Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance en verplichtingen zijn door het management in deze categorie geclassificeerd bij eerste verwerking, wanneer wordt voldaan aan (één van de) volgende criteria: deze aanwijzing elimineert of vermindert significant een inconsistente behandeling die anders zou zijn ontstaan bij het waarderen van de activa of verplichtingen of bij het erkennen van winsten of verliezen op verschillende waarde ringsgrondslagen; of de activa en verplichtingen zijn onderdelen van een groep van financiële activa en/of financiële verplichtingen die gemanaged en beoordeeld worden op basis van de reële waarde in overeenstemming met een gedocumenteerde risicomanagementstrategie of investeringsstrategie; of het financieel instrument bevat een émbedded' derivaat, tenzij het 'embedded'derivaat geen significante impact heeft op de kasstromen of als het evident is dat het derivaat niet apart hoeft te worden opgenomen. Rente verdiend ofte betalen op deze activa en verplichtingen wordt verantwoord als rentebaten of-lasten. Alle overige gere aliseerde en ongerealiseerde winsten en verliezen bij herwaar dering van deze financiële instrumenten tegen reële waarde worden opgenomen onder 'Resultaat uit overige financiële activa en verplichtingen tegen reële waarde met verwerking van waardeveranderingen in de winst-en-verliesrekening'. Alle aankopen en verkopen van overige financiële activa en verplichtingen tegen reële waarde met verwerking van waarde veranderingen in de winst-en-verliesrekening die levering vereisen binnen een door regelgeving of marktconventie voor geschreven tijdslimiet, worden verantwoord op de transactie datum. 2.6 Day 1 profit Als er op het moment van het aangaan van een financieel instrument tegen reële waarde gebruikgemaakt wordt van waarderingstechnieken, dan kan er een verschil ontstaan tussen de transactieprijs en de reële waarde. Een eventueel verschil hiertussen wordt de day 1 profit genoemd. De Rabobank verantwoordt deze winst onmiddellijk onder 'Resultaten uit financiële activa en verplichtingen tegen reële waarde met verwerking van waardeveranderingen in de winst-en- verliesrekening', wanneer de waarderingstechniek gebaseerd is op waarneembare inputs (van actieve markten). Als gebruik gemaakt is van niet-waarneembare inputs, dan wordt de day 1 profit geamortiseerd over de looptijd van de transactie en verantwoord als 'Overige schulden'. De winst wordt alsnog genomen als het betreffende financiële instrument verkocht is of de inputs alsnog waarneembaar zijn geworden. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 2.7 Voor verkoop beschikbare financiële activa Het management bepaalt de rubricering van financiële activa op de datum van verwerving, de rubricering is afhankelijk van het doel waarvoor de beleggingen worden verkregen. Financiële activa die zijn bedoeld om voor onbepaalde tijd te worden aangehouden en die kunnen worden verkocht om te voorzien in liquiditeitsbehoeften of als reactie op wijzigingen in het rentetarief, wisselkoersen of aandelenkoersen, worden geru briceerd als voorverkoop beschikbaar. Voor verkoop beschikbare financiële activa worden bij eerste waardering verantwoord tegen reële waarde inclusief trans actiekosten, op basis van genoteerde biedprijzen of bedragen afgeleid uit kasstroommodellen. De reële waarde voor niet- genoteerde eigenvermogensinstrumenten, die wordt geschat op basis van geëigende koerswinstverhoudingen, wordt aangepast om de specifieke omstandigheden van de emittent te weerspiegelen. Ongerealiseerde winsten en verliezen, voortvloeiend uit wijzigingen in de reële waarde van als voor verkoop beschikbaar gerubriceerde financiële activa, worden verantwoord in het eigen vermogen, tenzij het geamortiseerde rente of valutakoersverschillen van monetaire activa betreft. Als de financiële activa worden afgestoten, worden de aanpas singen van de reële waarde opgenomen in de winst-en-verlies- rekening. Vreemdvermogensinstrumenten hebben een bijzondere waardevermindering ondergaan als er objectieve aanwijzingen zijn dat de daling van de reële waarde zodanig is dat het niet redelijk is om te veronderstellen dat de waarde in de voorzien bare toekomst zal herstellen tot het niveau van de boekwaarde. Het management beoordeelt op iedere balansdatum of er objectieve aanwijzingen bestaan dat voor verkoop beschikbare activa een bijzondere waardevermindering hebben onder gaan. Objectieve aanwijzingen voor een mogelijke waarde vermindering kunnen zijn: significante financiële problemen bij de emittent; contractbreuk met betrekking tot rentebetalingen of aflossingen; het wegvallen van een actieve markt voor dat financieel actief vanwege financiële moeilijkheden. Als er sprake is van een bijzondere waardevermindering wordt het cumulatieve verlies bepaald als het verschil tussen kost prijs en de huidige reële waarde, verminderd met eventueel eerder verantwoorde bijzondere waardeverminderingen. Dit wordt overgeboekt van de herwaarderingsreserve in het eigen vermogen naar de winst-en-verliesrekening. Wanneer in een periode daarna de bijzondere waardevermindering van vreemdvermogensinstrumenten afneemt en de afname objec tief kan worden toegeschreven aan een gebeurtenis die zich na de afwaardering heeft afgespeeld, wordt de bijzondere waarde vermindering teruggenomen via de winst-en-verliesrekening. 184 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 185