Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Voortgang realisatie financiële doelstellingen In de onderstaande tabel zijn de doelstellingen uit het Strategisch Kader 2012-2016 opgenomen met de realisatie cijfers over 2015 en 2014. Samenvatting doelstellingen financieel kader 2012-2016 Doelstelling 2016 Realisatie 2015 Realisatie 2014 Rentabiliteit Rendement op tier 1 -vermogen 8% 6,5% 5,2% Solvabiliteit Common equity tier 1 -ratio 14% 13,5% 13,6% Kapitaalratio >20% 23,2% 21,3% Liquiditeit Loan-to-depositratio 1,30 1,25 1,32 Rentabiliteit: edtf 4 en 12 Het rendement op het tier 1-vermogen, de netto winst gerelateerd aan het tier 1-vermogen aan het begin van het jaar, kwam uit op 6,5% (5,2%). De doelstelling bedraagt 8%. De afronding van de programma's Visie 2016 en Mars moet, in combinatie met genormaliseerde kredietverliezen -waarvan voorde periode vanaf 2016 uitgegaan wordt - leiden tot de gewenste performanceverbetering. Ook zal vanaf 2016 Performance Now hieraan bijdragen. Performance Now is de verzamelnaam van alle initiatieven binnen de bank die de komende jaren moeten leiden tot een prestatieverbetering. Solvabiliteit: De common equity tier 1-ratio, het common equity tier 1-vermogen als percentage van de risicogewogen activa', kwam uit op 13,5% (13,6%). De kapitaal ratio, het toetsingsver mogen gerelateerd aan de risicogewogen activa, kwam uit op 23,2% (21,3%). Een hogere rentabiliteit moet in combinatie met een verlaging van de risicogewogen activa de komende jaren leiden tot een verbetering van de vermogensratio's. Liquiditeit: De loan-to-depositratio, die de kredietverlening en de toever trouwde middelen aan elkaar relateert, kwam uit op 1,25 (1,32). De toevertrouwde middelen stegen harder dan de kredietverle ning, waardoor de loan-to-depositratio verbeterde. Vanaf 2016 wordt er op het gebied van funding en liquiditeit gestuurd op reductie van de hoeveelheid wholesalefunding. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Ontwikkeling credit ratings De ratingbureaus Standard Poor's (S&P), Moody's en Fitch hebben in 2015 hun ratingmethodologieën herzien. De belang rijkste aanleiding daarvoor was dat (Europese) banken volgens deze bureaus minder of helemaal niet meer mogen uitgaan van impliciete overheidssteun als gevolg van recente regel geving. Moody's en Fitch hebben al in de eerste helft van 2015 hun rating voor de Rabobank vastgesteld op basis van hun herziene methodologie. S&P en DBRS hebben hun review in de tweede helft van 2015 afgerond. Ondanks dat de impliciete staatsteun niet meer is meegenomen in het vaststellen van de ratings, hebben S&P ('A+'), Moody's ('Aa2') en Fitch ('AA-') hun ratings gehandhaafd op het bestaande niveau. Dit is te danken aan het feit dat de Rabobank over een grote buffer eigen en achtergesteld vreemd vermogen beschikt, die bescherming biedt aan niet-achtergestelde obligatiehouders. Bovendien is de 'Outlook' bij alle drie de ratingbureaus verbeterd van 'Negative' naar 'Stable'. Ratingbureau DBRS heeft in september haar rating voor veel Europese banken verlaagd, doordat zij impliciete overheidssteun niet meer in aanmerking neemt bij het vaststellen van de ratings. De rating van de Rabobank werd met één stapje ('notch') verlaagd naar 'AA' metTrend 'Negative'. In november is de 'AA' rating van de Rabobank door DBRS bevestigd, de Trend is toen gewijzigd van 'Negative' naar 'Stable'. Als we naar de grootste commerciële banken wereldwijd kijken, dan staat de Rabobank in de top-10 van banken met de hoogste rating van S&P, Moody's en Fitch. Binnen Europa staat de Rabobank in de top-3. Een ijzersterke bank zijn is een van de pijlers in de strategie van de Rabobank. Dit moet zijn weerslag hebben in hoge ratings, omdat deze ratings de kredietwaardigheid van de Rabobank weergeven. Een hoge kredietwaardigheid speelt ook een belangrijke rol bij een coöperatieve, op de langetermijn georiënteerde bank als de Rabobank. Daarnaast maken hoge ratings het voor de Rabobank mogelijk om op de kapitaalmarkt funding aan te trekken tegen aantrekkelijke voorwaarden. O Lees hier meer over de kredietwaardigheid van de Rabobank. 1 Afhankelijk van het risico van een lening bepaalt de bank voor elke lening met behulp van modellen wat de risicoweging is. Hoe hoger de risico weging, hoe meer eigen vermogen de bank dient aan te houden voor de betreffende lening. 17 Performance

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 18