Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance De Lage Landen Financiering B.V. te Eindhoven De Lage Landen Trade Finance B.V. te Eindhoven De Lage Landen Financial Services B.V. te Eindhoven Per 1 januari 2016 zijn de lokale Rabobanken en Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank B.A. een juridische fusie aangegaan. Per 1 januari 2016 is tevens de naam van Coöpe ratieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank B.A. gewijzigd in Coöperatieve Rabobank U.A. Meer informatie hierover is opge nomen in het hoofdstuk'Gebeurtenissen na balansdatum'. 2.2.2 Investeringen in geassocieerde deelnemingen en joint ventures Investeringen in geassocieerde deelnemingen en joint ventures worden verantwoord op basis van de equitymethode. Hierbij wordt het aandeel van de Rabobank in de winsten of verliezen, met inachtneming van de Rabobank grondslagen, na de verwerving, van deelnemingen verantwoord in de winst-en- verliesrekening, en haar aandeel in de mutaties in reserves na de verwerving wordt verantwoord in reserves. De cumulatieve mutaties na de verwerving worden aangepast in de kostprijs van de investering. Geassocieerde deelnemingen zijn entiteiten waarop de Rabobank invloed van betekenis heeft en waarin ze norma liter tussen de 20% en 50% van de stemrechten houdt, maar waarover ze geen zeggenschap heeft. Een joint venture is een gezamenlijke overeenkomst waarbij de partijen, die gezamen lijke zeggenschap over de overeenkomst hebben, rechten hebben op de nettoactiva van de overeenkomst. Ongerea liseerde winsten op transacties tussen de Rabobank en haar geassocieerde deelnemingen en joint ventures worden geëli mineerd overeenkomstig de omvang van het belang van de Rabobank in de geassocieerde deelnemingen en joint ventures. Ongerealiseerde verliezen worden eveneens geëlimineerd, tenzij de transactie aanwijzingen oplevert voor een bijzondere waardevermindering van het overgedragen actief. De investering van de Rabobank in geassocieerde deel nemingen omvat ook goodwill bij de verwerving. Als het aandeel van de Rabobank in de verliezen van een deelneming gelijk is aan of groter dan haar belang in de deelneming, verantwoordt de Rabobank geen verdere verliezen, tenzij de Rabobank verplichtingen is aangegaan of betalingen heeft gedaan ten behoeve van de deelnemingen. 2.3 Afgeleide financiële instrumenten en hedging Algemeen Afgeleide financiële instrumenten (derivaten) omvatten over het algemeen vreemdevalutacontracten, valuta- en rente- futures, forward rate agreements, valuta- en renteswaps en valuta- en renteopties (zowel geschreven als verworven). Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Afgeleide financiële instrumenten kunnen hetzij aan een beurs verhandeld worden of over the counter (OTC) tussen de Rabobank en een cliënt worden verhandeld. Alle derivaten worden gewaardeerd tegen reële waarde. De reële waarde wordt bepaald aan de hand van genoteerde marktprijzen (voor derivaten die genoteerd zijn in euro, Amerikaanse dollar en/of Britse pond sterling geldt een smalle bied-laat bandbreedte en wordt gebruik gemaakt van middenprijzen), door handelaren aangeboden prijzen, modellering van contant gemaakte kas stromen en optiewaarderingsmodellen op basis van de actuele marktprijzen en contractuele prijzen voorde onderliggende instrumenten, en de tijdswaarde van geld, rendementscurves en de volatiliteit van de onderliggende activa of verplichtingen. Derivaten worden opgenomen als activa wanneer hun reële waarde positiefis en als verplichtingen wanneer hun reële waarde negatiefis. Derivaten die zijn besloten in overige financiële instrumenten worden als afzonderlijke derivaten behandeld als de risico's en kenmerken ervan niet nauw samenhangen met die van het basiscontract en het basiscontract niet tegen reële waarde is opgenomen, waarbij ongerealiseerde winsten en verliezen in de resultatenrekening worden opgenomen. Niet als afdekking gebruikte instrumenten Wanneer de Rabobank derivaten voor handelsdoeleinden aangaat, worden gerealiseerde en ongerealiseerde winsten en verliezen verantwoord in 'Resultaten uit financiële activa en verplichtingen tegen reële waarde met verwerking van waarde veranderingen in de winst-en-verliesrekening'. Afdekkingsinstrumenten De Rabobank maakt tevens gebruik van afgeleide financiële instru menten als onderdeel van haar balansbeheer om renterisico's, kredietrisico's en valutarisico's te beheersen. De Rabobank maakt gebruik van de mogelijkheden die de EU heeft geboden door de carve-out in IAS 39. Door de carve-out kan op bepaalde posities wel fair value portfolio hedge accounting worden toegepast. Op de datum dat zij een afgeleid contract aangaat, kan de Rabobank bepaalde derivaten aanwijzen als (1) een afdekking van de reële waarde van een op de balans opgenomen actief of verplichting (reëlewaardeafdekking); (2) een afdekking van een toekomstige kasstroom toe te rekenen aan een op de balans opgenomen actief of verplichting, een verwachte transactie of vaste verplichting (kasstroomafdekking); of (3) een afdekking van een netto-inves tering in een buitenlandse entiteit (netto-investeringsafdekking). Hedge accounting kan, voor op deze wijze aangewezen derivaten, worden gebruikt als aan bepaalde criteria is voldaan. De criteria waaraan een afgeleid financieel instrument moet voldoen voor verantwoording als afdekkingsinstrument omvatten ook: 182 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 183