Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Afschrijvingen worden als volgt lineair berekend ter afwaarde ring van de kostprijs van dergelijke activa tot hun restwaarde over hun geschatte gebruiksduur. - Terreinen Niet afgeschreven - Gebouwen 25-40jaar Apparatuur, waaronder - Computerapparatuur 1-5jaar - Overige apparatuur en motorvoertuigen 3-8jaar De Rabobank beoordeelt jaarlijks of er aanwijzingen zijn voor bijzondere waardeverminderingen van onroerende zaken en bedrijfsmiddelen. Wanneer de boekwaarde van een actief groter is dan het geschatte realiseerbare bedrag, wordt deze onmid dellijk afgewaardeerd naar het realiseerbare bedrag. Bijzondere waardeverminderingen en terugboekingen van bijzondere waardeverminderingen van onroerende zaken en bedrijfs middelen worden in de winst-en-verliesrekening verantwoord als Andere beheerskosten'. Winsten en verliezen op afstoting van onroerende zaken en bedrijfsmiddelen worden bepaald ten opzichte van hun boekwaarde en worden verwerkt bij de bepaling van het bedrijfsresultaat. Herstelwerkzaamheden en instandhouding worden ten laste gebracht van de winst-en-verliesrekening wanneer de uitgave is gedaan. Uitgaven die de voordelen van terreinen en gebouwen verlengen of vergroten ten opzichte van hun oorspronkelijke gebruik, worden geactiveerd en vervolgens afgeschreven. 2.18 Vastgoedbeleggingen Vastgoedbeleggingen, voornamelijk bestaand uit kantoor gebouwen, worden aangehouden voor de langetermijn- huurbaten en worden niet gebruikt door de Rabobank of haar dochterondernemingen. Vastgoedbeleggingen worden verantwoord als langetermijnbelegging en opgenomen tegen kostprijs na aftrek van geaccumuleerde afschrijvingen en bijzondere waardeverminderingen. De vastgoedbeleggingen worden afgeschreven over 40 jaar. 2.19 Overige activa Onderhanden werk Het onderhanden werk wordt verantwoord als 'Overige activa'. Onderhanden werk betreft commercieelvastgoedprojecten, en verkochte en onverkochte woningbouwprojecten in aanbouw of voorbereiding en wordt gewaardeerd tegen gemaakte kosten, vermeerderd met toegerekende rente en verminderd met eventueel noodzakelijke voorzieningen. Aan kopers en opdrachtgevers gefactureerde termijnen worden in mindering gebracht op onderhanden werk. Als voor een project het saldo negatiefis (de gefactureerde termijnen bedragen meer dan de Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 geactiveerde kosten), wordt het saldo op dat project verant woord als 'Overige schulden'. Winsten en verliezen worden genomen op basis van de voort gang van het project ('percentage of completion'-methode) omdat er sprake is van een 'continuous transfer'van eigendom. De Rabobank draagt de zeggenschap en de wezenlijke risico's en voordelen van eigendom van het onderhanden werk in zijn actuele staat over aan de koper naarmate de bouw vordert. Bouwterreinen Bouwterreinen worden gewaardeerd tegen kostprijs, met inbegrip van toegerekende rente en bijkomende kosten voor de aankoop en het bouwrijp maken van terreinen. Voor grond waarop volgens het bestemmingsplan geen speciale bestem ming rust, wordt, indien er geen zekerheid bestaat dat de grond bebouwd zal worden, geen rente toegerekend. In de kostprijs van grond is niet de voorwaardelijke verplichting opgenomen die afhankelijk is van toekomstige bestemmingswijziging op de betreffende grond. Voor bij verkoop verwachte verliezen wordt een bijzondere waardevermindering toegepast op de boek waarde van het terrein. 2.20 Leasing Rabobank is de lessee Leaseovereenkomsten van onroerende zaken en bedrijfsmid delen, waarbij nagenoeg alle risico's en voordelen van het eigendom worden overgedragen aan de Rabobank, worden gerubriceerd als financiële leaseovereenkomsten. Financiële leaseovereenkomsten worden geactiveerd bij aanvang van de leaseovereenkomst tegen de reële waarde van de geleasde vaste activa of tegen de contante waarde van de minimale leasebetalingen als de contante waarde lager is. Elke lease betaling wordt zodanig toegerekend tussen de verplichting en financieringskosten dat dit resulteert in een constante rente over het resterende saldo van de verplichting. De corres ponderende huurverplichtingen worden, na aftrek van financieringskosten, opgenomen onder 'Overige schulden'. De rentecomponent van de financieringskosten wordt ten laste gebracht van de winst-en-verliesrekening over de leaseperiode. Onroerende zaken en bedrijfsmiddelen, verworven in het kader van financiële leaseovereenkomsten, worden afgeschreven over de gebruiksduur van het actief of wanneer korter, de lease termijn. Leaseovereenkomsten waarbij een aanzienlijk deel van de risico's en voordelen van het eigendom wordt behouden door de lessor, worden gerubriceerd als operationele leaseovereen komsten. Betalingen uit hoofde van operationele leaseovereen komsten worden (na aftrek van eventuele kortingen door de lessor) lineair ten laste gebracht van de winst-en-verliesrekening over de leaseperiode. 189 Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 190