Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance 2.25 Schulden aan andere banken, toevertrouwde middelen en uitgegeven schuldpapieren Deze opgenomen gelden worden bij eerste opname verant woord tegen reële waarde, dat wil zeggen hun uitgifteprijs na aftrek van direct toerekenbare en incidentele transactiekosten en vervolgens op basis van de geamortiseerde kostprijs inclu- sieftransactiekosten. Als de Rabobank eigen schuldinstrumenten aankoopt, worden deze uit de balans verwijderd en wordt het verschil tussen de boekwaarde van een verplichting en de betaalde vergoeding verantwoord in de winst-en-verliesrekening. 2.26 Rabobank Certificaten De opbrengst van de emissie van de Rabobank Certificaten staat perpetueel ter beschikking van Rabobank Groep en zijn achtergesteld ten opzichte van andere schulden en ten opzichte van deTrust Preferred Securities en de Capital Secu rities. Omdat de betaling van de beoogde vergoedingen volledig discretionair is, wordt de opbrengst van de emissie van de Rabobank Certificaten verantwoord als 'Eigen vermogen'. In verband hiermee worden de vergoedingen verantwoord als onderdeel van het eigen vermogen. 2.27 Trust Preferred Securities en Capital Securities DeTrust Preferred Securities en Capital Securities worden verantwoord als 'Eigen vermogen' omdat er geen formele verplichting bestaat tot (terug)betaling van de hoofdsom en de vergoeding. De vergoedingen op deze instrumenten worden verantwoord als onderdeel van het eigen vermogen. 2.28 Financiële garanties Financiële garantiecontracten zijn contracten die vereisen dat de uitgever de houder vooreen bepaald bedrag schadeloos stelt voor een verlies dat zich voordoet omdat een specifieke debiteur niet aan zijn verplichtingen voldoet, conform de voorwaarden van een schuldbewijs. Zulke financiële garanties worden bij eerste verwerking tegen reële waarde verantwoord en vervolgens gewaardeerd tegen de waarde van de verdis conteerde verplichting. Onder de garantie of hogere waarde bij eerste verwerking wordt dit verminderd met het bedrag van het reeds verantwoorde cumulatieve resultaat om zo de opbrengst grondslagen weer te geven. 2.29 Gesegmenteerde informatie Een segment is een identificeerbaar onderdeel van de Rabobank dat actief is in het verschaffen van producten of diensten (bedrijfssegment), dat onderhevig is aan risico's en voordelen die afwijken van die van andere segmenten. De door de Rabobank te rapporteren segmenten zijn gedefinieerd Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 op basis van de 'managementbenadering', dat wil zeggen de segmenten die door het management worden beoordeeld ten behoeve van het strategische management van de Rabobank en om bedrijfsbeslissingen te nemen en verschillende risks en returns te kennen. Plet primaire rapportageformat van de Rabobank is het bedrijfssegment, secundair is het geografisch segment. 2.30 Bedrijfscombinaties Bedrijfscombinaties worden verantwoord op basis van de overnamemethode. De overnameprijs van een acquisitie wordt bepaald als het geldbedrag of equivalent daarvan dat is over eengekomen voor de verkrijging van de bedrijfscombinatie, eventueel vermeerderd met kosten die direct toerekenbaar zijn aan de overname. Goodwill is het verschil tussen de over nameprijs van de acquisitie en het belang van de Rabobank in de reële waarde van de verkregen activa, verplichtingen en voorwaardelijke verplichtingen. Goodwill wordt geactiveerd en opgenomen als een immaterieel actief. Voor elke bedrijfscom binatie worden de minderheidsbelangen gewaardeerd tegen het aandeel van de gekochte onderneming in de identificeer bare netto activa. Directe acquisitiekosten worden ten laste van de winst-en-verliesrekening gebracht. 2.31 Groepen van activa die worden afgestoten en classificeren als aangehouden voor verkoop en beëindigde bedrijfsactiviteiten Groepen van activa die wordt afgestoten en classificeert als aangehouden voorverkoop worden gewaardeerd tegen de boekwaarde of, indien lager, de reële waarde onder aftrek van de verwachte verkoopkosten. Een groep van activa (of een vast actief) die wordt afgestoten, classificeert als aangehouden voor verkoop als de boekwaarde hoofdzakelijk zal worden gereali seerd in een verkooptransactie en niet door het voortgezette gebruik ervan. Dit is alleen het geval als de verkoop zeer waar schijnlijk is en de groep van activa (of een vast actief) die wordt afgestoten direct beschikbaar is voor verkoop in haar huidige staat. Verder moet het management zich verbonden hebben aan de verkoop, waarvan de verwachting is dat deze binnen één jaar na het moment van classificatie als aangehouden voor verkoop plaats zal vinden. Wanneer een groep van activa die classificeert als aangehouden voor verkoop een belangrijke bedrijfsactiviteit of geografisch gebied vertegenwoordigt dan classificeert deze groep van activa als beëindigde bedrijfsactivi teiten. In de geconsolideerde winst-en-verliesrekening worden de baten en lasten van de beëindigde bedrijfsactiviteiten apart gepresenteerd van de baten en lasten van de voortgezette bedrijfsactiviteiten. 192 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 193