Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Tot een debiteurengroep behoren alle debiteuren die vallen binnen de economische entiteit waarin juridische entiteiten en bedrijven organisatorisch verwant zijn. Daarnaast behoren ook de meerderheidsaandeelhouders tot de economische entiteit. Het één-obligor principe is entiteit overstijgend; de uitzet tingen van de debiteuren groep over alle groepsonderdelen worden meegenomen. 2.16 Immateriële activa Goodwill Goodwill vertegenwoordigt het bedrag waarmee de kostprijs van een overname de reële waarde te boven gaat van het aandeel van de Rabobank in de nettoactiva en de voorwaar delijke verplichtingen van de verworven dochteronderneming op de overnamedatum. Bij iedere overname wordt het overige belang derden in de overgenomen entiteit gewaardeerd tegen reële waarde of tegen het proportionele deel van de iden tificeerbare activa en passiva van de overgenomen entiteit. Jaarlijks, of vaker als er aanwijzingen zijn, wordt er een impair- menttest uitgevoerd om vastte stellen of een bijzondere waardevermindering heeft plaatsgevonden. Ontwikkelingskosten van software Kosten in verband met de ontwikkeling of instandhouding van software worden verantwoord als een last wanneer zij worden gemaakt. Kosten die direct worden gemaakt in verband met identificeerbare en unieke softwareproducten waarover de Rabobank de zeggenschap heeft en die waarschijnlijk gedu rende een periode langer dan een jaar economische voordelen zullen opleveren die de kosten te boven gaan, worden ver antwoord als immateriële activa. Directe kosten omvatten ook personeelskosten van het softwareontwikkelingsteam, financie ringskosten en een geëigend deel van de relevante overhead. Uitgaven die de prestaties van software verbeteren ten opzichte van hun oorspronkelijke specificaties worden aan de oor spronkelijke kostprijs van de software toegevoegd. Software- ontwikkelingskosten worden verantwoord als activa en lineair afgeschreven over hun gebruiksduur van maximaal vijfjaren. Overige immateriële vaste activa De overige immateriële vaste activa bestaan voornamelijk uit immateriële vaste activa die nieuw zijn geïdentificeerd bij bedrijfscombinaties en worden afgeschreven overeenkomstig de looptijd van de activa. De activa worden jaarlijks beoordeeld op bijzondere waarde vermindering, op basis van verwachte toekomstige cashflows. Een bijzondere waardevermindering wordt opgenomen als verwachte toekomstige winsten de waarde van het actief niet ondersteunen. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Bijzondere waardevermindering van goodwiii Goodwill wordt jaarlijks in het vierde kwartaal van het boekjaar, of vaker als er een indicatie is die wijst op een mogelijke bijzondere waardevermindering, getoetst op bijzondere waardevermindering dooreen vergelijking van de realiseerbare waarde met de boekwaarde. De hoogste van de bedrijfswaarde enerzijds en de reële waarde verminderd met verkoopkosten anderzijds bepaalt de realiseerbare waarde. Het type van over genomen onderneming is bepalend voor de definiëring van kasstroomgenererende eenheden. De bedrijfswaarde van een kasstroomgenererende eenheid wordt bepaald door berekening van de contante waarde van de verwachte toekomstige kasstromen van die kasstroomgenere rende eenheid met de rentevoet voor belasting. De belangrijkste aannames die zijn gebruikt in het kasstroom model zijn afhankelijk van de inputgegevens die verschillende financiële en economische variabelen weerspiegelen, zoals de risicovrije rente in een land en een premie die het inherente risico van de betreffende entiteit weergeeft. Deze variabelen worden bepaald op basis van een beoordeling door het management. Bijzondere waardeverminderingen van goodwill worden in de winst-en-verliesrekening verantwoord als 'Bijzon dere waardevermindering van goodwill'. Bijzondere waardevermindering van overige immateriële vaste activa Telkens op de balansdatum beoordeelt de Rabobank of er aanwijzingen zijn voor bijzondere waardeverminderingen van de overige immateriële activa. Is er sprake van dergelijke aan wijzingen, dan wordt een analyse uitgevoerd om te beoordelen of de boekwaarde van de overige immateriële activa volledig realiseerbaar is. Afwaardering vindt plaats wanneer de boek waarde hoger is dan het realiseerbare bedrag. Voor de goodwill en de software in ontwikkeling wordt jaarlijks per balansdatum, of vaker als er een aanwijzing is, een impairmenttest uitgevoerd om vast te stellen of een bijzondere waardevermindering heeft plaatsgevonden. Bijzondere waardeverminderingen en terugboekingen van bijzondere waardeverminderingen van de overige immateriële vaste activa worden in de winst-en-verlies- rekening verantwoord als 'Andere beheerskosten'. 2.17 Onroerende zaken en bedrijfsmiddelen Onroerende zaken en bedrijfsmiddelen voor eigen gebruik Apparatuur (voor eigen gebruik) wordt verantwoord tegen his torische kosten na aftrek van geaccumuleerde afschrijvingen en eventuele bijzondere waardeverminderingen. Vaste activa, ter reinen en gebouwen (voor eigen gebruik) bestaan hoofdzakelijk uit kantoren en worden eveneens verantwoord tegen kostprijs, na aftrek van geaccumuleerde afschrijvingen en eventuele bij zondere waardeverminderingen. 188 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 189