Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Voorzieningen voor kredietveriiezen Voorzieningen voor kredietveriiezen worden opgenomen als er objectieve aanwijzingen zijn dat de Rabobank niet alle ingevolge de oorspronkelijke contractuele bepalingen ver schuldigde bedragen zal kunnen innen. De bepaling van de voorziening vereist een aanzienlijke mate van oordeelsvorming, gebaseerd op de evaluatie door het management van risico's in de leningenportefeuille, huidige economische omstan digheden, kredietveriiezen over de afgelopen jaren alsook ontwikkelingen in kredietverlening, bedrijfstakken, concentra tievorming en geopolitiek. Wijzigingen in de oordeelsvorming alsook nadere analyses kunnen leiden tot wijzigingen in de omvang van voorzieningen voor kredietveriiezen door de tijd. Het vaststellen van objectieve aanwijzingen voor afgenomen kredietwaardigheid en het bepalen van de omvang van het rea liseerbare bedrag maken deel uit van processen, die omgeven zijn door inherente onzekerheden en waarin verschillende aannames en factoren ten aanzien van de kredietwaardigheid van de leners, verwachte toekomstige kasstromen en de waarde van de zekerheden worden betrokken. Commercieel vastgoed Door de verslechterde marktomstandigheden voor zowel woningen als commercieel vastgoed en het beperkte aantal transacties zijn de onzekerheden met betrekking tot de waar dering van vastgoed (grondposities, onderhanden werk, gereed product en vastgoedbeleggingen) en vastgoedfinancieringen toegenomen. De waardering van vastgoed kent verschillende aannames en waarderingstechnieken. Het gebruik van ver schillende aannames en technieken kan, door het subjectieve karakter, tot verschillende uitkomsten leiden. Meer informatie over ontwikkelingen in de vastgoedportefeuille is opgenomen in paragraaf 4.4.8. Reële waarden van financiële activa en verplichtingen Informatie over de bepaling van de reële waarden van financiële activa en verplichtingen is opgenomen in paragraaf 4.9. Bijzondere waardevermindering van goodwill Goodwill wordt getoetst op bijzondere waardevermindering door een vergelijking van de realiseerbare waarde met de boek waarde. De belangrijkste aannames voor het bepalen van de realiseerbare waarde zijn opgenomen in hoofdstuk 14. Belastingen Bij het bepalen van de belastinglast en de daaraan gerela teerde acute en uitgestelde belastingvorderingen en -schulden wordt ge-bruik gemaakt van schattingen en oordeelsvorming. De fiscale behandeling van transacties is niet in alle gevallen zekeren belasting-aangiften over afgelopen jaren moeten soms Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 nog worden goedgekeurd door belastingdiensten in diverse landen. De verantwoorde belastingvorderingen en -schulden zijn gebaseerd op alle bekende feiten en, indien van toepassing, extern ingewonnen advies. Verschillen tussen de definitieve uit komsten en de opgenomen bedragen worden verantwoord in de acute en uitgestelde belasting-vorderingen en -schulden in de periode waarin zekerheid over de fiscale behandeling wordt verkregen en/of belastingaanslagen worden opgelegd. De overige waarderingsgrondslagen die kritische schattingen vereisen zijn voorzieningen (hoofdstuk 23) en consolidatie (hoofdstuk 47). 2.2 Groepsjaarrekening 2.2.1 Dochterondernemingen De deelnemingen waarover de Rabobank zeggenschap heeft zijn dochterondernemingen (waaronder gestructureerde entiteiten) en worden geconsolideerd. Zeggenschap overeen deelneming wordt uitgeoefend als de investeerder blootgesteld is aan, of rechten heeft op veranderlijke opbrengsten uit hoofde van zijn betrokkenheid bij de deelneming en over de mogelijk heid beschikt deze opbrengsten via zijn macht over de deel neming te beïnvloeden. De activa, verplichtingen en resultaten van deze ondernemingen zijn volledig geconsolideerd. Dochterondernemingen worden geconsolideerd per de datum waarop de effectieve zeggenschap overgaat op de Rabobank en worden niet langer geconsolideerd per de datum waarop deze zeggenschap eindigt. Alle onderlinge transacties, saldi en ongerealiseerde winsten en verliezen op transacties tussen dochterondernemingen van Rabobank Groep zijn bij de consolidatie geëlimineerd. Interne aansprakelijkstelling (kruislingse garantieregeling) Er bestaat tussen rechtspersonen die behoren tot Rabobank Groep een interne verhouding van aansprakelijkstelling als bedoeld in de Wet op het financieel toezicht (Wft). De regeling houdt in dat in geval van een tekort aan middelen van een deelnemende instelling om haar verplichtingen tegenover haar crediteuren na te komen, de overige deelnemers de middelen van die instelling moeten aanvullen om deze instelling in staat te stellen haar verplichtingen aan haar crediteuren na te komen. De deelnemers zijn per 31 december 2015: De lokale Rabobanken, leden van de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank B.A. Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank B.A. te Amsterdam Rabohypotheekbank N.V. te Amsterdam Raiffeisenhypotheekbank N.V. te Amsterdam Schretlen Co N.V. te Amsterdam De Lage Landen International B.V. te Eindhoven 181 Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 182