income at risk slechts 19 miljoen euro. Dit was tevens de hoogste gemeten waarde in 2015. Dat de income at risk zo laag was, is vooral toe te schrijven aan het uitgangspunt dat rentes niet meer sterk zullen dalen als ze al (gedeeltelijk) negatief zijn. Daarom werd voor de eurorentes per 31 december slechts een daling van maximaal 2 basispunten in plaats van een daling van 200 basispunten verondersteld. Per 31 december 2014 werd eveneens een daling van maximaal 2 basispunten toegepast. De effecten op de rentewinst kunnen groter zijn als niet alle rentes evenveel stijgen of dalen. De lage rente-omgeving heeft gedurende 2015 extra aandacht gekregen. Voor een bank is in zijn algemeenheid een lage rente-omgeving uitdagend voorde rentabiliteit. Verplichtingen zonder rentevergoeding, zoals het eigen vermogen en rekening courant tegoeden, zijn minder rendabel bij lage rentes. In 2015 was de rente zelfs negatief op het korte deel van de curve. Daarnaast gaat een lage-rente omgeving vaak gepaard met een vervlakking van de curve waardoor een bank minder resul taat maakt op de transformatie van korte verplichtingen naar langere activa. Scenario analyses laten zien dat een verdere rentedaling en vervlakking van de curve negatieve gevolgen heeft voor de rente-inkomsten van met name het retailbe- drijf bij gelijkblijvende marges. De impact hiervan neemt toe indien deze unieke situatie langer aanhoudt of de curve verder negatief wordt. Income at Risk in miljoenen euro's 31-dec-2015 31 -dec-2014 2 bp daling 2 bp daling 19 15 Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 4.3.2 Equity at Risk De equity at risk of duration van het eigen vermogen geeft aan met welk percentage de economische waarde van het eigen vermogen zal dalen wanneer de geld- en kapitaalmarkt rentes met 1 procentpunt stijgen. De raad van bestuur heeft hiervoor een ondergrens van 0% en een bovengrens van 6% vastgesteld. Daarnaast gelden aanvullend limieten voorde basispuntgevoeligheid van het eigen vermogen en het delta profiel van het eigen vermogen. In 2015 steeg de equity at risk van 0,4% naar 2,4%. Deze toename vloeide vooral voort uit de groei van de hypotheekverstrekkingen en -verlengingen en de verschuiving van de voorkeur van klanten naar langere rente vastperiodes. Equity at Risk 31-dec-2015 31-dec-2014 2,4% 0,4% 4.4 Kredietrisico Kredietrisico is het risico dat een tegenpartij niet in staat is om een financiële of andere contractuele verplichting aan een bankte voldoen. Kredietrisico is inherent aan het verlenen van kredieten. Posities in verhandelbare activa, zoals obligaties en aandelen, zijn eveneens onderhevig aan kredietrisico. De Rabobank beperkt het kredietrisico door het stellen van limieten op de kredietverlening aan een individuele tegenpartij of aan een groep van tegenpartijen en op de kredietverlening aan landen. Een belangrijk uitgangspunt bij de kredietverlening is het vier-ogen-principe. Over de grotere kredietaanvragen wordt in commissieverband besloten. Er is een structuur aange bracht van commissies op diverse niveaus, waarbij de hoogte van de financiering bepalend is voor de vraag welke commissie bevoegd is. Over de grootste fïnancieringsaanvragen besluit de raad van bestuur zelf. Het kredietrisico op afzonderlijke leningnemers kan verder worden beperkt door sublimieten die al dan niet op de balans verantwoorde risico's afdekken en dagelijkse leveringslimieten in relatie tot handelsposten zoals valutatermijncontracten. De resulterende posities worden merendeels dagelijks getoetst aan de limieten. Nadat een krediet is verstrekt, vindt doorlopend kredietbe- heer plaats waarbij nieuwe, (niet-)financiële informatie wordt beoordeeld. Waar nodig worden de kredietlimieten aangepast. Bij de kredietverlening verkrijgt de Rabobank veelal zekerheden of garanties. 196 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 197