Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance risicomanagementcyclus is het bepalen van de risicobereidheid, het opstellen van integrale risicoanalyses en het meten en moni toren van risico's. Hierbij hanteert de Rabobank een risicostrategie die gericht is op continuïteiten die toegespitst is op bescherming van de winstgevendheid, behoud van solide balansverhoudingen en bescherming van de identiteit en reputatie. 4.2 Strategie voor het gebruik van financiële instrumenten De activiteiten van de Rabobank zijn naar hun aard gerelateerd aan het gebruik van financiële instrumenten, waaronder derivaten. Als onderdeel van haar dienstverlening neemt de Rabobank deposito's van cliënten in bewaring met verschillende looptijden tegen zowel vaste als variabele rentes. Er wordt gestreefd om een renteresultaat te behalen door belegging van deze middelen in hoogwaardige activa alsmede het uit zetten van kredieten aan commerciële en retail leningnemers. De Rabobank streeft ernaar het renteresultaat te optimaliseren dooreen portefeuillebenadering van kortlopende middelen en uitzettingen in leningen voor langere periodes tegen hogere tarieven en door tegelijkertijd voldoende liquiditeit aan te houden om aan alle bedragen die eventueel opeisbaar worden te kunnen voldoen. De Rabobank optimaliseert haar renteresultaat door na aftrek van voorzieningen rentemarges te realiseren en door leningen te verstrekken met verschillende kredietwaardigheidsbeoorde lingen en een bijbehorend risicoprofiel. De Rabobank loopt niet enkel kredietrisico op de in de balans verantwoorde kredieten. De Rabobank gaat ook garanties aan, zoals letters of credit, letters of performance en overige verplichtingen waarop een kredietrisico wordt gelopen. 4.3 Renterisico in de bankomgeving Onder renterisico in de bankomgeving wordt het risico verstaan dat het financiële resultaat en/of de economische waarde van bankboeken, beleggingsboeken en kapitaalboeken negatief wordt beïnvloed door bewegingen in de geld- en kapitaal marktrentes. Bankboeken bevatten financiële producten en gerelateerde derivaten die worden aangehouden voor het genereren van (een stabiele groei van) het renteresultaat. Beleggingsboeken bestaan uit financiële instrumenten die worden aangehouden voor strategische doeleinden, onder andere voor het managen van solvabiliteit, rente- en liquiditeits risico. Kapitaalboeken bevatten financiële instrumenten die zijn gefinancierd met het eigen kapitaal van de bank. De Rabobank accepteert een zekere mate van renterisico in de bankomgeving, omdat dit een wezenlijk onderdeel van ban kieren is, maar tegelijkertijd streeft de bank ernaar materiële onverwachte fluctuaties in het financiële resultaat en de econo mische waarde ten gevolge van rentebewegingen te vermijden. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Daarom stelt de raad van bestuur, onder toezicht van de raad van commissarissen, jaarlijks de risk appetite voor renterisico en de daarmee corresponderende renterisicolimieten vast. In het kader van haar renterisicobeheer hanteert de Rabobank twee kern maatstaven; equity at risk, de duration van het eigen vermogen; en income at risk, de gevoeligheid van de rentewinst voor een geleidelijke stijging dan wel daling van de rentes in de eerst komende twaalf maanden. Het renterisico bij de Rabobank vindt zijn oorzaak in looptijd verschillen tussen leningen en middelen, optierisico, basisrisico en rentecurve-risico. Het eventuele renterisico dat klanten lopen doordat hun verplichtingen door rentebewegingen toenemen, heeft geen impact op de mate waarin de Rabobank aan renterisico blootstaat. Eventuele negatieve effecten die hieruit voortvloeien worden beschouwd als kredietrisico. Op groepsniveau wordt het renterisico van de Rabobank gestuurd door het Asset Liability Committee Group onder voorzitterschap van de Chief Financial Officer. Uitvoering van de besluiten van deze commissie vindt plaats doorTreasury Rabobank Group, terwijl meting en rapportering plaatsvindt door Risk Management. Het renterisico van de Rabobank volgt voornamelijk uit hypotheekverstrekkingen en de verstrekte zakelijke financie ringen met een lange rentevast-periode. Deze verstrekkingen worden onder meer gefinancierd met door klanten inge legde spaargelden, uit tegoeden die klanten aanhouden op betaalrekeningen en in rekening-courant en met funding van professionele geld- en kapitaalmarktpartijen. Het meten van renterisico wordt niet alleen gedaan op basis van de contrac tueel vastgelegde gegevens. Er wordt ook rekening gehouden met klantgedrag in de gehanteerde renterisicomodellen. Zo wordt rekening gehouden met de vervroegde aflossing van hypotheken en worden vrij opneembare deposito's zoals saldi op direct opvraagbare variabelrentende spaarrekeningen en tegoeden op betaalrekeningen en zakelijke rekeningen-courant gemodelleerd op basis van de zogenoemde replicating port foliomethode. Met behulp van deze methode worden porte feuilles van geld- en kapitaalmarktinstrumenten geselecteerd die het gedrag van de balansposten het best repliceren. De voor het beheer van het renterisico gebruikte definitie van het eigen vermogen wijkt af van de IFRS-definitie van het eigen vermogen. Voor renterisicobeheer is de economische waarde van het eigen vermogen gedefinieerd als de contante waarde van de activa minus de contante waarde van de passiva plus de contante waarde van de niet in de balans opgenomen posten. Door toepassing van hedge accounting en vanwege het feit dat een groot gedeelte van de balans in termen van IFRS tegen geamortiseerde kostprijs is opgenomen en dus afgezien van het inherente tegenpartijrisico geen waardeveranderingen 195 Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 196