Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Eigenvermogensinstrumenten worden geacht een bijzondere waardevermindering te hebben ondergaan, wanneer de kostprijs de realiseerbare waarde duurzaam overtreft. Dat wil zeggen dat de reële waarde langdurig of significant lager is dan de kostprijs. Voor de investeringen in de vorm van niet-genoteerde eigenvermogensinstrumenten wordt de realiseerbare waarde bepaald door toepassing van erkende waarderingstechnieken. Voor genoteerde financiële activa wordt de realiseerbare waarde bepaald aan de hand van de marktprijs. Bijzondere waardeverminderingen op eigenver mogensinstrumenten worden later niet teruggenomen via de winst-en-verliesrekening. Alle aankopen en verkopen volgens standaardmarktconventies van voor verkoop beschikbare financiële activa worden ver antwoord op de transactiedatum. Alle overige aankopen en verkopen worden verantwoord op de datum van afwikkeling. 2.8 Terugkoopovereenkomsten en omgekeerde terugkoopovereenkomsten Financiële activa die zijn verkocht onder voorbehoud van een gerelateerde terugkoopovereenkomst (terugkoopovereen komsten) worden in de jaarrekening opgenomen als 'Voor handelsdoeleinden aangehouden financiële activa' of'Voor verkoop beschikbare financiële activa'. De verplichting ten aanzien van de tegenpartij is opgenomen in 'Schulden aan andere banken'of'Toevertrouwde middelen'al naargelang van toepassing. Financiële activa verworven in het kader van terugverkoopover eenkomsten (omgekeerde terugkoopovereenkomsten) worden opgenomen als 'Vorderingen op andere banken'of'Kredieten aan cliënten', al naar gelang van toepassing. Het verschil tussen verkoopprijs en terugkoopprijs wordt verantwoord als rente baten of rentelasten over de duur van de overeenkomsten op basis van de effectieverentemethode. 2.9 Securitisatie en overige regelingen voor verwijdering van de balans De Rabobank securitiseert, verkoopt en onderhoudt verschil lende financiële activa, waarbij sprake kan zijn van een verkoop van deze activa aan special purpose entities (SPE's) die op hun beurt effecten uitgeven aan beleggers. De Rabobank kan een belang houden in de vertitelde en verkochte financiële activa in de vorm van achtergestelde interest-only strips, achtergestelde effecten, spread accounts, servicingrechten, garanties, put- en callopties en overige regelingen. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Een financieel actief (of een deel van een financieel actief) wordt van de balans verwijderd als: de rechten op de kasstromen uit het actief aflopen; de rechten op de kasstromen uit het actief en nagenoeg alle risico's en voordelen van het eigendom van het actief worden overgedragen; een verplichting om de kasstromen uit het actief over te dragen verondersteld wordt en nagenoeg alle risico's en voordelen worden overgedragen; niet alle economische risico's en voordelen worden over gedragen of behouden maar de zeggenschap over het actief wordt overgedragen. Een financiële verplichting (of een deel daarvan) wordt van de balans verwijderd als de financiële verplichting tenietgaat, dat wil zeggen wanneer de in het contract vastgelegde verplichting nagekomen of ontbonden wordt, dan wel afloopt. Als de Rabobank de zeggenschap over het actief behoudt maar niet nagenoeg alle risico's en voordelen, wordt het actief verant woord overeenkomstig de mate van de aanhoudende betrok kenheid van de Rabobank. Een gerelateerde verplichting wordt eveneens verantwoord overeenkomstig de mate van aanhou dende betrokkenheid. De verantwoording van de wijziging in de waarde van de verplichting geschiedt in overeenstemming met de verantwoording van wijzigingen in de waarde van het actief. Wanneer een transactie niet aan de bovenstaande voorwaarden voldoet voor verwijdering van de balans, wordt zij verantwoord als een lening met zekerheidsstelling. Voor zover een overdracht van een financieel actief zich niet kwalificeert voor verwijdering van de balans, worden de contractuele rechten van de Rabobank in verband met de overdracht niet afzonderlijk verantwoord indien derivaten als verantwoording van zowel het afgeleide als het overgedragen actief, danwel de verplichting voortvloeiend uit de overdracht zou resulteren in dubbele verantwoording van dezelfde rechten of verplichtingen. Winsten of verliezen op securitisatie of verkooptransacties hangen vooreen deel af van de vorige boekwaarde van de financiële activa die bij de overdracht zijn betrokken. De boekwaarde van deze activa wordt toegerekend aan de ver kochte en de aangehouden belangen op basis van de relatieve reële waarde van deze belangen op de datum van verkoop. Winsten of verliezen worden verantwoord op het tijdstip van de overdracht en worden verantwoord in het resultaat. De bepaling van de reële waarde van de verkochte en de aan gehouden belangen geschiedt op basis van genoteerde markt prijzen of door bepaling van de contante waarde van verwachte kasstromen op basis van prijsmodellen die rekening houden met verschillende aannames, zoals kredietverliezen, rekenrente, rendementscurves, betalingssnelheid en overige factoren. 185 Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 186